Że życie ma sens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Że życie ma sens – album hip-hopowy.
Że życie ma sens
Gatunek dramat
Data premiery 4 kwietnia 2001
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 87 min
Reżyseria Grzegorz Lipiec
Scenariusz Grzegorz Lipiec
Główne role Grzegorz Lipiec, Krzysztof Czarkowski, Piotr Materna, Jarosław Sokołowski
Muzyka Maciej Niedzielski, Jerzy Bechyne, Marek Jarmulski, Kaliber 44, Ventylator, Thormesa
Zdjęcia Jacek Katarzyński, Jacek Michalewicz, Krzysztof Gawałkiewicz
Montaż Grzegorz Lipiec
Produkcja Sky Piastowskie
Dystrybucja Best Film
Budżet 4000 zł
Nagrody
Grand Prix Wielki Jantar KSF 2001 – Młodzi i film

Że życie ma sens – polski niezależny film dramatyczny z 2000 roku. Wyprodukowany został przez offową grupę Sky Piastowskie, a wyreżyserowany przez Grzegorza Lipca. W roku 2001 prezentowany podczas festiwalu filmowego „Młodzi i Film” w Koszalinie, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix „Wielki Jantar”.

Jest to jeden z najbardziej znanych filmów offowych, który trafił do oficjalnej dystrybucji[1]. W rankingu magazynu filmowego „Cinema” film znalazł się pośród „10 filmów, które miały wpływ na ukształtowanie polskiego kina niezależnego”. Scenariusz do filmu powstawał przez trzy miesiące, a same zdjęcia trwały dwa lata.

Pierwszy klaps padł 18 grudnia 1998 roku na terenie Elektrociepłowni Zielona Góra. Realizowano tam eksperymentalną sekwencję „wojny atomowej”, która pojawia się na początku filmu. Sekwencja była realizowana z użyciem efektów pirotechnicznych. Aktorzy byli przebrani w wojskowe stroje OP-2. Montaż sekwencji „T4” był montowany komputerowo z użyciem prymitywnego systemu montażowego.

Montaż filmu trwał 3 miesiące w Polkowickiej Telewizji Kablowej. W 2000 roku film został skrócony i przemontowany na podstawie reakcji i uwag widzów na przedpremierowe pokazy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się na Osiedlu Piastowskim w Zielonej Górze. Grupa przyjaciół z podwórka znajduje sposób na prowincjonalną stagnację w amatorskiej twórczości filmowej. Ich najnowszy obraz jest u progu wyjścia poza betonowe blokowisko. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami. Oprócz kolorowych laserów imprez techno, wesołych wieczorów w osiedlowej knajpie i rozrywkowych znajomych oferuje eksperymenty z narkotykami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Lipiec w: Film Polski (pol.). [dostęp 25 czerwca 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]