2018 w lekkoatletyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

2018 w lekkoatletyce – prezentacja sezonu 2018 w lekkoatletyce.

Najważniejszą imprezą sezonu były rozegrane na początku marca halowe mistrzostwa świata w Birmingham.

Zawody międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Światowe[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Światowe imprezy lekkoatletyczne w 2018 roku
Zawody Miejsce Data Źródło
Halowe mistrzostwa świata Wielka Brytania Birmingham 1–4 marca [1]
Mistrzostwa świata juniorów Finlandia Tampere 10–15 lipca [2]
Mistrzostwa świata w półmaratonie Hiszpania Walencja 24 marca [3]
Drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym Chińska Republika Ludowa Taicang 5–6 maja [4]
Puchar interkontynentalny Czechy Ostrawa 8–9 września [5]
Igrzyska olimpijskie młodzieży Argentyna Buenos Aires 6–18 października [6]

Międzykontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce Data Źródło
Igrzyska Wspólnoty Narodów Australia Gold Coast 8–15 kwietnia [7]
Mistrzostwa ibero-amerykańskie Peru Trujillo 24–26 sierpnia

Kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Afryka[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa Afryki Nigeria Lagos 1–5 sierpnia
Mistrzostwa Afryki w biegach przełajowych Algieria Szalif 17 marca

Ameryka Północna, Południowa i Karaiby[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa NACAC w biegach przełajowych Salwador San Salvador 13 lutego
CARIFTA Games Bahamy Nassau 30 marca–2 kwietnia
Igrzyska Ameryki Południowej Boliwia Cochabamba 5–8 czerwca
Mistrzostwa Ameryki Południowej Juniorów Młodszych Ekwador Cuenca 30 czerwca–1 lipca
Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów Kolumbia Barranquilla 29 lipca–3 sierpnia
Mistrzostwa NACAC Kanada Toronto 10–12 sierpnia
Młodzieżowe mistrzostwa Ameryki Południowej Ekwador Cuenca 29–30 września

Australia i Oceania[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce Data Źródło

Azja[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce Data Źródło
Halowe Mistrzostwa Azji Iran Teheran 1–3 lutego
Mistrzostwa Azji w biegach przełajowych Chińska Republika Ludowa Guiyang 15 marca
Mistrzostwa Azji w chodzie sportowym Japonia Nomi 18 marca
Mistrzostwa Azji Juniorów Japonia Gifu 7–10 czerwca
Igrzyska azjatyckie Indonezja Dżakarta 25–30 sierpnia

Europa[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce Data Źródło
Mistrzostwa Europy Niemcy Berlin 7–12 sierpnia [8]
Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych Holandia Tilburg 9 grudnia [9]
Zimowy puchar Europy w rzutach Portugalia Leiria 10–11 marca [10]
Puchar Europy w Biegu na 10 000 metrów Wielka Brytania Londyn 19 maja [11]

Mistrzostwa krajowe[edytuj | edytuj kod]

Kraj Zawody Miejsce Data Źródło
 Polska Halowe mistrzostwa Polski seniorów Polska Toruń 17–18 lutego [12]
 Polska Mistrzostwa Polski seniorów Polska Lublin 20–22 lipca [13]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekordy świata[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 60 metrów Christian Coleman  Stany Zjednoczone 6,34 Stany Zjednoczone Albuquerque 18 lutego
Sztafeta 4 × 400 metrów Karol Zalewski
Rafał Omelko
Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
 Polska 3:01,77 Wielka Brytania Birmingham 4 marca
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Sztafeta 4 × 800 metrów Chrishuna Williams
Raevyn Rogers
Charlene Lipsey
Ajeé Wilson
 Stany Zjednoczone 8:05,89 Stany Zjednoczone Nowy Jork 3 lutego

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Maraton Eliud Kipchoge  Kenia 2:01:39 Niemcy Berlin 16 września
Dziesięciobój Kévin Mayer  Francja 9126 pkt. Francja Talence 16 września
Półmaraton Abraham Kiptum  Kenia 58:18 Hiszpania Walencja 28 października
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Chód na 50 km Liang Rui  Chiny 4:04,36 Chińska Republika Ludowa Taicang 5 maja
Bieg na 3000 m z przeszkodami Beatrice Chepkoech  Kenia 8:44,32 Monako Monako 20 lipca

Rekordy kontynentów[edytuj | edytuj kod]

