Świetlana Przyszłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świetlana Przyszłość
Björt framtíð
Ilustracja
Skrót BF
Lider Gudmundur Steingrímsson (szef grupy parlamentarnej)[1]
Przewodniczący Heiða Kristín Helgadóttir (przewodnicząca zarządu)[1]
Ideologia polityczna liberalizm, zielony liberalizm
Barwy      purpurowy
Strona internetowa
Islandia
Godło Islandii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Islandii

Świetlana Przyszłość (isl. Björt framtið) – islandzka partia polityczna założona w 2012 roku przez wybranego do Althingu z listy Partii Postępu niezależnego parlamentarzystę Guðmundura Steingrímssona oraz członków stworzonej przed wyborami lokalnymi w 2010 roku Najlepszej Partii, formalnie reprezentowanej przez jej wiceprzewodniczącą Heiðę Kristín Helgadóttir. Nazwa partii została wybrana po przeprowadzeniu ankiety. Propozycję zgłosiło 2000 osób, w tym 6 z nich zaproponowała nazwę, która została ostatecznie wybrana. W języku islandzkim skrót nazwy partii jest identyczny jak skrót Najlepszej Partii (isl. Besti flokkurinn)[2]. Świetlana Przyszłość została utworzona z myślą o starcie w wyborach parlamentarnych w 2013 roku. Przed nimi jej członkami była dwójka parlamentarzystów: Guðmundur Steingrímsson i Róbert Marshall (który został wybrany z listy Sojuszu). W wyniku głosowania Świetlana Przyszłość zdobyła 6 miejsc w 63-osobowym Althingu.

Za swoje polityczne cele Świetlana Przyszłość uznaje promowanie idei zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego wykorzystania energii, wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, poprawienie jakości systemu edukacji i ochrony zdrowia oraz rozwijanie współpracy zagranicznej[3]. Partia w trakcie kampanii wyborczej w 2013 roku wyrażała poparcie dla wstąpienia Islandii do Unii Europejskiej i przyjęcia waluty euro[4].

Jesienią 2013 roku Jón Gnarr zapowiedział, że Najlepsza Partia, z której ramienia został wybrany na stanowisko burmistrza Reykjavíku zostanie połączoną ze Świetlaną Przyszłością przed wyborami lokalnymi w 2014 roku[5].

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

Wybory Liczba
głosów
%
głosów
Liczba
mandatów
2013 15 583 8,25 6 z 63
2016 13 578 7,2 4 z 63
2017 2394 1,2 0 z 63

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]