Życie ukryte w słowach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Życie ukryte w słowach
La vida secreta de las palabras
Gatunek dramat
Data premiery Ziemia 1 września 2005
Polska 25 sierpnia 2006
Kraj produkcji  Hiszpania
Język angielski
duński
Czas trwania 122 min
Reżyseria Isabel Coixet
Scenariusz Isabel Coixet
Główne role Sarah Polley
Tim Robbins
Zdjęcia Jean-Claude Larrieu
Scenografia Pierre-François Limbosch
Kostiumy Tatiana Hernández
Montaż Irene Blecua
Produkcja Esther García
Dystrybucja Monolith Plus
20th Century Fox
Diaphana Films
Budżet 5,000,000 USD (przewidywany)

Życie ukryte w słowach (hiszp. La vida secreta de las palabras, ang. The Secret Life of Words) – hiszpański film fabularny z 2005 w reżyserii Isabel Coixet. Główne role w filmie odtwarzali Sarah Polley, ulubiona aktorka Coixet, oraz Tim Robbins. Film dedykowany jest duńskiej lekarce Inge Genefke i jej centrum rehabilitacji ofiar tortur.

Film otrzymał kilka hiszpańskich nagród filmowych Goya, m.in. dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia historię Hanny, małomównej, niedosłyszącej pracownicy fabryki, którą dyrektor wysyła na miesięczny urlop. W czasie wakacji Hanna znajduje zatrudnienie jako prywatna pielęgniarka dla Josefa, poparzonego pracownika platformy wiertniczej, który uległ wypadkowi i stracił tymczasowo wzrok.

Początkowo Hanna nie chce rozmawiać z Josefem, ale z każdym dniem zawiązuje się między nimi nić porozumienia. Josef opowiada jej kilka wydarzeń ze swojego życia. W końcu Hanna postanawia także wyjawić mu swoją największą tajemnicę – tragedię, jaką przeżyła podczas wojny w Bośni na początku lat 90. Pokazuje mu blizny, jakie pozostały na jej ciele.

Josef zostaje przewieziony na ląd do szpitala, a Hanna wraca do siebie. Po opuszczeniu szpitala Josef próbuje odnaleźć Hannę. Szukając jej, trafia do Danii, do centrum pomocy dla ofiar wojny, gdzie dowiaduje się więcej o losie Hanny i innych kobiet, które ucierpiały w czasie wojny. Josef odnajduje w końcu Hannę i próbuje ją przekonać, żeby byli razem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]