Łężynka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łężynka
Ilustracja
Łężynka przy ul. Winogronowej
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Źródło
Miejsce Szczepankowo (Poznań)
Ujście
Recypient Dworski Rów
Miejsce Spławie
brak współrzędnych

Łężynkaciek okresowy zlokalizowany w całości w Poznaniu. Dopływ Dworskiego Rowu. Jest przede wszystkim lokalnym odbiornikiem wód opadowych i roztopowych[1].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła znajdują się na Szczepankowie, w rejonie ulicy Porzeczkowej. Następnie ciek kieruje się na wschód, przepływając pod ulicami Sowice i Bobrownicką. W rejonie ulicy Boreckiej łagodnie zmienia kierunek na południowy i wpada do Dworskiego Rowu w rejonie ulic Szczepankowo i Gościnnej na Spławiu[2].

Geologia i otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Powyżej doliny cieku zalega na warstwie glin płat wodnolodowcowych piasków oraz żwirów. W obniżeniu dolinnym Łężynki, zalegają natomiast młodsze osady piaszczyste z okresu holocenu, a także namuły żwirowe oraz ilaste i pyłowate[1].

Otoczenie cieku stanowią przede wszystkim monokultury upraw rolnych[3].

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

W dolinie Łężynki występują m.in. pokląskwa, świergotek łąkowy, kobuz i żuraw. Z sąsiednich rejonów zalatują natomiast pustułka zwyczajna, myszołów i uszatka. Ze ssaków napotkać można tutaj kreta europejskiego, jeże i mysz polną. Pojawiają się też sarny, dziki i lisy[4]. Z uwagi na walory przyrodnicze Łężynka zostanie w przyszłości zachowana jako ciek otwarty z dopuszczeniem jedynie budowy przepustów[5].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na krótkim odcinku doliną Łężynki przebiega żółty szlak pieszy nr 3574 z Nowej Wsi do Spławia[2] oraz szlak łącznikowy "E" Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania. Ulicą Bobrownicką Łężynkę przecina natomiast Transwielkopolska Trasa Rowerowa (odcinek południowy)[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b MPU Poznań - Repozytorium, s.9
  2. a b Poznań – atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-018-8​, s.51
  3. MPU Poznań - Repozytorium, s.12
  4. MPU Poznań - Repozytorium, ss.12-13
  5. MPU Poznań - Repozytorium, s.25
  6. Andrzej Kaleniewicz, Pierścień dookoła Poznania - atlas rowerowy, skala 1:75.000, wyd. Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-020-1​, ss.12-13

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]