Łaszew (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łaszew
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat wieluński
Gmina Wierzchlas
Strefa numeracyjna 43
Kod pocztowy 98-324[1]
Tablice rejestracyjne EWI
SIMC 0718476
Położenie na mapie gminy Wierzchlas
Mapa lokalizacyjna gminy Wierzchlas
Łaszew
Łaszew
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łaszew
Łaszew
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Łaszew
Łaszew
Położenie na mapie powiatu wieluńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wieluńskiego
Łaszew
Łaszew
Ziemia51°08′40″N 18°39′25″E/51,144444 18,656944

Łaszewwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Wierzchlas. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. W skład sołectwa Łaszew wchodzą: Edwardów, Kolonia, Parcela, Pustkowie i Stara Wieś. Jest jeszcze sołectwo Łaszew Rządowy z Piper i Pustkowie.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Łaszew[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0718482 Edwardów część wsi
0718499 Pustkowie część wsi
0718507 Stara Wieś część wsi

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna nazwa została wprowadzona w okresie zaboru rosyjskiego. Dawniej używano nazwy „Łaszów”. Wieś należała do Kapituły Gnieźnieńskiej, później była własnością szlachecką o licznych działach. W dokumentach wspomniana po raz pierwszy w 1386 r. Gniazdo rodowe Łaszewskich h. Ossorya.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana przynajmniej w pierwszej połowie XV w. Znajduje się tutaj jeden z najcenniejszych kościółków drewnianych w Polsce zaliczany do grupy drewnianych kościółków wieluńskich. Świątynia powstała w pierwszej tercji XVI w. Nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela.

Na przełomie lat 1980/1990, po nieudanej próbie naprawy kościoła, dokonano jego niemal całkowitej rekonstrukcji. Wewnątrz odnowiony strop z polichromią renesansową z ok. połowy XVI w., o motywach kasetonów z rozetami. W jednym polu scena Arma Christi z klęczącą postacią fundatora i herbem Ossorya. W głównym ołtarzu barokowym – gotycka Pietà z ok. 1430 r. Na profilowanej belce tęczowej krucyfiks barokowy o charakterze ludowym. Liczne obrazy XVII-wieczne, chrzcielnica późnogotycka z XVI w. z herbami: Topór, Leliwa, Jelita, Łabędź (?). Obok kościółka kopiec – relikt grodziska stożkowatego z XVI w.

Dwór z XIX w., murowany, parterowy z poddaszem, 7-traktowy z sienią przelotową pośrodku, z 2 gankami (1 z portykiem wspartym na kolumienkach). Dach dwuspadowy. Obok dworu resztki zniszczonego parku z grupą kasztanowców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ruszkowski A.: Sieradz i okolice. Sieradz, 2000

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Łaszew na Portalu Turystyki Aktywnej Ziemi Wieluńskiej