Afryka[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Skok w dal Luvo Manyonga  Południowa Afryka 8,44 Wielka Brytania Birmingham 2 marca
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 60 m Murielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 6,97 Wielka Brytania Birmingham 2 marca
Stadion[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Rekordy Afryki w lekkoatletyce.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Maraton Eliud Kipchoge  Kenia 2:01:39 Niemcy Berlin 16 września
Półmaraton Abraham Kiptum  Kenia 58:18 Hiszpania Walencja 28 października
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 200 m Blessing Okagbare  Nigeria 22,04 Stany Zjednoczone Abilene 24 marca
Chód na 50 km Natalie le Roux  Południowa Afryka 4:48:00 Chińska Republika Ludowa Taicang 5 maja
Bieg na 3000 m z przeszkodami Beatrice Chepkoech  Kenia 8:44,32 Monako Monako 20 lipca

Ameryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 60 m przez płotki Gabriel Constantino  Brazylia 7,60 Brazylia São Caetano do Sul 17 lutego
Pchnięcie kulą Darlan Romani  Brazylia 21,37 Wielka Brytania Birmingham 3 marca
Bieg na 400 m Jhon Perlaza  Kolumbia 46,14 Stany Zjednoczone Boston 4 marca
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 60 m przez płotki Brenessa Thompson  Gujana 23,15 Stany Zjednoczone College Station 24 lutego
Stadion[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 110 m przez płotki Gabriel Constantino  Brazylia 13,23 Francja Montreuil 19 czerwca
Pchnięcie kulą Darlan Romani  Brazylia 22,00 Brazylia Bragança Paulista 15 września
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Chód na 50 km Paola Pérez  Ekwador 4:12,56 Chińska Republika Ludowa Taicang 5 maja
Rzut dyskiem Andressa de Morais  Brazylia 65,10 Brazylia Bragança Paulista 8 lipca
Siedmiobój Evelis Aguilar  Kolumbia 6285 pkt. Kolumbia Barranquilla 31 lipca–1 września

Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 60 metrów Christian Coleman  Stany Zjednoczone 6,34 Stany Zjednoczone Albuquerque 18 lutego
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Sztafeta 4 × 800 metrów Chrishuna Williams
Raevyn Rogers
Charlene Lipsey
Ajeé Wilson
 Stany Zjednoczone 8:05,89 Stany Zjednoczone Nowy Jork 3 lutego
Bieg na 60 metrów przez płotki Sharika Nelvis  Stany Zjednoczone 7,70 Stany Zjednoczone Albuquerque 18 lutego
Bieg na 60 metrów przez płotki Kendra Harrison  Stany Zjednoczone 7,70 Wielka Brytania Birmingham 3 marca
Sztafeta 4 × 400 metrów Quanera Hayes
Georganne Moline
Shakima Wimbley
Courtney Okolo
 Stany Zjednoczone 3:23,85 Wielka Brytania Birmingham 4 marca
Stadion[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Rzut młotem DeAnna Price  Stany Zjednoczone 78,12 Stany Zjednoczone Des Moines 23 czerwca
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami Shelby Houlihan  Stany Zjednoczone 9:00,85 Monako Monako 20 lipca
Bieg na 5000 metrów Courtney Frerichs  Stany Zjednoczone 14:34,45 Belgia Heusden-Zolder 21 lipca

Australia i Oceania[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 600 metrów Steven Solomon  Australia 1:17,47 Stany Zjednoczone Ann Arbor 3 lutego
Bieg na 400 metrów Steven Solomon  Australia 45,44 Stany Zjednoczone Clemson 23 lutego
Pchnięcie kulą Tomas Walsh  Nowa Zelandia 22,31 Wielka Brytania Birmingham 3 marca
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Skok o tyczce Eliza McCartney  Nowa Zelandia 4,75 Wielka Brytania Birmingham 3 marca
Stadion[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Pchnięcie kulą Tomas Walsh  Nowa Zelandia 22,67 Nowa Zelandia Waitakere 25 marca
Bieg na 800 metrów Joseph Deng  Australia 1:44,21 Monako Monako 20 lipca
Skok wzwyż Brandon Starc  Australia 2,36 Niemcy Eberstadt 16 sierpnia
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Rzut oszczepem Kathryn Mitchell  Australia 68,92 Australia Gold Coast 11 kwietnia
Chód na 50 km Claire Tallent  Australia 4:09,33 Chińska Republika Ludowa Taicang 5 maja
Bieg na 1500 metrów Linden Hall  Australia 4:00,86 Stany Zjednoczone Eugene 26 maja
Skok o tyczce Eliza McCartney  Nowa Zelandia 4,94 Niemcy Jockgrim 17 lipca
Bieg na milę Linden Hall  Australia 4:21,40 Wielka Brytania Londyn 22 lipca

