Łopatki (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łopatki
wieś
Ilustracja
Mury dworu obronnego w Łopatkach
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat łaski
Gmina Łask
Strefa numeracyjna 43
Kod pocztowy 98-100
Tablice rejestracyjne ELA
SIMC 0707053
Położenie na mapie gminy Łask
Mapa lokalizacyjna gminy Łask
Łopatki
Łopatki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łopatki
Łopatki
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Łopatki
Łopatki
Położenie na mapie powiatu łaskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łaskiego
Łopatki
Łopatki
Ziemia51°34′04,7″N 19°06′09,4″E/51,567972 19,102611

Łopatkiwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Łask. Położona w odległości ok. 4 km na południe od Łasku, przy drodze wojewódzkiej nr 481.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się w źródłach pisanych w 1366 roku. Było to gniazdo rodowe Korabitów Łopateckich. Od połowy XVI w. posiadali Łopatki Poraici Bużeńscy (Burzeńscy), następni właściciele to Gomolińscy, Chabielscy, do 1875 roku Przeradzcy h. Jasieńczyk, a od 1876 roku – Pruscy.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W 1. połowie XVI wieku zapewne wojewoda sieradzki Jarosław Łaski (zm. 1521) zainicjował tu budowę dwukondygnacyjnego renesansowego dworu obronnego z cegły, krytego czterospadowym dachem. Obiekt ten, wzniesiony przez mistrza Benedykta z Sandomierza, bądź przez któregoś z jego uczniów, miał charakter wieży mieszkalnej, wzorowanej na zamku Zygmunta Starego w Piotrkowie. Nad wejściem do kondygnacji mieszkalnej ocalała – wtórnie tutaj umieszczona tablica herbowa Hieronima Bużeńskiego (1513-1580), żupnika krakowskiego, z inskrypcją w języku łacińskim, której tekst po polsku brzmi:

„Herb J.W. Hieronima Bużeńskiego, żupnika krakowskiego, starosty brzeźnickiego, krzeczowskiego. Pan opiekunem moim, nie będę się lękał, cokolwiek by uczynił ze mną człowiek”.

Nad napisem znajduje się stylizowany kartusz herbowy, na nim herb Poraj przedstawiający pięciolistną różę. Ponad tarczą umieszczono hełm ze spływającymi po bokach labrami i liśćmi akantu. Naroża tablicy spięte są symbolami herbowymi: pięciolistną różą Poraitów oraz herbem Korab. Obecnie dwór użytkowany jest jako pomieszczenie gospodarcze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]