Łukasz Łuczaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Łuczaj
Ilustracja
Łukasz Łuczaj z Barbarą Sudnik-Wójcikowską
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 27 września 1972
Krosno
doktor habilitowany nauk biologicznych
Specjalność: etnobotanika
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Doktorat 20.07.1999 – biologia
Uniwersytet Warszawski
Habilitacja 26.06.2012
Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk
profesor nadzwyczajny
Uczelnia Uniwersytet Rzeszowski
Jednostka Wydział Biotechnologii
Stanowisko Kierownik Zakładu Botaniki
Strona domowa

Łukasz Jakub Łuczaj (ur. 27 września 1972 w Krośnie)[1] – polski botanik, doktor habilitowany nauk biologicznych, wykładowca akademicki, popularyzator przyrody i działacz na rzecz jej ochrony. Znany głównie z publikacji na temat dzikich roślin jadalnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W okresie licealnym stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci[2][3]. W 1994 ukończył studia z biologii środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska na temat rozprzestrzeniania się nowych gatunków krzewów w Puszczy Białowieskiej). W 1999 obronił na UW pracę doktorską pod tytułem Struktura roślinności i efekty brzegowe w strefie kontaktowej lasu i łąki.

Od 2011 jest wykładowcą Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii w Weryni Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego i stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie jest kierownikiem Zakładu Botaniki i Biotechnologii Roślin Użytkowych.

Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim ekologię roślin i etnobotanikę, z czym wiąże się również zainteresowanie taksonomią ludową. W swoim gospodarstwie prowadzi eksperymenty ekologiczne i propaguje ideę dzikiego ogrodu nastawionego na maksimum bioróżnorodności, m.in. utrzymuje łąki kośne i pole z ginącymi gatunkami chwastów, a także próbuje odtwarzać naturalne runo leśne w młodych drzewostanach na gruntach porolnych.

Jest członkiem redakcji „Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine” oraz „Acta Societatis Botanicorum Poloniae” i twórcą nowego polskiego pisma „Etnobiologia Polska”. Naukowo zajmuje się uporządkowaniem archiwalnych danych etnobotanicznych z terenu Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi oraz prowadzi badania terenowe nad użytkowaniem roślin w Chinach i na Bałkanach.

Jest zaangażowany w działania na rzecz ochrony przyrody Podkarpacia – m.in. obronę rzek przed regulacją. Stworzył także mieszanki nasion łąkowych, które umożliwiają samodzielne tworzenie kwietników z rodzimych, często zagrożonych gatunków. Ponadto interesuje się technikami przeżycia w dzikiej przyrodzie (organizuje także warsztaty poświęcone tej tematyce) i odtwarzaniem trybu życia zbieraczy-łowców.

Jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Wróżka” – w rubryce Z zielnika niezwykłego botanika pisze tam o dzikich roślinach jadalnych.

Jego siostra Justyna Łuczaj-Salej jest reżyserką filmową.

Publikacje (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Dzikie rośliny jadalne Polski. Przewodnik survivalowy (2002)
  • Podręcznik robakożercy czyli jadalne bezkręgowce Środkowej Europy (2005)
  • W dziką stronę (2010)
  • Dzika Kuchnia (2013)
  • Wild vascular plants gathered for consumption in the Polish countryside: a review[4] (z Wojciechem M. Szymańskim), [w:] Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine 2007, 3:17

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O Mnie, luczaj.com
  2. Mali geniusze, „Przegląd”, 31 stycznia 2000 [dostęp 2018-07-31] (pol.).
  3. Zjazd Absolwentów KFnrD - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”, 21 grudnia 2015 [dostęp 2018-07-31] (pol.).
  4. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine | Full text | Wild vascular plants gathered for consumption in the Polish countryside: a review

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Moje publikacje. W: Łukasza Łuczaja - O mnie [on-line]. [dostęp 2016-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]