Śródmieście (Żory)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Żor Śródmieście
Dzielnica Żor
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Żory
Data założenia 1272
Populacja (2004)
• liczba ludności

2763
Nr kierunkowy (+48) 32
Kod pocztowy 44-240
Tablice rejestracyjne SZO
Położenie na mapie Żor
Mapa lokalizacyjna Żor
Śródmieście
Śródmieście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Śródmieście
Śródmieście
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Śródmieście
Śródmieście
Ziemia50°02′44″N 18°41′41″E/50,045681 18,694847
Portal Portal Polska

Śródmieście (Centrum) (nazywane także Starym Miastem) – Główna dzielnica Żor mieszcząca się niemalże w samym środku miasta. W czasach przedwojennych Śródmieście stanowiło centralną dzielnicę, w której zamieszkiwała połowa ówczesnych mieszkańców Żor. Jedne z najważniejszych miejsc w Śródmieściu (także w Żorach) to m.in. Żorski Rynek, Miejski Ratusz z Urzędem Miejskim (w połowie) i Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Śródmieście zostało utworzone po nadaniu przez Księcia Władysława opolskiego praw miejskich osadzie Sari (łacińska nazwa miasta). Stanowiło ono tylko część (Starówkę) dzisiejszego Centrum miasta. Żory były otoczone fosą i murami obronnymi (do dziś przetrwały niektóre odcinki). W obręb murów miasta można było dostać się tylko przez Bramę Górną (Symbolicznie zrekonstruowaną w październiku 2002 r. na ulicy Górne Przedmieście) oraz Bramę Dolną (zrekonstruowaną w maju tego samego roku na rondzie koło MOK-u na ul. Dolne Przedmieście). Na Starym Mieście działały trzy katolickie kościoły, oraz zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku Żorska Synagoga. Śródmieście było często nękane pożarami. Po ostatnim z nich (1702) żorzanie zaczęli obchodzić Święto Ogniowe.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Jest to najstarsza część miasta otoczona przez "betonowe Żory" w, której zachowało się najwięcej zabytków w całym mieście. Stan ludności wynosi około 3 tys. osób. Główną Starówkę otacza 5 rond, a dojechać można pięcioma ulicami (Rybnicką, Za Fosą, Tadeusza Kościuszki, Dworcową oraz Aleją Wojska Polskiego). W tej dzielnicy znajduje się główny dworzec autobusowy oraz kolejowy. Wschodnią granicę dzielnicy wyznaczają właśnie tory, wszystkie inne biegną wzdłuż osiedli. Oprócz tego w tej dzielnicy znajduje się jedyne żorskie kino, Miejski Ośrodek Kultury z Żorskim Muzeum oraz Park Miejski.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W Żorach zachowany został układ ulic średniowiecznego miasta który determinowały mury miejskie i dwie bramy
  • Na Żorskim Rynku odbudowano po 55 latach pomnik św. Jana Nepomucena.
  • W dniu Święta Niepodległości na ulicy Stanisława Moniuszki odsłonięto jego popiersie.
  • Zabudowa na ulicy Murarskiej pochodzi z XIX wieku. Obecnie budynków tych jest 10 (kiedyś było ich o wiele więcej).