Azja[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 60 metrów Su Bingtian  Chiny 6,42 Wielka Brytania Birmingham 3 marca
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Stadion[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Rekordy Azji w lekkoatletyce.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 100 metrów Su Bingtian  Chiny 9,91 Francja Paryż 30 czerwca
Bieg na 400 metrów przez płotki Abderrahaman Samba  Katar 46,98 Francja Paryż 30 czerwca
Sztafeta 4 × 400 metrów Abderrahaman Samba
Mohamed Abbas
Mohamed Mohamed
Abd al-Ilah Harun
 Katar 3:00,56 Indonezja Dżakarta 30 sierpnia
Maraton El-Hassan El-Abbassi  Bahrajn 2:04:43 Hiszpania Walencja 2 grudnia
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Chód na 50 km Liang Rui  Chiny 4:04,36 Chińska Republika Ludowa Taicang 5 maja
Rzut oszczepem Lü Huihui  Chiny 67,69 Niemcy Halle 5 maja
Bieg na 400 metrów Salwa Eid Naser  Katar 49,08 Monako Monako 20 lipca

Europa[edytuj | edytuj kod]

Hala[edytuj | edytuj kod]
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Sztafeta 4 × 400 metrów Karol Zalewski
Rafał Omelko
Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
 Polska 3:01,77 Wielka Brytania Birmingham 4 marca
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Stadion[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Rekordy Europy w lekkoatletyce.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Dziesięciobój Kévin Mayer  Francja 9126 pkt. Francja Talence 16 września
Maraton Mo Farah  Wielka Brytania 2:05,11 Stany Zjednoczone Chicago 7 października
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja Zawodnik Reprezentacja Rezultat Miejsce Data
Bieg na 5000 metrów Sifan Hassan  Holandia 14:22,34 Maroko Rabat 13 lipca

Tabele światowe[edytuj | edytuj kod]

Sezon halowy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Rezultat Zawodnik
Bieg na 60 m 6,34 Stany Zjednoczone Christian Coleman
Bieg na 200 m 20,02 Stany Zjednoczone Elijah Hall-Thompson
Bieg na 400 m 44,52 Stany Zjednoczone Michael Norman
Bieg na 800 m 1:44,21 Kenia Emmanuel Korir
Bieg na 1000 m 2:18,94 Holandia Thijmen Kupers
Bieg na 1500 m 3:36,76 Kenia Edward Cheserek
Bieg na milę 3:49,44 Kenia Edward Cheserek
Bieg na 3000 m 7:36,64 Etiopia Selemon Barega
Bieg na 5000 m 13:47,22 Rosja Jewgienij Rybakow
Bieg na 60 m przez płotki 7,42 Stany Zjednoczone Grant Holloway
Sztafeta 4 × 400 m 3:00,77 Uniwersytet Południowej Kalifornii
Zachary Shinnick
Rai Benjamin
Ricky Morgan
Michael Norman
Chód na 5000 m 18:28,70 Wielka Brytania Tom Bosworth
Skok wzwyż 2,38 Katar Mutazz Isa Barszim
Skok o tyczce 5,93 Stany Zjednoczone Sam Kendricks
Skok w dal 8,46 Kuba Juan Miguel Echevarría
Trójskok 17,43 Stany Zjednoczone Will Claye
Pchnięcie kulą 22,31 Nowa Zelandia Tomas Walsh
Siedmiobój 6348 pkt. Francja Kévin Mayer

