Śniadanie irlandzkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tradycyjne śniadanie irlandzkie
Ulster fry – wersja śniadania irlandzkiego z północnej części wyspy.
Owsianka na mleku.

Śniadanie irlandzkie (irl. Bricfeasta Éireannach, ang. Full Irish Breakfast) – typowy posiłek serwowany w Irlandii w godzinach rannych i przedpołudniowych.

Typowy zestaw potraw[edytuj | edytuj kod]

Typowe irlandzkie śniadanie zazwyczaj nie różni się od śniadania angielskiego i składa się z następujących potraw[1]:

W skład zestawu mogą wchodzić również:

Ulster Fry[edytuj | edytuj kod]

Ulster Fry – wariant śniadania w Irlandii Północnej. W północnej części wyspy nie serwuje się puddingów, popularne natomiast są placki sodowe (ang. soda farls), pieczone z mąki pszennej z dodatkiem wody sodowej i maślanki. Często podaje się też potato cakes, przygotowywane z gotowanych ziemniaków, mąki i masła.

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Obie wersje śniadania wzbogacane są dodatkiem sosów typu ketchup, brown sauce albo gravy (naturalny sos z pieczenia mięsa lub warzyw), lub też z pink sauce (majonez wymieszany z ketchupem). Do popicia często podaje się soki owocowe. W hotelach i pensjonatach dostać można także koktajle i sałatki owocowe.

Wariacje[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na stosunkową czasochłonność przygotowania śniadania, w ostatnich latach bardzo popularna stała się wersja fastfoodowa: podłużną bułkę napełnia się wybranymi składnikami tradycyjnego Full Irish Breakfast. Taką kanapkę można kupić w wielu punktach gastronomicznych oraz na stacjach benzynowych[2].

Alternatywne śniadanie irlandzkie[edytuj | edytuj kod]

Wielu Irlandczyków zamiast spożywać typowe Full Irish Breakfast, na śniadanie zjada jedynie owsiankę (ang. porridge) lub płatki kukurydziane i kromkę ciemnego chleba sodowego (soda bread) z dżemem pomarańczowym (ang. marmalade).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Traditional Irish Breakfast (ang.). [dostęp 2012-09-07].
  2. Bernd Biege: Supermac's – Irish Fast-Food Chains (ang.). [dostęp 2012-09-07].