Świadkowie Jehowy w województwie lubuskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świadkowie Jehowy w województwie lubuskim – wspólnota religijna Świadków Jehowy w województwie lubuskim. Liczba głosicieli na terenie województwa wynosi ok. 5329 (stan w 2011)[1]. We wrześniu 2019 na terenie województwa znajdowały się miejsca zgromadzeń 44 zborów (w nich także trzy grupy języka migowego, grupa angielskojęzyczna, trzy grupy rosyjskojęzyczne, grupa bułgarskojęzyczna i grupa ukraińskojęzyczna)[2][a].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działalność Świadków Jehowy na terenie obecnego województwa lubuskiego zapoczątkowali na początku XX wieku niemieccy współwyznawcy. W latach 20. XX wieku istniały duże grupy wyznawców, głównie w Strzelcach Krajeńskich i Nowej Soli. W roku 1932 w Żaganiu zorganizowano pierwszy kongres na tym terenie[3][4].

W czasie II wojny światowej wielu wyznawców z tego terenu zginęło w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Po jej zakończeniu Jan Pieniewski z żoną przyjechał do Gorzowa Wielkopolskiego. Oto jego wspomnienia: „W lutym 1946 roku rozpoczęliśmy pracę od drzwi do drzwi. Odwiedziliśmy najpierw sąsiadów. Do pierwszych trzech domów poszliśmy we dwoje, a później już każde głosiło osobno. Żona często pytała: ‚Kiedy my opracujemy całe to miasto?’ (...) Pewnego razu spotkaliśmy człowieka, który za egzemplarz Biblii gotów był oddać krowę. Biblię mu dostarczyliśmy, krowy oczywiście nie biorąc[5]. W kwietniu 1946 roku na Pamiątce śmierci Jezusa Chrystusa w Myśliborzu z całego terenu od Szczecina, Piły pod Zieloną Górę przybyło 27 osób[6].

Po wojnie ożywioną działalność Świadkowie Jehowy prowadzili na terenie Drezdenka i okolic. W roku 1947 powstały grupy wyznawców w Starych Bielicach i Drezdenku[6]. Nie posiadali własnych Sal Królestwa lecz zbierali się w mieszkaniach prywatnych[7]. W Zielonej Górze liczba Świadków Jehowy w latach 1945-1951 wzrosła z 40 do 179[8]. Aktywna działalność misyjna Świadków oraz ich niezłomna postawa wzbudzała poczucie zagrożenia wśród duchownych. Zdarzały się w związku z tym przykłady szczególnego ostracyzmu wobec Świadków Jehowy lub nawet ich dzieci[9].

W dniach 17–19 października 1947 roku w sali OM TUR w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się tzw. konwencja (zgromadzenie) z udziałem ponad 600 osób. W czasie jej trwania w ramach działalności kaznodziejskiej odwiedzono każde mieszkanie w mieście i w dwóch pobliskich wsiach. Według publikacji IPN w czasie owej konwencji uczestniczący w niej zostali obrzuceni kamieniami przez tłum zgromadzony pod salą. W roku 1948 kolejna konwencja odbyła się w Karninie (obecnie dzielnica Gorzowa Wielkopolskiego). Konwencja z udziałem ok. 300 osób odbyła się również w okolicach Maszewa[6].

W roku 1950 nastąpiła fala aresztowań i od tego roku działalność prowadzona była konspiracyjnie. W 1956 roku trzech wyznawców zostało skazanych na kary więzienia za przynależność i działalność w związku wyznaniowym Świadków Jehowy na terenie jednej z gromad województwa. W 2000 roku w efekcie kasacji wniesionej przez prokuratora generalnego, Sąd Najwyższy uchylił tamte wyroki i wszystkich trzech uniewinnił[10].

W następnych dziesięcioleciach – już w czasie zakazu działalności – powstały kolejne zbory. Od kwietnia do września 1950 UB aresztowało grupę wyznawców – najwięcej w Krośnie Odrzańskim. Szczególnie od 70. XX wieku głosiciele w lecie prowadzą grupową wyjazdową działalność kaznodziejską na terenach, gdzie jest mniej wyznawców (wcześniejsze nazwy: grupy pionierskie, ośrodki pionierskie, obozy pionierskie). Organizowano tzw. konwencje leśne. Od roku 1982 rozpoczęto wynajmować ponownie hale sportowe, a od następnego roku również stadiony, na kongresy[11]. Pod koniec lat 70. XX wieku niektórym wyznawcom udało się wyjechać na kongresy poza granice Polski; w roku 1980 i 1981 – do Wiednia. W latach 90. XX wieku i w pierwszym dziesięcioleciu XXI w., delegacje z tutejszych zborów były na kongresach międzynarodowych w Niemczech, Austrii, Francji, Rosji, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Węgrzech i na Ukrainie.