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Rezultat Zawodniczka
Bieg na 60 m 6.97 Wybrzeże Kości Słoniowej Murielle Ahouré
Bieg na 200 m 22,38 Stany Zjednoczone Gabrielle Thomas
Bieg na 400 m 50,34 Stany Zjednoczone Kendall Ellis
Bieg na 800 m 1:58,31 Burundi Francine Niyonsaba
Bieg na 1000 m 2:40,11 Rosja Aleksandra Guliajewa
Bieg na 1500 m 3:57,45 Etiopia Genzebe Dibaba
Bieg na milę 4:26,55 Stany Zjednoczone Elinor Purrier
Bieg na 3000 m 8:31,23 Etiopia Genzebe Dibaba
Bieg na 5000 m 15:13,76 Stany Zjednoczone Emily Sisson
Bieg na 60 m przez płotki 7,70 Stany Zjednoczone Sharika Nelvis
7,70 Stany Zjednoczone Kendra Harrison
Sztafeta 4 × 400 m 3:23,85  Stany Zjednoczone
Quanera Hayes
Georganne Moline
Shakima Wimbley
Courtney Okolo
Chód na 3000 m 11:55,30 Włochy Antonella Palmisano
Skok wzwyż 2,04 Rosja Marija Łasickiene
Skok o tyczce 4,95 Stany Zjednoczone Sandi Morris
Skok w dal 6,96 Serbia Ivana Španović
Trójskok 13,63 Wenezuela Yulimar Rojas
Pchnięcie kulą 19,62 Węgry Anita Márton
Pięciobój 4760 pkt. Stany Zjednoczone Erica Bougard

Sezon letni[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Rezultat Zawodnik
Bieg na 100 m 9,79 Stany Zjednoczone Christian Coleman
Bieg na 200 m 19,65 Stany Zjednoczone Noah Lyles
Bieg na 400 m 43,61 Stany Zjednoczone Michael Norman
Bieg na 800 m 1:42,05 Kenia Emmanuel Korir
Bieg na 1000 m 2:14,88 Kenia Ferguson Rotich
Bieg na 1500 m 3:28,41 Kenia Timothy Cheruiyot
Bieg na milę 3:49,87 Kenia Timothy Cheruiyot
Bieg na 3000 m 7:28,00 Etiopia Yomif Kejelcha
Bieg na 5000 m 12:43,02 Etiopia Selemon Barega
Bieg na 10 000 m 27:13,01 Kenia Stanley Mburu
Bieg na 10 km 26:46 Kenia Rhonex Kipruto
Półmaraton 58:18 Kenia Abraham Kiptum
Maraton 2:01:39 Kenia Eliud Kipchoge
Bieg na 3000 m z przeszkodami 7:58,15 Maroko Soufiane El Bakkali
Bieg na 110 m przez płotki 12,92 Rosja Siergiej Szubienkow
Bieg na 400 m przez płotki 46,98 Katar Abderrahaman Samba
Sztafeta 4 × 100 m 37,61  Wielka Brytania
Chijindu Ujah
Zharnel Hughes
Adam Gemili
Nethaneel Mitchell-Blake
Sztafeta 4 × 400 m 2:59,00 Uniwersytet Południowej Kalifornii
Ricky Morgan
Rai Benjamin
Zachary Shinnick
Michael Norman
Chód na 20 km 1:17:25 Rosja Siergiej Szyrobokow
Chód na 50 km 3:39:47 Japonia Tomohiro Noda
Skok wzwyż 2,40 Katar Mutazz Isa Barszim
2,40 Rosja Danił Łysienko
Skok o tyczce 6,05 Szwecja Armand Duplantis
Skok w dal 8,68 Kuba Juan Miguel Echevarría
Trójskok 17,95 Portugalia Pedro Pablo Pichardo
Pchnięcie kulą 22,67 Nowa Zelandia Tomas Walsh
Rzut dyskiem 69,72 Szwecja Daniel Ståhl
Rzut młotem 81,85 Polska Wojciech Nowicki
Rzut oszczepem 92,70 Niemcy Johannes Vetter
Dziesięciobój 9126 pkt. Francja Kévin Mayer

