Émilie Vina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Émilie Vina
Émilie Vina
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1982
Bonneville, Francja
Klub Taninges Praz de Lys
Debiut w PŚ 7.12 2002, Davos
(69. miejsce – 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 23.10 2004, Düsseldorf
(13. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Zakończenie kariery: 2012 r.

Émilie Vina (ur. 24 marca 1982 w Bonneville) – francuska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu Taninges Praz de Lys.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Émilie Vina pojawiła się 5 stycznia 2000 roku w Furtwangen, gdzie w zawodach Pucharu Kontynentalnego zajęła 23. miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną. Jeszcze w tym samym miesiącu wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Štrbskim Plesie, jednak zajmowała miejsca poza czołową trzydziestką. Jeszcze dwukrotnie startowała na imprezach tego cyklu, najlepsze wyniki osiągając na rozgrywanych w 2002 roku mistrzostwach świata juniorów w Schonach, gdzie była między innymi szósta na dystansie 15 km klasykiem oraz siódma w begu na 5 km stylem dowolnym. W Pucharze Świata zadebiutowała 7 grudnia 2002 roku w Davos, zajmując 69. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. Pierwsze punkty zdobyła 23 października 2004 roku w Düsseldorfie za trzynaste miejsce w sprincie stylem dowolnym. Nigdy nie stanęła na podium zawodów pucharowych. W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik osiągnęła w sezonie 2004/2005, który ukończyła na 60. pozycji. Startowała na igrzyskach olimpijskich w Turynie w 2006 roku oraz rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Vancouver, ale indywidualnie spisywała się słabo. Wspólnie z koleżankami zajęła jednak dziewiąte miejsce w sztafecie w Turynie. Kilkakrotnie brała udział w mistrzostwach świata, a najlepsze rezultaty osiągnęła podczas MŚ w Val di Fiemme w 2003 roku, gdzie w sztafecie także była dziewiąta, a w sprincie stylem dowolnym zajęła 36. miejsce. Startowała również w zawodach FIS Marathon Cup, zajmując między innymi dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2008/2009. Raz stanęła na podium: 9 lutego 2009 roku była druga we francuskim maratonie Transjurassienne, ulegając tylko swe rodaczce Karine Philippot. W 2012 roku zakończyła karierę.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
47. 22 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint stylem dowolnym 2:12,3 min - Kanada Chandra Crawford
9. 18 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x5 km[1] 54:47,7 min +1:53,7 min Rosja Rosja
48. 19 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x7,5 km bieg łączony 39:58,1 min +4:46,9 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
9. 24 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km[2] 50:54,7 min +2:11,3 min  Niemcy
36. 26 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 3:28,8 min - Norwegia Marit Bjørgen
59. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 10 km stylem dowolnym 26:27,6 min +4:47,9 min Czechy Kateřina Neumannová
47. 22 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 2:15.5 min - Szwecja Emilie Öhrstig
50. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:04,4 min - Norwegia Marit Bjørgen
13. 3 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x5 km[3] 53:30,0 min +3:23,2 min Norwegia Norwegia
45. 5 marca 2011 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym 1:23:45,1 h +13:17,1 min Norwegia Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
31. 25 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso 5 km stylem dowolnym 14:35,3 min +2:11,3 min Rosja Jekatierina Sczastliwa
2. 29 stycznia 2000 Słowacja Štrbské Pleso Sprint stylem dowolnym ? - Finlandia Pirjo Manninen
29. 30 stycznia 2001 Polska Szklarska Poręba 15 km stylem dowolnym 46:43,5 min +4:35,0 min Finlandia Pirjo Manninen
4. 3 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sprint stylem dowolnym ? - Finlandia Pirjo Manninen
6. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 15 km stylem klasycznym 44:00,0 min +45,5 s Rosja Jewgienija Krawcowa
7. 24 stycznia 2002 Niemcy Schonach 5 km stylem dowolnym 16:15,1 min +51,8 s Francja Élodie Bourgeois-Pin
13. 26 stycznia 2002 Niemcy Schonach Sprint stylem dowolnym ? - Finlandia Mona-Liisa Malvalehto

