Łęsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łęsko
osada
Ilustracja
Leśniczówka Łęsko
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Sołectwo Bolechowo
Liczba ludności  7
Strefa numeracyjna 91
Kod pocztowy 72-100
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775178
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Łęsko
Łęsko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łęsko
Łęsko
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Łęsko
Łęsko
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Łęsko
Łęsko
Ziemia53°29′21″N 14°51′53″E/53,489167 14,864722

Łęsko (do 1945 Unter Karlsbach) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[1][2], na terenie sołectwa Bolechowo, na Równinie Goleniowskiej, w Puszczy Goleniowskiej, w dolinie rzeki Iny.

Obecnie nazwą Łęsko określa się osadę położoną 1 km na północ od dawnej osady, na terenie dawnej wsi Smolniki (Theerofen bei Stevenhagen). W samym dawnym Łęsku znajduje się tylko jedna zagroda. Nazwa Łęsko obecnie obejmuje dwie jednostki osadnicze:

  • kwaterę myśliwską (właściwe Łęsko, adres: Łęsko 1, 2 mieszkańców),
  • osadę leśną, składającą się z jednej zagrody, o nazwie Wydmy (adres: Łęsko 2, 5 mieszkańców).Pierwsza wzmianka o Łęsku pochodzi z połowy XVIII wieku. Do gminy Łęsko należało wtedy kilka osad, wieś, smolarnia oraz dwie leśniczówki, łącznie ok. 230 osób. We wsi znajdował się cmentarz oraz kilkadziesiąt domów mieszkalnych. W 1945 roku wieś została zniszczona, po wojnie nie została odbudowana.[potrzebny przypis]

W roku 2000 leśniczówkę zamieszkiwały 4 osoby. Budynek ten postawiono w roku 1934, zaś odbudowano w roku 1981. Znajduje się tutaj hotelik oraz ośrodek myśliwski. Naprzeciw budynku leśniczówki znajduje się pole biwakowe z wiatą i miejscem na ognisko. Leśniczówka leży przy szlaku szlak turystyczny zielony Anny Jagiellonki, łączącym Goleniów z ośrodkiem edukacyjnym w Kliniskach. Nieopodal wsi znajduje się Góra Lotnika, zwana także Górą Dzwonów oraz pozostałości osady Pątlica (cmentarz). Teren doliny Iny i jej starorzecza stanowią ważny korytarz ekologiczny. Zamieszkuje tam wiele gatunków fauny i flory wodno-błotnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. ws. wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. nr 0, poz. 200).
  2. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. [dostęp 2014-03-14].