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Rezultat Zawodniczka
Bieg na 100 m 10,85 Wybrzeże Kości Słoniowej Marie Josée Ta Lou
10,85 Wielka Brytania Dina Asher-Smith
Bieg na 200 m 21,89 Wielka Brytania Dina Asher-Smith
Bieg na 400 m 48,97 Bahamy Shaunae Miller-Uibo
Bieg na 800 m 1:54,25 Południowa Afryka Caster Semenya
Bieg na 1000 m 2:30,70 Południowa Afryka Caster Semenya
Bieg na 1500 m 3:56,68 Etiopia Genzebe Dibaba
Bieg na milę 4:14,71 Holandia Sifan Hassan
Bieg na 3000 m 8:27,50 Holandia Sifan Hassan
Bieg na 5000 m 14:21,75 Kenia Hellen Obiri
Bieg na 10 000 m 30:41,85 Kenia Pauline Kamulu
Bieg na 10 km 30:19 Kenia Caroline Chepkoech
Półmaraton 1:04:52 Kenia Fancy Chemutai
Maraton 2:18:11 Kenia Gladys Cherono
Bieg na 3000 m z przeszkodami 8:44,32 Kenia Beatrice Chepkoech
Bieg na 100 m przez płotki 12,36 Stany Zjednoczone Kendra Harrison
Bieg na 400 m przez płotki 52,75 Stany Zjednoczone Sydney McLaughlin
Sztafeta 4 × 100 m 41,88  Wielka Brytania
Asha Philip
Imani-Lara Lansiquot
Bianca Williams
Dina Asher-Smith
Sztafeta 4 × 400 m 3:24,00  Jamajka
Christine Day
Anastasia Le-Roy
Janeive Russell
Stephenie Ann McPherson
Chód na 20 km 1:23:39 Rosja Jelena Łaszmanowa
Chód na 50 km 4:04:36 Chińska Republika Ludowa Liang Rui
Skok wzwyż 2,04 Rosja Marija Łasickiene
Skok o tyczce 4,95 Stany Zjednoczone Sandi Morris
Skok w dal 7,05 Wielka Brytania Lorraine Ugen
Trójskok 14,96 Kolumbia Caterine Ibargüen
Pchnięcie kulą 20,38 Chińska Republika Ludowa Gong Lijiao
Rzut dyskiem 71,38 Chorwacja Sandra Perković
Rzut młotem 79,59 Polska Anita Włodarczyk
Rzut oszczepem 68,92 Australia Kathryn Mitchell
Siedmiobój 6816 pkt. Belgia Nafissatou Thiam

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt Zwycięzca
IAAF World Athlete of the Year Kenia Kipchoge, EliudEliud Kipchoge
Track & Field Athlete of the Year Kenia Kipchoge, EliudEliud Kipchoge
European Athlete of the Year Trophy Francja Mayer, KévinKévin Mayer
European Athletics Rising Star Szwecja Duplantis, ArmandArmand Duplantis
Norwegia Ingebrigtsen, JakobJakob Ingebrigtsen

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt Zwycięzca
IAAF World Athlete of the Year Kolumbia Ibargüen, CaterineCaterine Ibargüen
Track & Field Athlete of the Year Południowa Afryka Semenya, CasterCaster Semenya
European Athlete of the Year Trophy Wielka Brytania Asher-Smith, DinaDina Asher-Smith
European Athletics Rising Star Białoruś Hierman, ElwiraElwira Hierman

