Әnígmә

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ənígmə
jap. エニグマ
(Eniguma)
Gatunekpsychologiczny, thriller
Manga
AutorKenji Sakaki
WydawcaJaponia Shueisha
Odbiorcyshōnen
Drukowana wJaponia Shūkan Shōnen Jump
Wydawanawrzesień 2010październik 2011
Liczba tomów7

ənígmə (Enigme) (エニグマ) – manga napisana i zilustrowana przez Kenjiego Sakaki została wydana przez wydawnictwo Shueisha w magazynie Shūkan Shōnen Jump 13 września 2010 roku[1]. Opowiada historię chłopca o imieniu Haiba Sumio, który jest niezwykłym uczniem tokijskiego liceum. Zdarza mu się niespodziewanie zasnąć, a po przebudzeniu znaleźć w swoim "Pamiętniku Snów" zapisane własną ręką przepowiednie. Wykorzystując tę umiejętność, Sumio pomaga ludziom w tarapatach, zanim jeszcze do nich dojdzie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Lista postaci z ənígmə.

Manga opowiada historię Haiba Sumio jednego ze studentów wyższej szkoły w Tokio, który posiada bardzo dziwne zdolności. Potrafi zasnąć praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze, po czym w trakcie snu bierze do ręki długopis i zapisuje w swoim "Dzienniku Snów" wszystkie obrazy, które widzi. Jednak to nie wszystko, okazuje się iż jego sny nie są najzwyklejszymi obrazami, są one proroczymi wizjami, każda z nich ma przypisaną datę i godzinę o której ma się spełnić. Dzięki swojej nie naturalnej zdolności Haiba postanawia pomagać ludziom, jednak nie wszystko przychodzi tak łatwo... podczas rozmowy z matką pokazuje jej symbol, który widział podczas jednego ze snów na jawie. Przerażona kobieta stwierdza, że to Enigma po czym wyrusza do pracy, a zdezorientowany syn pada na ziemię i zasypia, w śnie widzi kobietę, która zostaje porwana podczas jazdy windą. Rozpoczyna się wyścig z czasem, Haibo ma dwie godziny na uratowanie znajomej kobietę lecz nie jest pewny jej tożsamości więc wyrusza sprawdzić gdzie podziewają się osoby podobne do tej, która widział w śnie. Jedyną poszlaką jest to, iż zapisał w notatniku, że zna tę kobietę, oraz zarys jej wyglądu narysowany na kartce. Nagle uświadamia sobie iż jego matka w pracy nosi taką perukę jak kobieta w jego śnie, jednak dociera na miejsce za późno, okazuje się iż po jego matce został tylko czarny ślad w windzie. Chłopiec nagle przypomina sobie iż jego matka ostrzegała go przed Engimą, po czym zasypia.

Haiba budzi się na sali szkolnej wśród osób, które zna tylko z widzenia - łączy ich tylko jedna wspólna cecha, a mianowicie każde z nich ma jakąś specjalną umiejętność. Po przebudzeniu zauważają symbol, który Haibo widział już wcześniej - symbol Enigmy, lecz to nie wszystko tajemniczy głos obwieszcza im iż mają 3 dni na wydostanie się z budynku, po którym grasuje niebezpieczny cień mający na celu przeszkodzenie im w zebraniu haseł-kluczy otwierających drzwi na trzecim piętrze. Jest to jedyne wyjście, którym mogą wydostać się na zewnątrz i uciec od żądnego krwi "cienia". Aby zdobyć klucze do wyjścia muszą ze sobą współpracować, każde z nich nie poradzi sobie w pojedynkę, a ich zdolności mogą pomóc im w zdobyciu upragnionych kluczy.

Media[edytuj | edytuj kod]

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga została napisana i zilustrowana przez Kenjiego Sakaki, po czym została wydana przez wydawnictwo Shueisha w magazynie Shūkan Shōnen Jump 13 września 2010 roku[1]. Historia została porównana do wielu znanych serii wydanych wcześniej w magazynie m.in. do Psyrena oraz Death Note. Pierwszy tom mangi został wydany 29 grudnia 2010 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strona mangi, w serwisie myanimelist.net
  2. Pierwszy tom mangi, na oficjalnej stronie Shueisha (jap.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]