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Vina nigdy nie stała na podium zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2002/2003
Düsseldorf 26.10 (SP F) Kiruna 23.11 (5 km F) Kuusamo 30.11 (10 km C) Davos 7.12 (10 km F) Clusone 11.12 (SP F) Cogne 14.12 (15 km C) Cogne 15.12 (SP C) Linz 19.12 (SP F) Ramsau 21.12 (2×5 km) Kawgołowo 4.01 (5 km F) Otepää 12.01 (15 km C) Nové Město na Moravě 18.01 (10 km F) Oberhof 25.01 (10 km C) Reit im Winkl 12.02 (SP F) Asiago 15.02 (5 km C) Oslo 6.03 (SP F) Oslo 8.03 (30 km C) Drammen 11.03 (SP C) Lahti 16.03 (10 km F) Borlänge 20.03 (SP F) Falun 22.03 (2×5 km) punkty
- - - 69 - - - - - - - 54 - - - - - - - - - 0
Sezon 2003/2004
Düsseldorf 25.10 (SP F) Beitostølen 22.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (10 km C) Kuusamo 29.11 (2×7,5 km) Toblach 6.12 (15 km F) Davos 13.12 (10 km C) Val di Fiemme 16.12 (SP C) Ramsau 20.12 (10 km F) Ramsau 21.12 (2×7,5 km) Falun 6.01 (2×7,5 km) Otepää 10.01 (15 km C) Nové Město na Moravě 17.01 (10 km C) Nové Město na Moravě 18.01 (SP F) Val di Fiemme 25.01 (70 km C) La Clusaz 6.02 (10 km F) Oberstdorf 14.02 (2×7,5 km) Sztokholm 18.02 (SP C) Umeå 21.02 (10 km C) Trondheim 24.02 (SP F) Drammen 26.02 (SP C) Oslo 28.02 (30 km F) Lahti 5.03 (SP F) Lahti 7.03 (10 km C) Pragelato 12.03 (SP F) Pragelato 13.03 (15 km F) punkty
34 50 - - - - - 58 - - - - 46 - 51 - - - - - - 46 - 33 - 0
Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F) Gällivare 20.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (10 km C) Berno 4.12 (SP F) Val di Fiemme 11.12 (2×7,5 km) Asiago 14.12 (SP C) Ramsau 18.12 (15 km F) Otepää 8.01 (10 km C) Nové Město na Moravě 15.01 (10 km F) Nové Město na Moravě 16.01 (SP F) Pragelato 22.01 (2×7,5 km) Reit im Winkl 12.02 (10 km F) Reit im Winkl 13.02 (SP C) Lahti 5.03 (SP C) Lahti 6.03 (10 km F) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Göteborg 16.03 (SP F) Falun 19.03 (2×7,5 km) punkty
13 - 72 80 26 - 43 - - - 44 - - 48 - - - - 22 - 34
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Kuusamo 27.11 (10 km F) Vernon 10.12 (2×7,5 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (10 km F) Canmore 17.12 (15 km C) Nové Město na Moravě 30.12 (SP F) Nové Město na Moravě 31.12 (10 km F) Otepää 7.01 (10 km C) Otepää 8.01 (SP C) Val di Fiemme 14.01 (15 km F) Oberstdorf 21.01 (2×7,5 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (10 km C) Bieg Wazów-Mora 4.03 (45 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2×5 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2×7,5 km) punkty
14 - - - - 49 - - 38 46 - - - - - 44 - - - - - - - - 18
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Cogne 13.12 (10 km C) La Clusaz 16.12 (15 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2×5 km) Oberstdorf 3.01 (10 km C) Asiago 5.01 (SP F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (10 km F) TdS Rybińsk 20.01 (15 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (10 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (10 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (10 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (10 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2×7,5 km) punkty
40 - - - - DNF 47 DNS - - - - - - - - - - - - 19 35 - - - 42 12
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (10 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (10 km C) Davos 8.12 (10 km C) Rybińsk 15.12 (15 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město na Moravě 28.12 (3,3 km C) Nové Město na Moravě 29.12 (10 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město na Moravě 1.01 (10 km F) Nové Město na Moravě 2.01 (10 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Canmore 22.01 (2×7,5 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (10 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (10 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (7,6 km F) Falun 23.02 (2×7,5 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (30 km F) Bormio 14.03 (2,5 km F) Bormio 15-16.03 (10 km C + 10 km F) punkty
20 - - - - - 41 - - - - - - - - - DNF 37 - 35 - - - - - 61 42 - - - - 11
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) La Clusaz 6.12 (15 km F) Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (2,8 km F) Oberhof 28.12 (10 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město na Moravě 31.12 (9 km C) Nové Město na Moravě 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (9 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2×7,5 km) Otepää 24.01 (10 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (10 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (10 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (10 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (30 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (2,5 km F) Falun 21.03 (2×5 km) Falun 22.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - 56 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Toblach 6.01 (16 km F) Toblach 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2×7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2×7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- - - 21 - 32 45 - 51 62 62 25 46 41 33 26 31 32 46 - - 37 48 - - 53 33 - - - - 21
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2,5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Toblach 5.01 (SP F) Toblach 6.01 (15 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2×5 km) FPŚ punkty
71 - - - - 41 39 41 45 39 43 43 34 29 29 33 16 25 34 - - 25 28 63 63 - - - - - - 52
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2×5 km) Toblach 3.01 (3,3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2×7,5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2×7,5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - 45 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

FIS Marathon Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 8 lutego 2009 Francja Transjurassienne 50 km stylem dowolnym 2:55:50,0 h +5:43,0 min 2. Francja Karine Philippot

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]