Świat Wspomaganych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Świat Wspomaganych to fikcyjny świat stworzony przez Davida Brina. Głównym wątkiem w tym świecie jest biologiczne wspomaganie ras.

Rasy[edytuj | edytuj kod]

  1. Człowiek (a-Człowiek, ul-Delfin-ul-Szymp)
  2. Delfin (a-Delfin, ab-Człowiek)
  3. Szympans (a-Szympans, ab-Człowiek)
  4. Kanten (a-Kanten, ab-Linten-ab-Siqul-ul-Nish)
  5. Pila (a-Pil, ab-Kisa-ab-Soro-ab-Hul-ab-Puber-ul-Gello-ul-Pring)
  6. Pring (a-Pring, ab-Pil-ab-Kisa-ab-Soro-ab-Hul-ab-Puber)

Odczytywanie hierarchii ras[edytuj | edytuj kod]

W Świecie Wspomaganych Davida Brina w którym osią jest wspomaganie gatunków nieinteligentnych przez gatunki inteligentne hierarchia jest bardzo istotna. Oficjalne powitanie zawsze musi zawierać pełne przestawienie się uwzględniające hierarchię. Schemat umożliwiający poprawne odczytywanie hierarchii jest prosty.

  1. a-rasa (nazwa naszej rasy)
  2. ab-rasa (nazwa rasy która wspomogła naszą rasę)
  3. ul-rasa (nazwa rasy którą wspomaga nasza rasa)

Schemat hierarchii[edytuj | edytuj kod]

a-rasa, ab-rasa, ul-rasa

Znaczenie hierarchii ras[edytuj | edytuj kod]

Im dana rasa ma więcej -ab czyli może się poszczycić dłuższym łańcuchem wspomagania tym jej znaczenie jest większe. Liczy się również to czy dana rasa "przodków" jeszcze istnieje. Jest to ważne gdyż w ten sposób łatwo wezwać takie rasy powołując się na wspólny łańcuch wspomagania do tzw. "świętej wojny" przeciwko innym rasom. David Brin rozwinął ten wątek w kolejnych swoich książkach. Posiadanie dużej ilości -ul też jest bardzo pożądane. Jest to wyznacznik prestiżu. Każda rasa ma obowiązek wspomagać inne gatunki. Właśnie dzięki temu iż ludzkość przed nawiązaniem kontaktu z obcymi cywilizacjami zdążyła samodzielnie wspomóc dwie rasy (szympansy i delfiny) nie została odrzucona przez obce cywilizacje.