Zgony[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Wiek Data śmierci Źródło
Stany Zjednoczone Ashenfelter, HoraceHorace Ashenfelter 94 0000-01-066 stycznia [14]
Francja Bally, ÉtienneÉtienne Bally 94 0000-01-1010 stycznia [15]
Stany Zjednoczone Cole, GeneGene Cole 89 0000-01-1111 stycznia [16]
Polska Gros, JerzyJerzy Gros 72 0000-01-1717 stycznia [17]
Stany Zjednoczone Scott, ClydeClyde Scott 93 0000-01-3030 stycznia [18]
Stany Zjednoczone Bourland, CliffordClifford Bourland 97 0000-02-011 lutego [19]
Australia Bannister, JarrodJarrod Bannister 33 0000-02-088 lutego [20]
Polska Mentlewicz, CzesławaCzesława Mentlewicz 62 0000-02-1515 lutego [21]
Rosja Litwinow, SiergiejSiergiej Litwinow 60 0000-02-1919 lutego [22]
Wielka Brytania Bannister, RogerRoger Bannister 88 0000-03-033 marca [23]
Wielka Brytania Allday, PeterPeter Allday 90 0000-03-1010 marca [24]
Francja Cury, GuyGuy Cury 87 0000-03-1616 marca [25]
Kuba Matos, MilánMilán Matos 68 0000-03-1616 marca [26]
Węgry Mélykúti, BélaBéla Mélykúti 75 0000-03-1717 marca [27]
Rosja Bieglakowa, IrinaIrina Bieglakowa 89 0000-03-1919 marca [28]
Wielka Brytania Lucas, BillBill Lucas 101 0000-03-2222 marca [29]
Australia Carr, EdwinEdwin Carr 89 0000-03-2525 marca [30]
Francja Colnard, PierrePierre Colnard 85 0000-03-3030 marca [31]
Estonia Tölp, ReinRein Tölp 74 0000-04-1616 kwietnia [32]
Polska Gugała, BenedyktBenedykt Gugała 93 0000-04-1818 kwietnia [33]
Wenezuela Mata, FélixFélix Mata 67 0000-04-2626 kwietnia [34]
Wielka Brytania Tulloh, BruceBruce Tulloh 82 0000-04-2828 kwietnia [35]
Polska Szmidt, EdwardEdward Szmidt 86 0000-04-2929 kwietnia [36]
Szwecja Nilsson, BengtBengt Nilsson 88 0000-05-1111 maja [37]
Stany Zjednoczone Von Ruden, TomTom Von Ruden 73 0000-05-1717 maja [38]
Czechy Brabec, JaroslavJaroslav Brabec 68 0000-05-2020 maja [39]
Irlandia Lawlor, JohnJohn Lawlor 84 0000-05-2020 maja [40]
Wielka Brytania Reed, LaurieLaurie Reed 81 0000-05-2121 maja [41]
Rosja Kucenko, JurijJurij Kucenko 66 0000-05-2222 maja [42]
Węgry Tábori, LászlóLászló Tábori 86 0000-05-2323 maja [43]
Nowa Zelandia Quax, DickDick Quax 70 0000-05-2828 maja [44]
Australia Weinberg, RayRay Weinberg 91 0000-05-3030 maja [45]
Łotwa Bojārs, JānisJānis Bojārs 66 0000-06-055 czerwca [46]
Wielka Brytania Ritchie, DonaldDonald Ritchie 73 0000-06-1616 czerwca [47]
Włochy Vettorazzo, MagaliMagali Vettorazzo 76 0000-06-1818 czerwca [48]
Włochy Paternoster, PaolaPaola Paternoster 82 0000-06-2727 czerwca [49]
Francja Madubost, JacquesJacques Madubost 74 0000-06-2929 czerwca [50]
Polska Szewińska, IrenaIrena Szewińska 72 0000-06-2929 czerwca [51]
Islandia Finnbjörn Þorvaldsson 94 0000-07-099 lipca [52]
Etiopia Balcha, KebedeKebede Balcha 66 0000-07-1010 lipca [53]
