Światowa Rada Narodowych Kościołów Katolickich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Starokatolicyzm
Ichthys symbol old cath.svg
Krzyż łaciński i Ichthys
 PortalKategoria

Światowa Rada Narodowych Kościołów Katolickich (ang. World Council of National Catholic Churches) (WCNCC) – wspólnota konserwatywnych samodzielnych krajowych kościołów starokatolickich, uznających te same podstawy wiary i te same porządki ustrojowe i liturgiczne. Przewodniczącym Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich jest abp dr Augustín Bačinský, zaś sekretarzem abp dr Leonardo Beg.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Światowa Rada Narodowych Kościołów Katolickich powstała w wyniku rozłamu w roku 2003, w łonie Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich na skutek wzmiankowanego sporu wokół ordynacji kobiet Kościół Starokatolicki na Słowacji i Polski Narodowy Kościół Katolicki opuściły Unię.

Grupki skupione w WCNCC wywodzą swą sukcesję apostolską od brazylijskiego biskupa Carlosa Dauarte Costa, który w 1945 r. opuścił brazylijski kościół rzymskokatolicki i utworzył własna wspólnotę. Jego następca Luis Fernando Castillo Mendez konsekrował w 1982 r. António José da Costa Raposo, który wyświęcił pozostałych biskupów WCNCC, a wśród nich, w dniu 8 lutego 2004 r. w Mafrze Augustín Bačinský i Ante Marian Nikolica. Linia sukcesji Durate Costa jest rozpowszechniona w wielu większych i mniejszych grupkach na kilku kontynentach.

W dniach 14 czerwca 2007 r. Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP zorganizował wraz ze Światową Radą Narodowych Kościołów Katolickich pierwszą wspólną konferencje w Warszawie. Konferencja rozpoczęła się od uroczystej mszy św. w kościele centralnym PNKK pw. Dobrego Pasterza, której przewodniczył arcybiskup António José da Costa Raposo – zwierzchnik Kościoła Narodowego Portugalii i przewodniczący Światowej Rady Narodowych Kościołów Katolickich. Po konferencji wydano oświadczenie, w którym czytamy:

„Kościoły narodowe wyrosłe z pnia starokatolicyzmu, z ubolewaniem przyjmują wieści o ordynacji kobiet w Kościołach Starokatolickich Unii Utrechckiej oraz o udzielaniu ślubów kościelnym parom homoseksualnym; Uważamy to za zaprzeczenie starokatolickiej tradycji kościoła(...). W sprawie przystąpienia PNKK w RP do Światowej Rady Katolickich Kościołów Narodowych: (...) jesteśmy otwarci na kontynuacje rozpoczętego dialogu. Dziś nie możemy podjąć żadnych konkretnych decyzji, ponieważ musimy poinformować wiernych o naszych rozmowach, a następnie Synod który jako jedyny, może w tej sprawie podjąć decyzje.

Założenia doktrynalne[edytuj | edytuj kod]

Światowa Rada Narodowych Kościołów Katolickich jest formą federacji organizacji kościelnych, które wyznają katolickie prawdy wiary oparte na siedmiu pierwszych Soborach Chrześcijańskich. W swojej liturgii posługują się językiem narodowym, a w realizacji misji podkreślają w sposób charakterystyczny powiązanie z kulturą narodową. Członkowie WCNCC sprzeciwiają się kapłaństwu kobiet w kościele, czy udzielaniu błogosławieństw dla par homoseksualnych – ich zdaniem Światowa Rada Narodowych Kościołów Katolickich, staje się więc alternatywą dla Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. Wierni zrzeszeni w kościołach WCNCC najwyższą cześć oddają Bogu, wyznają wiarę w realną obecność ciała i krwi pańskiej w Eucharystii, zaś komunia jest udzielana pod dwiema postaciami: chleba i wina. Kościoły narodowokatolickie nie uznają nieomylności i władzy papieży.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Głową WCNCC jest arcybiskup Kościoła Starokatolickiego na Słowacji, sekretariat zaś znajduje się w Chorwacji, a za jego prowadzenie odpowiedzialny jest abp Leonardo Beg. W sekretariacie wydzielone są następujące sekcje: liturgiczna, teologiczna, ekumeniczna, misyjna i kanoniczna. Najważniejszym ciałem Rady Kościołów jest Konferencja WCNCC. Członkami takie spotkania są zwierzchnicy wszystkich kościołów członkowskich – takie posiedzenie odbywa się przynajmniej raz w roku.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Kraj Kościół Zwierzchnik
Angola Apostolsko-Episkopalny Kościół Angoli bp António Maria Gimbi Zati
Chorwacja Starokatolicki Generalny Wikariat św. Metodego na Chorwacji abp Leonardo Beg
Serbia Prawosławno - Starokatolicki Generalny Wikariat św. Metodego na Serbii abp Leonardo Beg
Czechy Apostolski Episkopalny Kościół Katolicki abp Antonín Jelínek
Kanada Kanadyjski Narodowy Kościół Katolicki bp Ante Marian Nikolic
Słowacja Kościół Starokatolicki na Słowacji abp dr Augustín Bačinský

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. i, Organizácia cirkvi [dostęp 2018-01-30] (słow.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]