Światowa Organizacja Turystyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowa Organizacja Turystki
World Tourism Organization
Ilustracja
Mapa

     państwa członkowskie UNWTO

     państwa stowarzyszone

     obserwatorzy

Język roboczy angielski, francuski, hiszpański
Siedziba Hiszpania Madryt
Członkowie 158
sekretarz generalny Zurab Pololikashvili
Utworzenie 1975
Strona internetowa
Siedziba UNWTO w Madrycie

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations World Tourism Organization – UNWTO)organizacja wyspecjalizowana ONZ, zajmująca się kwestiami związanymi z turystyką, m.in. statystykami ruchu turystycznego. Powstała w 1975 z przekształcenia Międzynarodowego Związku Oficjalnych Organizacji Turystycznych (International Union of Official Travel Organisations skr. UIOOT), kiedy zaczął obowiązywać jej Statut uchwalony w 1970. Jej siedziba znajduje się w Madrycie.

Polska jest członkiem Światowej Organizacji Turystyki od roku 1975, tj. od daty jej powstania, jako jedno z państw-założycieli ONZ.

UNWTO należy do jednych z najważniejszych organizacji międzynarodowych. W 2017 zrzeszała 158 państw reprezentowanych przez turystyczne organizacje rządowe[1].

Z powodu częstego mylenia World Tourism Organization z World Trade Organization (Światowa Organizacja Handlu), Zgromadzenie Generalne ONZ postanowiło zmienić skrót na UNWTO (jego pierwsze litery oznaczają United Nations).

Zgodnie z decyzją UNWTO w 1979 roku dzień 27 września został ustanowiony jako Światowy Dzień Turystyki, na pamiątkę przyjęcia statutu Organizacji, co nastąpiło 27 września 1970 roku[2].

Najważniejsze i podstawowe obszary działalności[edytuj | edytuj kod]

Program działań UNWTO pogrupowany jest na 6 kategorii, za które odpowiadają poszczególne sekcje.

  • współpraca dla rozwoju;
  • statystyka, ekonomia, analizy i badania rynkowe;
  • środowisko naturalne i planowanie;
  • jakość usług turystycznych;
  • rozwój zasobów ludzkich;
  • komunikacja i dokumentacja.

Cele Organizacji[edytuj | edytuj kod]

UNWTO odgrywa ważną rolę w promowaniu rozwoju odpowiedzialnej, zrównoważonej i uniwersalnie dostępnej turystyki, poświęcając szczególną uwagę interesom krajów rozwijających się.

Organizacja wspiera wdrożenie światowego kodeksu etycznego dla turystyki. Jej celem jest wspieranie wzrostu ekonomicznego, z zastrzeżeniem, że kraje członkowskie, ośrodki turystyczne i sektor biznesowy, dążąc do maksymalizacji zysków, będą jednocześnie ograniczać ewentualne negatywne efekty rozwoju przemysłu turystycznego. UNWTO zwraca uwagę, że rozwój turystyki powinien respektować lokalne warunki społeczne, kulturowe i środowiskowe, a także przyczyniać się do wzajemnego zrozumienia, pokoju i szacunku dla uniwersalnych praw i wolności człowieka.

UNWTO uczestniczy w realizacji United Nations Millennium Development Goals - programu redukcji ubóstwa i wsparcia zrównoważonego rozwoju[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]