Śląski Teatr Tańca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śląski Teatr Tańca
Ilustracja
Dawna siedziba teatru w 2018 roku
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Data założenia 1991
Data likwidacji 2013
Dziedzina teatr
Adres ul. Stefana Żeromskiego 27, Bytom
Położenie na mapie Bytomia
Mapa lokalizacyjna Bytomia
Śląski Teatr Tańca
Śląski Teatr Tańca
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Śląski Teatr Tańca
Śląski Teatr Tańca
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Śląski Teatr Tańca
Śląski Teatr Tańca
Ziemia50°21′08,7934″N 18°55′33,9193″E/50,352443 18,926089

Śląski Teatr Tańca – jeden z pierwszych w Polsce teatrów tańca – obok Polskiego Teatru Tańca (PTT) z Poznania. Założony w 1991 przez Jacka Łumińskiego, tancerza i choreografa, który był dyrektorem teatru do 2013 roku. ŚTT został zlikwidowany przez władze Bytomia jesienią 2013 r..

Siedzibą Śląskiego Teatru Tańca był budynek przy ulicy Żeromskiego 27 w Bytomiu. Poza działalnością artystyczną, teatr angażował się w projekty edukacyjne i społeczne. Prowadził najstarszy i największy w Polsce festiwal taneczny – Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego. Projekty społeczne obejmowały warsztaty taneczne z niepełnosprawnymi, osobami starszymi, pracę z młodzieżą z trudnych środowisk.

Działalność edukacyjna i Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego[edytuj | edytuj kod]

Śląski Teatr Tańca ma duże zasługi na polu promocji tańca współczesnego w Polsce. Organizował regularne warsztaty dla tancerzy przez cały rok, zaś od 1994 na początku lipca odbywała się – przez dwa tygodnie – coroczna Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Podczas Konferencji prowadzone były intensywne warsztaty taneczne, gromadzące ludzi z całego kraju, a prowadzone zarówno przez zespół ŚTT, jak i profesjonali stów z zagranicy. Zajęciom dla tancerzy towarzyszyły: warsztaty pisania o tańcu (dla krytyków) oraz warsztaty fotografii tańca i warsztaty menadżerów sztuki.

W ramach teatru funkcjonowało Studio Teatru Fizycznego, kształcące młodzież od 16. roku życia. Studio założył Leszek Stanek, 3 lipca 2006 miało ono swoją pierwszą premierę – spektakl Villa Evra pokazany w bytomskiej poniemieckiej willi przy ulicy Okulickiego, w ramach XIII Międzynarodowej Konferencji. Koordynacją studia zajmowała się m.in. Ewa Zawada.

Wyższa Szkoła Sztuk Performatywnych i biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Śląski Teatr Tańca przyczynił się do otwarcia pierwszej w Polsce wyższej uczelni, kształcącej artystów zajmujących się teatrem tańca i tańcem współczesnym. Wyższa Szkoła Sztuk Perfomatywnych miała zostać otwarta w roku 2007. W październiku 2005 odbył się nabór do programu pilotażowego, mającego na celu wypracowanie rozwiązań i programu Szkoły. Zajęcia prowadzili polscy i zachodnioeuropejscy specjaliści w zakresie tańca, zarówno praktycy – tancerze ŚTT, Hilke Diemer, jak krytycy i teoretycy – Katja Schneider, Roman Arndt etc. Równolegle trwały prace nad otwarciem w Bytomiu biblioteki tanecznej, gromadzącej fachową literaturę.

22 września 2006 Jacek Łumiński i rektor krakowskiej PWST Jerzy Stuhr, zapowiedzieli na konferencji prasowej w Bytomiu, że projekt Wyższej Szkoły Sztuk Perfomatywnych przekształci się w wydział zamiejscowy krakowskiej szkoły teatralnej. Nabór na studia aktorsko-taneczne w Bytomiu miał ruszyć już od roku akademickiego 2007/08. W tymże roku akademickim studenci rozpoczęli jednak naukę na specjalizacji „aktor teatru tańca” w Krakowie, na razie bez tworzenia osobnej jednostki uczelnianej.

Tancerze[edytuj | edytuj kod]

Z reguły tancerzy tworzących ŚTT było dziewięcioro. Od roku 1993 przez zespół przewinęło się bardzo wielu tancerzy, działających obecnie w krajowych lub zagranicznych zespołach, ewentualnie jako tancerze niezależni.

Zespół Śląskiego Teatru Tańca tworzyli:

Zobacz też:

Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]