Środa Rock Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Środa Rock Festival
Lokalizacja Środa Wielkopolska
Aktywność w latach od 2007
Data Sierpień (2 dni)
Założyciel Muzycy Średzkich zespołów rockowych
Gatunek muzyczny Rock, Blues, Metal, Inne
Strona internetowa

Środa Rock Festivalwielkopolski festiwal muzyczny, zorganizowany po raz pierwszy 25 sierpnia 2007 w Środzie Wielkopolskiej.

Celem imprezy jest pokazanie dorobku muzycznego młodych średzkich zespołów. Muzycy otrzymują możliwość prezentacji przed publicznością i porównanie swoich osiągnięć z grupami spoza miasta, ostatecznym celem jest jednak wspólna zabawa. Przez trzy lata organizatorzy zapraszali zespoły ze Środy i okolic do grania na placu za Ośrodkiem Kultury.

Historia Środa Rock Festiwal

Pomysł na organizację Środa Rock Festiwal pojawił się cztery lata temu w głowach kilku średzkich muzyków grających w tak zwanych zespołach garażowych. Początkowo głównym celem organizacji tej imprezy była chęć zaprezentowania swoich umiejętności i dorobku przed szerszym gronem przyjaciół i znajomych. Na małej, plenerowej scence przy Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej spotkało się wtedy siedem średzkich zespołów rockowych. Żaden z organizatorów pierwszej edycji Środa Rock Festiwal nie myślał chyba wtedy o tym, że przyjacielskie spotkanie muzyków może przerodzić się w cykliczną imprezę o coraz większej randze. Okazało się jednak, że 25 sierpnia 2007 tak bardzo zapadł w pamięć miłośników muzyki rockowej, że pojawiło się mnóstwo głosów nawołujących do kontynuacji inicjatywy.

II Środa Rock Festiwal

Wśród grupy organizującej I edycję Środa Rock Festival ( w skrócie ŚRYF) znalazły się cztery osoby, które postanowiły wziąć w swoje ręce organizację kolejnych edycji festiwalu. Efektem ich działań był II ŚRYF, który odbył się we wrześniu 2008. Okazało się, że już drugie spotkanie przyciągnęło zespoły spoza miasta – co było pewnym zaskoczeniem dla organizatorów ale też sygnałem, że o Festiwalu, mimo, że żaden z organizatorów się o to specjalnie nie starał, zaczyna być głośno nie tylko w tak zwanej najbliższej okolicy (co w naszym przypadku oznaczać by mogło Województwo Wielkopolskie) ale również poza nią ( na II edycji ŚRYF gościł zespół z Grudziądza).

III Środa Rock Festiwal

Okazało się, że Środa Rock Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz imprez w naszym mieście. W czasie pracy nad III edycją grupa organizatorów została zaskoczona nie tylko liczbą zgłoszeń zespołów, ale i miejscami skąd te zgłoszenia zaczęły napływać! Poza zespołami z naszego kraju pojawiły się zgłoszenia zespołów z Finlandii, Niemiec, Bułgarii a nawet Stanów Zjednoczonych! Festiwal, znów niejako mimochodem stał się imprezą, o której słyszeli wykonawcy nie tylko z naszego kraju! Sam III Środa Rock Festiwal zaskoczył między innymi frekwencją. Dwa dni grania zgromadziło na placu przy Ośrodku Kultury sporą grupę widzów. Niektórzy przychodzili tylko na wybrany zespół, inni zostawali z nami cały dzień a zespoły z Czempinia, Śremu, Pleszewa czy Grudziądza, które brały udział w III edycji ŚRYF-u przyjechały z liczną grupą swoich fanów. Niestety Festiwal nie mógł zyskać rangi międzynarodowego.

Od 1 stycznia 2010 istnieje jednak Stowarzyszenie Środa Rock Festiwal, którego głównym celem jest organizacja kolejnych edycji ŚRYF

Zespoły, które wystąpiły na Środa Rock Festival[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]