Øystein Pettersen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Øystein Pettersen
Øystein Pettersen
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1983
Oslo, Norwegia
Klub Lillomarka Skiklubb
Wzrost 181 cm
Debiut w PŚ 6.03 2003, Oslo
(45. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 11.03 2003, Drammen
(24. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 28.10 2006, Düsseldorf (2. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Igrzyska olimpijskie
Złoto Vancouver 2010 Sprint druż.
Mistrzostwa świata juniorów
Srebro Sollefteå 2003 Sztafeta

Øystein Pettersen (ur. 19 stycznia 1983 w Oslo) - reprezentant Norwegii w biegach narciarskich, mistrz olimpijski i wicemistrz świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Øystein Pettersen pojawił się 30 listopada 2002 roku podczas zawodów FIS Race w Gålå, gdzie zajął siedemnaste miejsce w sprincie techniką klasyczną. W 2003 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył srebrny medal w sztafecie, a indywidualnie był między innymi piąty na dystansie 10 km stylem klasycznym. na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata młodzieżowców w Kranju jego najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w sprincie stylem dowolnym. W Pucharze Świata zadebiutował 6 marca 2003 roku w Oslo, gdzie zajął 45. miejsce w sprincie techniką klasyczną. Pierwsze pucharowe punkty zdobył pięć dni później w Drammen, zajmując 24. miejsce w tej samej konkurencji. Po raz pierwszy na podium zawodów PŚ stanął 28 października 2006 roku w Düsseldorfie, gdzie był drugi w sprincie stylem dowolnym, przegrywając tylko ze swym rodakiem - Eldarem Rønningiem. Później Norweg jeszcze kilkakrotnie plasował się w czołowej trójce, lecz nigdy nie zwyciężył. W 2010 roku brał udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie razem z Petterem Northugiem wywalczył złoty medal w sprincie drużynowym techniką dowolną. Na tych samych igrzyskach wystąpił także w sprincie indywidualnym stylem klasycznym. W finale tej konkurencji do połowy dystansu biegł na trzeciej pozycji, jednak na jednym z zakrętów zderzył się z Kazachem Aleksiejem Połtoraninem. Upadek wykluczył obu zawodników z walki o podium. Na sześciu startujących w finale Kazach był ostatecznie piąty, a Norweg szósty. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Oslo rywalizację w sprincie indywidualnym stylem dowolnym Pettersen zakończył na 41. pozycji. Nie znalazł się w kadrze Norwegii na mistrzostwa świata w Val di Fiemme w 2013 roku.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
6. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:36,3 +1:19,9 Rosja Nikita Kriukow
1.Gold medal.svg 22 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 19:01,0

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
41. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 2:58,0 - Szwecja Marcus Hellner

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
4. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym ? - Austria Harald Wurm
8. 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km stylem klasycznym 38:23,9 +1:44,4 Niemcy Franz Göring
13. 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 30 km bieg łączony 1:17:19,7 +2:02,7 Rosja Aleksandr Legkow

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
6. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 30 km stylem dowolnym 1:23:13,5 +2:43,2 Norwegia Chris Jespersen
5. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 10 km stylem klasycznym 27:40,0 +46,5 Rosja Jewgienij Diemientjew
20. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem dowolnym ? - Norwegia Johan Kjølstad
2.FIS silver medal.png 9 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sztafeta 4x10km[2] 1:45:39,7 +2:11,7  Rosja

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Puchar Świata Sprint Biegi dystansowe
2002/2003 119.miejsce 62.miejsce
2003/2004 141.miejsce 63.miejsce
2005/2006 68.miejsce 26.miejsce
2006/2007 28.miejsce 12.miejsce 54.miejsce
2007/2008 40.miejsce 13.miejsce
2008/2009 44.miejsce 13.miejsce
2009/2010 34.miejsce 14.miejsce 88.miejsce
2010/2011 57.miejsce 20.miejsce -
2011/2012 53.miejsce 19.miejsce -
2012/2013 74.miejsce 34.miejsce -

Miejsca na podium w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 28 października 2006 Niemcy Düsseldorf Sprint stylem dowolnym 2. Norwegia Eldar Rønning
2. 16 grudnia 2007 Rosja Rybińsk Sprint stylem dowolnym 3. Norwegia Anders Gløersen
3. 25 stycznia 2009 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym 2. Norwegia Ola Vigen Hattestad
4. 28 listopada 2009 Finlandia Kuusamo Sprint stylem klasycznym 2. Norwegia Ola Vigen Hattestad
5. 4 grudnia 2010 Niemcy Düsseldorf Sprint stylem dowolnym 3. Szwecja Emil Jönsson

