Żółta flota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Żółta flota – grupa 14 statków (w tym dwa polskie), uwięziona od czerwca 1967 do maja 1975 na Wielkim Jeziorze Gorzkim z powodu zablokowania Kanału Sueskiego w czasie wojny sześciodniowej. Pochodzenie nazwy „Żółta flota” wyjaśnił we wspomnieniach Roman Kluza, bosman na polskim drobnicowcu MS Djakarta:

To przez pustynny piasek, nawiewany na statki i pokrywający je żółtym nalotem. Nawet mieliśmy swój hymn, piosenkę Beatlesów Yellow Submarine, odgrywaną przy mniej lub bardziej oficjalnych okazjach.

Lista statków[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Kraj Kapitan Tonaż[potrzebny przypis]
Nordwind Niemcy Lomer 8,656
Munsterland Niemcy Hoffmann 9,365
Killara Szwecja Sture Sunder 10,714
Nippon Szwecja 10,309
Essayons,

ex-Sindh

Francja 7,051
Lednice Czechosłowacja 1,462
Agapenor Wielka Brytania 7,654
Melampus Wielka Brytania Jim Starkey 8,509
Scottish Star Wielka Brytania Brian McManus 10,174
Port Invercargill Wielka Brytania Arthur Kensett 10,463
Djakarta Polska 6,915
Bolesław Bierut Polska Bogdan Kryspin 6,674
Vassil Levsky Bułgaria 4,975
African Glen Stany Zjednoczone 6,116
Observer Stany Zjednoczone 17,614

Gdy okazało się, że statki nie opuszczą Kanału Sueskiego w najbliższym czasie Polskie Linie Oceaniczne postanowiły, że co kilka miesięcy załogi polskich statków będą zmieniane. Marynarze związali 14 jednostek burtami, aby ułatwić kontakt między wszystkimi załogami które współpracowały ze sobą, a w październiku 1967, w czasie spotkania na statku Melampus, powołano Towarzystwo Wielkiego Jeziora Gorzkiego. Organizowano spotkania, regaty, a w październiku 1968 zorganizowano Olimpiadę Jeziora Gorzkiego, dla uczczenia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku – medale dla zwycięzców wykonano z prasowanej blachy.

W 1975 Egipt jednostronnie odblokował Kanał Sueski. Stan „Żółtej floty” był fatalny – kadłuby zaatakowała rdza, a maszyny były niesprawne. Spośród 14 uwięzionych na kotwicowisku statków tylko dwa niemieckie statki opuściły je o własnych siłach. Polskie drobnicowce MS Djakarta i MS Bolesław Bierut odholowano do Grecji. Polskie Linie Oceaniczne zadecydowały, że nie opłaca się holować jednostek aż do Gdańska więc polskie drobnicowce zostały wkrótce odsprzedane greckim armatorom.

Źródło[edytuj | edytuj kod]