Żyła szyjna przednia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żyły szyi; widok z przodu

Żyła szyjna przednia (łac. vena jugularis anterior) – naczynie żylne powstające w okolicy podbródkowej z połączenia kilku powierzchownych żył dna jamy ustnej.

Jej początek sięga m. żuchwowo-gnykowego i mostkowo-gnykowego; dalej zstępuje między linią środkową szyi i brzegiem m. mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Kieruje się do przestrzeni nadmostkowej po czym skręca ku bokowi, pod m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy, ale pozostając nad mięśniami podgnykowymi, po czym wpada do ż. szyjnej zewnętrznej lub bezpośrednio do ż. podobojczykowej.

Wielkość naczynia jest odwrotnie proporcjonalna do rozmiarów ż. szyjnej zewnętrznej. Godnymi uwagi są dwa tworzone przez nie zespolenia: pierwsze, stosunkowo małe i niestałe, zwane jest zespoleniem przedgnykowym, drugie - silne, 1–3 cm powyżej rękojeści mostka, z przodu blaszki przedtchawiczej powięzi szyi – to łuk żylny szyi (również: nadmostkowy). Nie posiada zastawek i może (jako odmiana) formować pojedynczy lub parzysty pień wzdłuż środka szyi (ż. pośrodkowa szyiv. mediana cervicis).

Głównymi dopływami są dolne gałązki tarczowe i nieregularne połączenia z żż. grasiczymi, śródpiersiowymi, ż. szyjną wewnętrzną, ż. twarzową, itp.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.