Łucja Pak Hŭi-sun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Łucja Pak Hŭi-sun

박희순 루치아
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1801
Korea
Data i miejsce śmierci 24 maja 1839
Seul
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 5 lipca 1925
przez Piusa XI
Kanonizacja 6 maja 1984
Seul
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Pak.

Św. Łucja Pak Hŭi-sun (ko. 박희순 루치아) (ur. 1801 r. w Korei – zm. 24 maja 1839 r. w Seulu) – męczennica, święta Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Łucja Pak Hŭi-sun pochodziła z zamożnej rodziny. Była uważana za piękną i w młodym wieku została damą dworu królowej. Była mądra, zdolna i szybko awansowała. Potrafiła pisać po koreańsku i chińsku. Z drugiej strony jej uroda była źródłem problemów. Gdy miała 15 lat zwrócił na nią uwagę 17-letni król i bez powodzenia starał się ją uwieść. Życie pałacowe rozczarowało ją. O katolicyzmie usłyszała w wieku 30 lat. Pałac nie był miejscem, gdzie można było dobrze poznać naukę katolicką. W tym czasie damy dworu przebywały stale w pałacu i tylko z bardzo ważnych powodów mogły go opuszczać, na co trudno było uzyskać zgodę. Łucja Pak Hŭi-sun była na tyle zdeterminowana, że udała chorobę i ostatecznie dostała pozwolenie na opuszczenie dworu. Jej ojciec jako nieugięty przeciwnik chrześcijaństwa nie pozwolił jej zostać w domu. W związku z tym zamieszkała u krewnych. Odrzuciła wszelki zbytek i zaczęła prowadzić prosty tryb życia. Jej przykład spowodował przyjęcie chrztu przez domowników. Mniej więcej w tym czasie jej starsza siostra Maria Pak K'ŭn-agi również zamieszkała w tym samym domu. Przyczyny jej nawrócenia na katolicyzm nie są dokładnie znane, ale prawdopodobnie miał znaczenie przykład młodszej siostry. 15 kwietnia 1839 r. siostry zostały aresztowane. Ponieważ Łucja Pak Hŭi-sun była damą dworu torturowano ją bezlitośnie. Została ścięta 24 maja 1839 r. razem z 8 innymi katolikami (Magdaleną Kim Ŏb-i, Anną Pak A-gi, Agatą Yi So-sa, Agatą Kim A-gi, Augustynem Yi Kwang-hŏn, Barbarą Han A-gi, Damianem Nam Myŏng-hyŏg i Piotrem Kwŏn Tŭg-in).

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich).

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowana 5 lipca 1925 r. przez papieża Piusa XI, kanonizowana 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]