Łódź Żabieniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łódź Żabieniec
Łódź Żabieniec
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Lokalizacja Bałuty
Data otwarcia 1945
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Łódź Żabieniec
Łódź Żabieniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łódź Żabieniec
Łódź Żabieniec
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Łódź Żabieniec
Łódź Żabieniec
Ziemia51°47′36,8″N 19°24′24,7″E/51,793556 19,406861
Portal Portal Transport szynowy
Stacja Łódź-Żabieniec widok z peronu w kierunku wiaduktu, stan na 2013

Łódź Żabieniec – czwarty co do wielkości dworzec kolejowy w Łodzi, w dzielnicy Bałuty, przy osiedlu Teofilów, na północ od dworca Łódź Kaliska. Występują tu semafory świetlne, a bocznica kolejowa posiada tory zdatne do eksploatacji. Historia dworca sięga początku lat siedemdziesiątych. Wtedy rozbudowane już osiedle mieszkaniowe i sąsiedztwo okolicznych fabryk, skutkowały wzrostem dużego ruchu pasażerskiego. Dlatego zdecydowano o przebudowie prowizorycznej stacji, która pierwotnie była ulokowana w zupełnie innym miejscu. Natomiast nowy dworzec przesunięto na południe od świeżo oddanego wiaduktu w ulicy Aleksandrowskiej. Powstałe perony i zadaszenia oraz przejście podziemne oddano w 1971–1972 roku. Był to okres największego ruchu na stacji, podobnie zresztą jak na całej kolei. Manewry obsługiwały całodobowo dwie lokomotywy rozrządzające i formujące składy towarowe na obu końcach stacji. Oprócz nich na bocznicy pracowały liczne lokomotywy prywatne. Z powodu tak dużego ruchu odgałęziły się aż 34 bocznice zakładowe. Obecnie dworzec pełni rolę samej stacji kolejowej z powodu zamknięcia poczekalni oraz kas biletowych z dniem 1 kwietnia 2010.

Betonowe kwietniki na stacji Łódź-Żabieniec

Od 16 października 2011 r., w związku z rozpoczęciem budowy nowego obiektu dworca Łódź Fabryczna oraz pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie Łódzkiego Węzła Kolejowego, nastąpiły zmiany organizacji ruchu pociągów kursujących do/z Łodzi. Pociągi kursujące w relacji Warszawa – Łódź – Ostrów Wielkopolski – Wrocław – Warszawa zaczęły zatrzymywać się na dworcu Łódź Żabieniec.

Od 2017 roku stacja obsługuje jedynie połączenia regionalne przewoźników ŁKA i Polregio, czego powodem było rozpoczęcie przejazdów pociągów PKP IC z północy przez Łódź Arturówek i Łódź Marysin, a nie jak dawniej przez Łódź Żabieniec i Łódź Kaliską.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Łódź Żabieniec
Linia 15 Bednary – Łódź Kaliska (63,822 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Łódź Radogoszcz Zachód
odległość: 3,077 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,463 km