Łukasz Cyran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Cyran
Data i miejsce
urodzenia
14 stycznia 1992
Gorzów Wielkopolski
Pseudonim Pele
Dorobek medalowy
Żużel Speedway logo.svg
Reprezentacja  Polska
Mistrzostwa Europy juniorów
złoto 2010 drużynowo
Łukasz Cyran w sezonie 2011

Łukasz Cyran (ur. 14 stycznia 1992 w Gorzowie Wielkopolskim) – były polski żużlowiec. Wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przygodę z żużlem rozpoczął w 1999 roku w wieku 8 lat swoje pierwsze treningi rozpoczął w szkółce żużlowej GUKS Speedway Wawrów, pod okiem trenera Bogusława Nowaka. Jest wnukiem polskiego żużlowca Edmunda Migosia.

Łukasz Cyran zaczął trenować na dużym torze Stali Gorzów w 2006 roku pod okiem trenera Stanisława Chomskiego startując tylko na treningach klubowych. 1 kwietnia 2008 roku w Częstochowie, zdał licencję "Ż". W 2008 roku, 2 sierpnia na czeskim stadionie w miejscowości Divisov, zdobył swój pierwszy puchar w klasycznym żużlu, gdzie zajął 2 miejsce. Przez cały 2008 rok startował wyłącznie w turniejach młodzieżowych, lecz dostał szanse zadebiutowania w meczu swojej drużyny jednym meczu ligowym. Był to mecz rundy play-off (Unibax Toruń - Stal Gorzów), który zakończył się wysoką wygraną gospodarzy, a gorzowski junior wystartował w biegu 14 przyjeżdżając na ostatniej pozycji.

W sezonie 2009 wystartował w pięciu meczach ligowych w barwach gorzowskiej Stali. W całym sezonie zdobył 2 punkty, dało mu to średnią 0,248. Startował także w turniejach młodzieżowych gdzie zdobył m.in. srebrny medal w MDMP, brązowy medal w Lidze Juniorów i brązowy medal w Zachodniej Lidze Młodzieżowej. Uzyskał także 2 miejsce w wyścigu memoriałowym w trakcie jednego z turniejów MDMP, rozgrywanego w Gnieźnie.

W sezonie 2010, gorzowianin zdobył wiele sukcesów drużynowych min. złote medale w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski, Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych, Drużynowych Mistrzostwach Ligi Juniorów oraz złoty medal w Drużynowych mistrzostwach Europy Juniorów.

Start w mistrzostwach Europy zapewniło mu zajęcie 4. miejsca w finale Brązowego Kasku w Lesznie. Zakwalifikował się dobrze startując w eliminacjach do finału Indywidualnych mistrzostwach Europy Juniorów w których ostatecznie zajął 9 miejsce. W sezonie 2011, był wraz z Bartoszem Zmarzlikiem, podstawowym juniorem w składzie na meczach Stali Gorzów. W trakcie sezonu zdobył dla Stali Gorzów łącznie 51 punktów a drużyna z Gorzowa zdobyła brązowy medal DMP.

Na sezon 2012, wychowanek gorzowskiej Stali, został wypożyczony do GTŻ-u Grudziądz. Radził tam sobie całkiem dobrze, gdyż w najważniejszych meczach pod koniec sezonu nie zawodził i przywoził bardzo cenne punkty po ładnej walce na torze. Wraz z Norbertem Kościuchem i Pawłem Staszkiem, zdobyli brązowy medal w finale Mistrzostw Polski Par Klubowych. Przed sezonem 2013 wrócił do gorzowskiej „Stali”.

Podczas turnieju Grand Prix Polski w Gorzowie 2013 był wraz z kolegą drużyny Adrianem Cyferem zawodnikiem rezerwowym turnieju. Do połowy sezonu był podstawowym juniorem w składzie meczowym Stali Gorzów. W tym samym sezonie zdobył dwa medale drużynowe w rozgrywkach młodzieżowych: srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Ligi Juniorów oraz złoty medal w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski.[1]

Przed rozpoczęciem sezonu 2014, Cyran zakończył wiek juniora i nowy sezon miał być jego pierwszym w gronie seniorów. Niestety ze względu na brak sponsorów i pomocy ze strony macierzystego klubu, żużlowiec podjął decyzję o zakończeniu kariery.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Lach, Speedway w Polsce 2013, rlach.republika.pl [dostęp 2018-01-08].
  2. Zabrali mu cały sprzęt. Nie było go stać by zacząć od zera, „PrzegladSportowy.pl” [dostęp 2018-01-08] (pol.).