Świdrowiec rodezyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świdrowiec rodezyjski
Systematyka
Domena eukarionty
Supergrupa Excavata
Typ Euglenozoa
Gromada kinetoplastydy
Rząd Trypanosomatida
Rodzina świdrowce
Rodzaj świdrowiec
Gatunek świdrowiec rodezyjski
Nazwa systematyczna
Trypanosoma rhodesiense
Stephens i Fantham, 1910

Świdrowiec rodezyjski (Trypanosoma rhodesiense lub Trypanosoma brucei rhodesiense) – kinetoplastyd należący do królestwa protista. Osiąga wielkość 15 - 35 μm[1]. Występuje w środkowej i wschodniej Afryce[2].

Znaczenie medyczne[edytuj | edytuj kod]

Świdrowiec rodezyjski jest pasożytem wywołującym u ludzi śpiączkę afrykańską i przenoszonym przez muchy z rodzaju tse-tse takie jak: Glossina morsitans, Glossina pallidipes, Glossina swynnertoni.

Tereny na których przede wszystkim występuje świdrowiec rodezyjski to sawanny, a głównym rezerwuarem tego pasożyta są: zwierzęta dzikie (antylopy, guźce, lwy, szczury i inne) i hodowlane (bydło, kozy, świnie, owce i inne). Choroba wywoływana przez świdrowca rodezyjskiego jest zoonozą i występuje w cyklu enzootycznym, przez co rzadziej przenosi się na człowieka niż śpiączka afrykańska wywoływana przez świdrowca gambijskiego[2]. Pasożytuje we krwi, chłonce i płynie mózgowo-rdzeniowym człowieka w postaci trypomastigota.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Świat zwierząt. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1983, s. 48. ISBN 83-09-00747-7.
  2. a b Jolanta Morozińska-Gogol: Parazytologia medyczna. Kompendium. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016, s. 53. ISBN 978-83-200-5140-7.