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2013/2014

Sezon 2002/2003
Düsseldorf 26.10 (SP F) Kiruna 23.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (15 km C) Davos 7.12 (15 km F) Clusone 11.12 (SP F) Cogne 14.12 (30 km C) Cogne 15.12 (SP C) Linz 19.12 (SP F) Ramsau 21.12 (2x10 km) Kawgołowo 4.01 (10 km F) Otepää 12.01 (30 km C) Nové Město 18.01 (15 km F) Oberhof 25.01 (15 km C) Reit im Winkl 12.02 (SP F) Asiago 15.02 (10 km C) Oslo 6.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Drammen 11.03 (SP C) Lahti 16.03 (15 km F) Borlänge 20.03 (SP F) Falun 22.03 (2x10 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - 45 - 24 - - - 7
Sezon 2003/2004
Düsseldorf 25.10 (SP F) Beitostølen 22.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Kuusamo 29.11 (2x15 km) Dobbiaco 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Val di Fiemme 16.12 (SP C) Ramsau 20.12 (2x15 km) Ramsau 21.12 (10 km F) Falun 6.01 (2x15 km) Otepää 10.01 (30 km C) Nové Město 17.01 (15 km C) Nové Město 18.01 (SP F) Val di Fiemme 25.01 (70 km C) La Clusaz 6.02 (15 km F) Oberstdorf 13.02 (2x15 km) Sztokholm 18.02 (SP C) Umea 21.02 (15 km C) Trondheim 24.02 (SP F) Drammen 26.02 (SP C) Oslo 28.02 (50 km F) Lahti 5.03 (SP F) Lahti 7.03 (15 km C) Pragelato 12.03 (SP F) Pragelato 14.03 (30 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 57 25 63 - - - - 6
Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F) Gällivare 20.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Berno 4.12 (SP F) Lago di Tesero 11.12 (2x15 km) Asiago 14.12 (SP C) Ramsau 18.12 (30 km F) Otepää 8.01 (15 km C) Nové Město 15.01 (15 km F) Nové Město 16.01 (SP F) Pragelato 22.01 (2x15 km) Reit im Winkl 12.02 (15 km F) Reit im Winkl 13.02 (SP C) Lahti 5.03 (SP C) Lahti 6.03 (15 km F) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 12.03 (50 km C) Göteborg 16.03 (SP F) Falun 19.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - 36 47 - - 0
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Vernon 10.12 (2x15 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (15 km F) Canmore 17.12 (30 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km F) Otepää 7.01 (15 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (30 km F) Oberstdorf 21.01 (2x15 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (15 km C) Mora 5.03 (90 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2x10 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - - - - - - 20 - - - - - - 8 dns 13 55 15 38 79
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Cogne 13.12 (15 km C) La Clusaz 16.12 (30 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2x10 km) Oberstdorf 3.01 (15 km C) Asiago 5.01 (SP F) Cavalese 6.01 (30 km C) Cavalese 6.01 (11 km F) TdS Rybińsk 20.01 (30 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (15 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (15 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (15 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (15 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2x15 km) punkty
2 - 9 - - - 6 48 55 18 53 63 53 - - - - - - - 16 19 11 - 37 11 184
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (15 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (15 km C) Davos 8.12 (15 km C) Rybińsk 15.12 (30 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (4.5 km C) Nové Město 29.12 (15 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (15 km F) Nové Město 2.01 (15 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (10 km F) TdS Canmore 22.01 (2x15 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (15 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (15 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (11.4 km F) Falun 23.02 (2x15 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km F) Bormio 14.03 (3.3 km F) Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F) punkty
7 53 11 dns 48 - 3 - - - - - - - - - - 10 - 30 - - - - 13 44 - 14 - - - 185
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) La Clusaz 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (3.75 km F) Oberhof 28.12 (15 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (20 km C) Val di Fiemme 4.01 (10 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2x15 km) Otepää 24.01 (15 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (15 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (15 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (15 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (50 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (3.3 km F) Falun 21.03 (2x10 km) Falun 22.03 (15 km F) Finał Pucharu Świata punkty
- - - - - 25 22 - - - - - - - - - - - 2 - dns - - 4 32 9 - 15 69 dns - - 174
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) Falun 21.03 (15 km F) Finał Pucharu Świata punkty
- 2 - 27 - 5 - - - - - - - - - - - - 49 - - - - - 12 - 28 7 30 16 27 18 228
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) Nordic Opening Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) Falun 20.03 (15 km F) Finał Pucharu Świata punkty
- - - - - 3 - 36 - - - - - - - - - - dns - - - 7 - - - 20 - - - - - 107
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) Nordic Opening Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (SP F) Rogla 18.12 (15 km C) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) Falun 18.03 (15 km F) Finał Pucharu Świata punkty
- 3 66 50 32 29 - 14 - 16 - - - - - - - - - - 35 6 34 7 - - - - - - 34 54 45 - - - - - 154
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) Nordic Opening Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) Finał Pucharu Świata punkty
- 30 dns - - 18 - 34 dnf - - - - - - - - 67 - 32 - dsq - 38 5 41 6 - - - - 59
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Nordic Opening Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) Finał Pucharu Świata 16.03 punkty
27 39 44 36 - - 53 14 - - - - - - - - - - - - - - - 55 24 - - - 29
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

FIS Marathon Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 25 stycznia 2015 Włochy Marcialonga 57 km stylem klasycznym 2:05:15,8 h +5,9 s 3. Norwegia Tord Asle Gjerdalen

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Øystein Pettersen, Petter Northug
  2. Skład drużyny: Øystein Pettersen, Martin Johnsrud Sundby, Tord Asle Gjerdalen, Chris Jespersen