Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980.
Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich
1980
Ilustracja
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980
Moskwa
IO 1976 IO 1984
Data 30 lipca – 2 sierpnia 1980
Liczba konkurencji 2
Liczba zawodników 67

Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w dniach 30 lipca – 2 sierpnia 1980 w Moskwie, w ZSRR.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal.svg Złoto Silver medal.svg Srebro Bronze medal.svg Brąz
Mężczyźni Finlandia Tomi Poikolainen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Borys Isaczenko Włochy Giancarlo Ferrari
Kobiety Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ketewan Losaberidze Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalia Butuzowa Finlandia Päivi Meriluoto

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg Łącznie
1  ZSRR 1 2 0 3
2  Finlandia 1 0 1 2
3  Włochy 0 0 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Ceremonia medalowa konkurencji mężczyzn, od lewej Borys Isaczenko (SUN), Tomi Poikolainen (FIN), Giancarlo Ferrari (ITA)
Łucznicy podczas zawodów olimpijskich

Każdy z łuczników miał do dyspozycji 36 strzałów na każdym z czterech dystansów: 90, 50, 70, 30 metrów. Najwyższy możliwy wynik za strzał to 10 punktów, maksymalny wynik wynosił 2880 punktów.

Poz. Zawodnik Reprezentacja Runda 1[1] Runda 2[2] Wynik[3]
Gold medal icon.svg Tomi Poikolainen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 1220 5 1235 2 2455
Silver medal icon.svg Borys Isaczenko Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 1217 8 1235 1 2452
Bronze medal icon.svg Giancarlo Ferrari Włochy Włochy 1215 9 1234 3 2449
4 Mark Blenkarne Wielka Brytania Wielka Brytania 1224 2 1222 6 2446
5 Béla Nagy Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry 1225 1 1221 8 2446
6 Władimir Jeszejew Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 1222 3 1210 10 2432
7 Kyösti Laasonen Finlandia Finlandia 1212 10 1207 11 2419
8 Marinus Reniers Holandia Holandia 1205 12 1213 9 2418
9 Robert Cogniaux Belgia Belgia 1218 7 1196 13 2414
10 Krzysztof Włosik Polska Polska 1178 19 1232 4 2410
11 Zoran Matković Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 1187 16 1223 5 2410
12 Göran Bjerendal Szwecja Szwecja 1187 17 1221 7 2408
13 Dennis Savory Wielka Brytania Wielka Brytania 1220 4 1187 16 2407
14 Sante Spigarelli Włochy Włochy 1205 13 1200 12 2405
15 Andrei Berki Rumunia w epoce komunizmu Rumunia 1200 15 1189 15 2389
16 André Braun Luksemburg Luksemburg 1218 6 1168 20 2386
17 Willy Van Den Bossche Belgia Belgia 1210 11 1174 18 2384
18 Romeo Frigo Szwajcaria Szwajcaria 1171 21 1193 14 2364
19 Niamtseren Biambasuren Mongolska Republika Ludowa Mongolia 1178 20 1183 17 2361
20 Rolf Svensson Szwecja Szwecja 1184 18 1173 19 2357
21 Peter Mitterer Austria Austria 1169 23 1167 21 2336
22 Kim Gye-jong Korea Północna Korea Północna 1203 14 1128 26 2331
23 Tserendorjin Dagvadorj Mongolska Republika Ludowa Mongolia 1171 22 1147 23 2318
24 František Hadaš Czechosłowacja Czechosłowacja 1148 25 1157 22 2305
25 Mihai Bîrzu Rumunia w epoce komunizmu Rumunia 1146 26 1134 24 2280
26 Scott Dumbrell Australia Australia 1142 27 1129 25 2271
27 Emilio Dutra e Mello Brazylia Brazylia 1139 28 1125 27 2264
28 István Balázs Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry 1123 29 1118 28 2241
29 Antonio Vázquez Hiszpania Hiszpania 1149 24 1091 32 2240
30 Petko Kichev Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria 1117 30 1116 29 2233
31 William Swords Irlandia Irlandia 1106 32 1106 31 2212
32 Patrick Jopp Szwajcaria Szwajcaria 1077 34 1113 30 2190
33 Francisco Peralta Hiszpania Hiszpania 1111 31 1070 35 2181
34 David Milne Zimbabwe Zimbabwe 1088 33 1058 36 2146
35 Juan Wedel Kostaryka Kostaryka 1075 35 1071 34 2146
36 Jorge Murillo Kostaryka Kostaryka 1041 36 1086 33 2127
37 James Conroy Irlandia Irlandia 1017 37 1041 37 2058
38 Leo Portelli Malta Malta 860 38 947 38 1807

