Śródmieście (Chrzanów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jednego z osiedli w Chrzanowie. Zobacz też: Śródmieścia w innych miastach.
Śródmieście
Jednostka pomocnicza gminy Chrzanów
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat chrzanowski
Gmina Chrzanów
Miasto Chrzanów
Data założenia XII w. (?)
W granicach gminy Chrzanów 1393
Zarządzający Kazimierz Piegza
Kod pocztowy 32-500, 32-502
Położenie na mapie gminy Chrzanów
Położenie na mapie
50°08′21,5000″N 19°24′07,5000″E/50,139306 19,402083
Portal Portal Polska

Śródmieścieosiedle w Chrzanowie położone w jego centralnej części, o statusie jednostki pomocniczej gminy Chrzanów.

Śródmieście od wschodu sąsiaduje z osiedlem Kościelec, od południa z osiedlami Młodości, Rospontowa i Stara Huta, od zachodu z osiedlem Kąty, a od północy z osiedlami Północ–Tysiąclecie i Niepodległości.

Jest to najstarsza i najbardziej zabytkowa część Chrzanowa, przez mieszkańców innych osiedli często określana po prostu jako „miasto“. Na obszarze Śródmieścia znajdują się siedziby niemal wszystkich chrzanowskich urzędów i instytucji szczebla gminnego i powiatowego, a także między innymi Sąd Rejonowy, Parafia św. Mikołaja, dom kultury, muzea, liceum, park miejski, bardzo liczne sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chrzanów.

Obszar osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle obejmuje następujące ulice (wyróżniono ulice graniczne): 29 Listopada (od początku ulicy do mostu na rzece Chechło), 3 Maja, Aleja Henryka (od początku ulicy do skrzyżowania z ul. Sienną), Broniewskiego (od ul. Garncarskiej do ul. Kusocińskiego), Dąbrowskiego, Dobczycka, marszałka Focha, Garncarska, Głowackiego, Grunwaldzka, majora Grzybowskiego (od początku ulicy do skrzyżowania z ul. Przybosia), Jagiellońska, Jordana, Joselewicza, Kadłubek, Kochanowskiego, Kopernika, Kościuszki, Krakowska, Krasickiego, Kusocińskiego (numery nieparzyste), Łowiecka (numery parzyste od ul. Oświęcimskiej do zakrętu przy śladzie byłej kolei), Matejki, Mickiewicza, Ogrodowa, Oświęcimska (od początku ulicy do skrzyżowania z ul. Łowiecką i ul. Przybosia), Partyzantów, Piłsudskiego, Plac 1000-lecia, Podwale, Przybosia (numery parzyste), Rybacka, Rynek, Sądowa, Sienna, Słoneczna, Słowackiego, Sokoła, Szpitalna (numery parzyste od początku ulicy do mostu na rzece Chechło), Śląska (numery nieparzyste od początku ulicy do skrzyżowania z ul. Partyzantów), Świętokrzyska, Wojska Polskiego, Woynarowskiej, Zielona (numery nieparzyste poniżej 11 i parzyste do 8)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]