Holandia Schopman-Klaver, MienMien Schopman-Klaver 107 0000-07-1010 lipca [54]
Stany Zjednoczone Remigino, LindyLindy Remigino 87 0000-07-1111 lipca [55]
Finlandia Grahn, BoBo Grahn 70 0000-07-1616 lipca [56]
Austria Mandl, HorstHorst Mandl 82 0000-07-1818 lipca [57]
Kuba Pérez, PedroPedro Pérez 66 0000-07-1818 lipca [58]
Stany Zjednoczone Brown, GeorgeGeorge Brown 86 0000-07-2525 lipca [59]
Polska Nowacki, BogusławBogusław Nowacki 84 0000-08-055 sierpnia [60]
Kenia Bett, NicholasNicholas Bett 28 0000-08-077 sierpnia [61]
Australia Crawford, RonaldRonald Crawford 82 0000-08-088 sierpnia [62]
Norwegia Rasmussen, WillyWilly Rasmussen 80 0000-08-1212 sierpnia [63]
Australia Selvey, WarwickWarwick Selvey 78 0000-08-1616 sierpnia [64]
Stany Zjednoczone Hooper, DarrowDarrow Hooper 86 0000-08-1919 sierpnia [65]
Stany Zjednoczone Bragg, ArtArt Bragg 87 0000-08-2525 sierpnia [66]
Francja Darot, JeanJean Darot 87 0000-08-2525 sierpnia [67]
Kenia Koech, PaulPaul Koech 49 0000-09-044 września [68]
Wielka Brytania Leather, DianeDiane Leather 85 0000-09-066 września [69]
Niemcy Stadtmüller, Karl-HeinzKarl-Heinz Stadtmüller 65 0000-09-1313 września [70]
Włochy Giani, IppolitoIppolito Giani 82 0000-09-2828 września [71]
Łotwa Silovs, JurisJuris Silovs 68 0000-09-2828 września [72]
Finlandia Saari, MeeriMeeri Saari 93 0000-10-011 października [73]
Włochy Sar, FrancoFranco Sar 84 0000-10-011 października [74]
Węgry Szabó-Bartha, ArankaAranka Szabó-Bartha 92 0000-10-099 października [75]
Australia Leane, PatPat Leane 88 0000-10-1212 października [76]
Szwecja Svensson, GöstaGösta Svensson 88 0000-10-1414 października [77]
Niemcy Mann, HorstHorst Mann 91 0000-10-1515 października [78]
Japonia Maki, IzumiIzumi Maki 49 0000-10-1818 października [79]
Serbia Petrušić, MiladMilad Petrušić 84 0000-10-2222 października [80]
Niemcy Kreß, DorotheaDorothea Kreß 94 0000-10-2525 października [81]
Katar Mubarak, Bilal SaadBilal Saad Mubarak 45 0000-10-2727 października [82]
Niemcy Krüger, WalterWalter Krüger 88 0000-10-2828 października [83]
Kenia Bon, NaftaliNaftali Bon 73 0000-11-022 listopada [84]
Belgia Mariën, LeopoldLeopold Mariën 84 0000-11-1919 listopada [85]
Gruzja Gunba, SaidaSaida Gunba 59 0000-11-2424 listopada [86]
Polska Krysińska, ElżbietaElżbieta Krysińska 90 0000-12-033 grudnia [87]
Wielka Brytania Allen, LawrenceLawrence Allen 97 0000-12-1616 grudnia [88]
Australia Jack, HughHugh Jack 89 0000-12-1919 grudnia [89]
Argentyna Capotosto, BeatrizBeatriz Capotosto 56 0000-12-2020 grudnia [90]
Szwecja Hindmar, LarsLars Hindmar 97 0000-12-2121 grudnia [91]
Jamajka Rose-Henley, DionneDionne Rose-Henley 49 0000-12-2424 grudnia [92]
Nowa Zelandia Baillie, BillBill Baillie 84 0000-12-2525 grudnia [93]
Eswatini Mabuza, RichardRichard Mabuza ?? data dzienna nieznana [94]

