Żywioł: Deepwater Horizon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żywioł: Deepwater Horizon
Deepwater Horizon
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek katastroficzny, dramat
Rok produkcji 2016
Data premiery 13 września 2016
Polska 30 września 2016
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 107 minut
Reżyseria Peter Berg
Scenariusz Matthew Michael Carnahan
Matthew Sand
Główne role Mark Wahlberg
Kurt Russell
John Malkovich
Dylan O’Brien
Muzyka Steve Jablonsky
Zdjęcia Enrique Chediak
Kostiumy Kasia Walicka-Maimone
Montaż Colby Parker Jr.
Gabriel Fleming
Produkcja Participant Media
Di Bonaventura Pictures
Wytwórnia Summit Entertainment
Dystrybucja Stany Zjednoczone Summit Entertainment
Polska Monolith Films
Budżet 156 mln USD
Przychody brutto 118 mln USD
Strona internetowa

Żywioł: Deepwater Horizon (ang. Deepwater Horizon) – amerykański film katastroficzny z 2016 roku wyreżyserowany przez Petera Berga według scenariusza Matthew Sanda i Matthew Michaela Carnahana. Skrypt powstał w oparciu o artykuł Deepwater Horizon’s Final Hours autorstwa Davida Barstowa, Davida Rohde’a i Stephanie Saul opublikowany w „The New York Times” 25 grudnia 2010 roku i opisujący eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon.

Okres zdjęciowy rozpoczął się 27 kwietnia 2015 roku w Nowym Orelanie[1]. Światowa premiera filmu miała miejsca podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2016 roku[2]. Film spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków, a zyski z jego światowej dystrybucji wyniosły 118 mln dolarów amerykańskich[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

10 kwietnia 2010 roku na położoną u wybrzeży Luizjany platformę wiertniczą Deepwater Horizon przybywa ekipa, w tym m.in. inżynier Michael „Mike” Williams i nadzorujący operację James „Jimmy” Harrell, która na zlecenie koncernu BP ma dokonać odwiertów. Na miejscu dowiadują się, że z polecania przedstawiciela koncernu BP, Donalda Vidrine’a, platformę opuścili pracownicy, którzy mieli dokonać testów ciśnieniowych i sprawdzić stabilność cementu użytego do stworzenia studni. Podczas gdy Mike przygotowuje pracowników do odwiertu, Harrell naciska na przedstawicieli BP, żeby wykonać niezbędne testy, co dodatkowo nadwyręża nieprawidłowo wykonaną konstrukcję. Vidrine, nie czekając na potwierdzenie wyników przez Harrella, nakazuje otworzyć studnię i rozpocząć odwiert, co doprowadza do uwolnienia się palnych gazów i eksplozji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się w większości z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes średnia ocen wynosi 7/10 na podstawie 215 recenzji, z czego 83% krytyków uznało film za „świeże”[4]. W agregatorze Metacritic średnia ocen wynosi 68/100 na podstawie 52 recenzji[5]. W serwisie CinemaScore, bazującym na recenzjach użytkowników, Żywioł: Deepwater Horizon otrzymał ocenę A-[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]