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Ceremonia medalowa konkurencji kobiet, od lewej Natalia Butuzowa (SUN), Ketewan Losaberidze (SUN), Päivi Meriluoto (FIN)
Ketewan Losaberidze (SUN) z trenerem Szalwą Dżhasziaszwilim

Każda z łuczniczek miała do dyspozycji 36 strzałów na każdym z czterech dystansów: 70, 60, 50, 30 metrów. Najwyższy możliwy wynik za strzał to 10 punktów, maksymalny wynik wynosił 2880 punktów.

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Runda 1[4] Runda 2[5] Wynik[6]
Gold medal icon.svg Ketewan Losaberidze Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 1257 1 1234 1 2491
Silver medal icon.svg Natalia Butuzowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 1251 2 1226 3 2477
Bronze medal icon.svg Päivi Meriluoto Finlandia Finlandia 1217 3 1232 2 2449
4 Zdeňka Padevětová Czechosłowacja Czechosłowacja 1206 4 1199 5 2405
5 Gwang Sun-o Korea Północna Korea Północna 1195 5 1206 4 2401
6 Catharina Floris Holandia Holandia 1186 7 1196 6 2382
7 Maria Szeliga Polska Polska 1190 6 1175 8 2365
8 Lotti Tschanz Szwajcaria Szwajcaria 1184 8 1162 13 2346
9 Terene Donovan Australia Australia 1172 10 1171 10 2343
10 Franca Capetta Włochy Włochy 1164 12 1178 7 2342
11 Jadwiga Wilejto Polska Polska 1165 11 1163 12 2328
12 Judit Kovács Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry 1155 13 1168 11 2323
13 Aurora Chin Rumunia w epoce komunizmu Rumunia 1174 9 1145 17 2319
14 Carita Jussila Finlandia Finlandia 1140 15 1158 15 2298
15 Carole Toy Australia Australia 1123 17 1162 14 2285
16 Anna-Lisa Berglund Szwecja Szwecja 1140 14 1143 18 2283
17 Sok Chang-suk Korea Północna Korea Północna 1119 18 1150 16 2269
18 Erika Ulrich Szwajcaria Szwajcaria 1069 27 1171 9 2240
19 Hazel Greene Irlandia Irlandia 1123 16 1106 22 2229
20 Jitka Dolejsi Czechosłowacja Czechosłowacja 1102 21 1117 20 2219
21 Margit Szobi Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Węgry 1082 26 1134 19 2216
22 Gillian Patterson Wielka Brytania Wielka Brytania 1114 19 1102 23 2216
23 Chagdaryne Biambasuren Mongolska Republika Ludowa Mongolia 1108 20 1108 21 2216
24 Terezia Preda Rumunia w epoce komunizmu Rumunia 1097 22 1098 26 2195
25 Christine Harris Wielka Brytania Wielka Brytania 1087 24 1100 25 2187
26 Arci Kempner Brazylia Brazylia 1084 25 1102 24 2186
27 Tsvetanka Stoycheva Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria 1089 23 1055 29 2144
28 Joanna Agius Malta Malta 1052 29 1067 27 2119
29 Tsedendorj Bazarsuren Mongolska Republika Ludowa Mongolia 1053 28 1059 28 2112

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archery at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Individual Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  2. Archery at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Individual Round Two (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  3. Archery at the 1980 Moskva Summer Games: Men's Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-18)].
  4. Archery at the 1980 Moskva Summer Games: Women's Individual Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  5. Archery at the 1980 Moskva Summer Games: Women's Individual Round Two (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  6. Archery at the 1980 Moskva Summer Games: Women's Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-18)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]