Powstały nowe Sale Królestwa (w ostatnim okresie m.in. w 2019 roku w Strzelcach Krajeńskich[12]).

Kongresy regionalne odbywają się w zielonogórskiej hali CRS (w poprzednich latach kongresy dla zborów z północnej części województwa odbywały się na stadionie żużlowym w Gorzowie Wielkopolskim)[13][b] , a zgromadzenia obwodowe w Sali Zgromadzeń w Stęszewie koło Poznania. W roku 2013 wdrożono program świadczenia publicznego na terenie poszczególnych zborów za pomocą wózków z literaturą biblijną.

Zbory[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Zielona Góra
Zielona Góra
Gorzów Wlkp.
Gorzów Wlkp.
Kostrzyn n. Odrą
Kostrzyn
n. Odrą
Witnica
Witnica
Gubin
Gubin
Krosno Odrzańskie
Krosno Odrzańskie
Międzyrzecz
Międzyrzecz
Skwierzyna
Skwierzyna
Kożuchów
Kożuchów
Sława
Sława
Nowa Sól
Nowa Sól
Cybinka
Cybinka
Rzepin
Rzepin
Słubice
Słubice
Strzelce Krajeńskie
Strzelce Krajeńskie
Sulęcin
Sulęcin
Iłowa
Iłowa
Szprotawa
Szprotawa
Żagań
Żagań
Jasień
Jasień
Żary
Żary
Lubsko
Lubsko
Łęknica
Łęknica
Kargowa
Kargowa
Sulechów
Sulechów
Geographylogo.svg
Miejscowości w województwie lubuskim, w których są zbory Świadków Jehowy[2].

Poniższa lista obejmuje zbory zgromadzające się na terenie województwa[c][2]:

Na terenie miast na prawach powiatu[d]
 • Gorzów Wielkopolski: 8 zborów: Centrum, Dolinki (w tym grupa języka migowego), Górczyn (w tym grupa rosyjskojęzyczna), Północ, Widok (w tym grupa anglojęzyczna), Zawarcie–Wschód, Zawarcie–Zachód, Zachód
 • Zielona Góra: 6 zborów: Chynów (w tym grupa rosyjskojęzyczna), Jędrzychów, Kisielin, Słoneczne, Śródmieście (w tym grupa języka migowego), Zacisze
Na terenie powiatów

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Obwody polskojęzyczne: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Głogów-Żary (część); polskiego języka migowego: Piotrków-Tomaszów (część); angielski (część); rosyjski (część); ukraiński (część).
 2. W 2019 roku zbory z województwa lubuskiego uczestniczyły w kongresach regionalnych „Miłość nigdy nie zawodzi!” w Poznaniu oraz Szczecinie.
 3. Jeżeli nie zaznaczono inaczej, miejsce cotygodniowych zebrań chrześcijańskich zboru jest w miejscowości, od której zbór nosi nazwę.
 4. W nazwach zborów na terenie miast na prawach powiatu pominięto pierwszy człon ich nazwy, którym jest nazwa miasta, na terenie którego zgromadza się dany zbór.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. GUS: Stan i struktura demograficzno-społeczna. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011
 2. a b c Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2019-09-23].
 3. Kongresy (niem.)
 4. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” 15 czerwca 1932, s. 178 (niem.)
 5. Rocznik Świadków Jehowy 1994, Towarzystwo Strażnica, Nowy Jork: 1994, s. 211
 6. a b c Krzysztof Biliński, Hiobowie XX wieku, Wrocław: Wydawnictwo A Propos, 2012, s. 125-127, 184, 185, ISBN 978-83-63306-15-1, OCLC 839256207.
 7. Ryszard Skarżyński: Struktura organizacyjna Kościoła i życie religijne wiernych okręgu drezdeneckiego w latach 1945-1992. Papieski Instytut Teologiczny, 2005, s. 112.
 8. Ryszard Zaradny: Władza i społeczność Zielonej Góry w latach 1945-1975. Zielona Góra: Uniwersytet Zielonogórski, 2009, s. 284.
 9. Anna Chabasińska: Powojenny prozelityzm na Ziemi Lubuskiej. Uwarunkowania i znamiona zjawiska. Sulechów: 2011, s. 16, 17, seria: Studia Lubuskie tom VII.
 10. Rzeczpospolita” 31.07.2000
 11. Słowo Boże Na Stadionie. „Gazeta Wyborcza, GW Zielona Góra”, s. 3, nr 151, 1 lipca 1999. 
 12. STRZELCE KRAJEŃSKIE. Kilkuset ochotników w trzy i pół miesiąca wybudowało Salę Królestwa Świadków Jehowy w Strzelcach Kraj. Zobacz zdjęcia. „Gazeta Lubuska”, 2019-10-08. 
 13. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-06-01].