Łysa Góra (Ciecień)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łysa Góra (829 m) – grzbiet w masywie Ciecienia w Beskidzie Wyspowym. Odbiega w kierunku południowo-wschodnim od jego głównego szczytu (829 m), niżej zmieniając kierunek na południowy. Na mapie zaznaczony jest jako szczyt z wysokością 663,9 m, jest to jednak tylko grzbiet, bez żadnego wzniesienia, na wysokości tej następuje tylko ostre załamanie jego grani; z łagodnie opadającej przechodzi w stromo opadającą. Grzbiet opada do doliny Tomerowskiego Potoku w miejscowości Przenosza w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra[1].

Grzbiet Łysej Góry oddziela doliny dwóch potoków; po zachodniej stronie jest to dopływ Tomerowskiego Potoku, po wschodniej drugi dopływ Tomerowskiego Potoku i Potok Jaworski[1].

Obecnie Łysą Górę porasta las. Nazwa jednak wskazuje, że kiedyś grzbiet ten był bezleśny (łysy) – tak bowiem dawniej nazywano bezleśne góry. Były na nich hale pasterskie lub kośne polany, a w okresie przeludnienia wsi galicyjskiej czasami zamieniane na pola uprawne. Po pewnym czasie zaprzestano uprawy – płytką glebę na stromych zboczach zmyły bowiem deszcze. Z powodów ekonomicznych zaprzestano również ich koszenia i wypasania, a porzucone tereny samorzutnie zarosły lasem lub zostały zalesione[2].

Widok na Ciecień ze Skrzydlnej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-07-02].
  2. Dariusz Gacek, Beskid Wyspowy, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012, ​ISBN 978-83-62460-25-0