Koniec kariery[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Wiek Źródło

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. IAAF World Indoor Championships, iaaf.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  2. IAAF World U20 Championships, iaaf.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  3. IAAF World Half Marathon Championships, iaaf.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  4. IAAF World Race Walking Team Championships, iaaf.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  5. IAAF Continental Cup, iaaf.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  6. Buenos Aires 2018 Athletics, buenosaires2018.com [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  7. Gold Coast 2018 Commonwealth Games Athletics, gc2018.com [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  8. Competitions - European Athletics Championships - European Athletics, european-athletics.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  9. Tilburg to stage the 2018 SPAR European Cross Country Championships, european-athletics.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  10. European Throwing Cup – Leiria 2018, european-athletics.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  11. European 10,000m Cup – London 2018, european-athletics.org [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  12. 62. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  13. 94. PZLA Mistrzostwa Polski, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-05-02] (pol.).
  14. Horace Ashenfelter, Olympic Victor of a Cold War Showdown, Dies at 94, nytimes.com [dostęp 2019-01-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-22] (ang.).
  15. Adieu à Etienne Bally, un champion d’Europe du 100 m (fr.). leprogres.fr. [dostęp 2017-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-11)].
  16. Gene Cole 1928 - 2018 (ang.). legacy.com. [dostęp 2019-07-13].
  17. Nie żyje Jerzy Gros (pol.). pzla.pl. [dostęp 2018-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-19)].
  18. Former Arkansas football player Clyde Scott dies at age of 93 (ang.). seccountry.com. [dostęp 2018-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-01)].
  19. Cliff Bourland, America’s oldest living gold medalist, dies at 97 (ang.). chicagotribune.com, 2018-02-02. [dostęp 2019-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-25)].
  20. Jarrod Bannister, Australian javelin thrower, dies aged 33 (ang.). theguardian.com. [dostęp 2018-02-09].
  21. Zmarła Czesława Mentlewicz (pol.). lekkoatletyka.net.pl. [dostęp 2018-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-18)].
  22. Nie żyje Siergiej Litwinow (pol.). sport.onet.pl. [dostęp 2018-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-19)].
  23. Sir Roger Bannister: First person to run a mile in under four minutes dies at 88 (ang.). bbc.com, 2018-03-04. [dostęp 2019-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-18)].
  24. Talented Olympian and Paratrooper Peter Allday lived 90 years to the full (ang.). bexhillobserver.net, 2018-04-18. [dostęp 2019-07-25].
  25. L’athlète olympique Guy Cury est décédé (fr.). ledauphine.com. [dostęp 2019-07-25].
  26. Falleció Milán Matos, entrenador de grandes estrellas del atletismo en Cuba (hiszp.). cubadebate.cu, 2018-03-16. [dostęp 2019-07-25].
  27. Elhunyt Mélykúti Béla (węg.). atletika.hu, 2018-03-19. [dostęp 2019-07-20].
  28. Серебряный призер ОИ-1956 в метании диска Ирина Беглякова скончалась на 86-м году жизни (ros.). tass.ru. [dostęp 2018-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-10)].
  29. Britain’s oldest surviving Olympian Bill Lucas dies (ang.). athleticsweekly.com. [dostęp 2018-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-27)].
  30. Vale: Edwin William Carr (1928-2018) (ang.). Australian Athletics, 2018-04-01. [dostęp 2019-07-25].
  31. Pierre Colnard nous a quittés, athle.fr, 31 marca 2018 [dostęp 2018-05-14] (fr.).
  32. Tölp, Rein (est.). www.esbl.ee. [dostęp 2019-07-17].
  33. Benedykt Gugała : Nekrologi (pol.). nekrologi.net. [dostęp 2018-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-03)].
  34. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 101. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  35. Bruce Tulloh, barefoot champion of the 1960s, dies (ang.). athleticsweekly.com. [dostęp 2018-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-01)].
  36. Zmarł Edward Szmidt (pol.). gornikzabrze.pl. [dostęp 2018-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-28)].
  37. Bengt Nilsson (szw.). sok.se. [dostęp 13 czerwca 2018].
  38. OSU Track Mourns the Loss of Tom Von Ruden (ang.). okstate.com, 2018-05-18. [dostęp 2019-07-20].
  39. Zemřel Jaroslav Brabec (cz.). atletika.cz. [dostęp 2018-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-20)].
  40. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 99. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  41. Profile for: Laurence David George Reed (ang.). surreyathletics.org.uk. [dostęp 2019-07-20].
  42. Ушёл из жизни Юрий Куценко (ros.). belnovosti.ru. [dostęp 2018-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-24)].
  43. Laszlo Tabori, Celebrated Hungarian Runner Who Bolted to U.S., Dies at 86 (ang.). nytimes.com. [dostęp 2018-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-25)].
  44. New Zealand running great Dick Quax dies, aged 70, after long battle with cancer (ang.). stuff.co.nz, 2018-05-28. [dostęp 2019-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-12)].
  45. Raymond 'Ray' Weinberg (Vic) (ang.). Athletics Australia. [dostęp 2019-07-20].
  46. Miris Latvijas rekordists lodes grūšanā Jānis Bojārs (łot.). sportacentrs.com. [dostęp 2018-06-08].
  47. Obituary: Don Ritchie, athlete and ultramarathon runner (ang.). heraldscotland.com. [dostęp 2018-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-29)].
  48. Lutto: addio a Magalì Vettorazzo (wł.). fidal.it, 2018-06-19. [dostęp 2019-07-20].
  49. Addio a Paola Paternoster (wł.). ilcittadino.it, 2018-06-27. [dostęp 2019-07-20].
  50. Jacques Madubost est mort (fr.). lequipe.fr. [dostęp 2018-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-01)].
  51. Nie żyje Irena Szewińska. Najwybitniejsza zawodniczka w historii polskiego sportu (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2018-06-30. [dostęp 2019-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-26)].
  52. And­lát: Finn­björn Þor­valds­son (isl.). mbl.is, 2018-07-12. [dostęp 2019-07-20].
  53. Obituary – Ethiopian marathoner Kebede Balcha (ang.). africathle.com, 2018-07-20. [dostęp 2019-07-29].
  54. Overlijdensbericht Wilhelmina Hendrika Schopman - Klaver (niderl.). mensenlinq.nl, 2018-07-16. [dostęp 2019-07-29].
  55. Lindy Remigino, Olympic Champion Runner, Is Dead at 87 (ang.). nytimes.com, 2018-07-12. [dostęp 2019-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-14)].
  56. Kuulantyönnön olympiaedustaja Bo Grahn on kuollut (fiń.). is.fi, 2018-08-17.
  57. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 100–101. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  58. Muere el triplista Pedro Pérez Dueñas, primer recordista mundial cubano (hiszp.). diariodecuba.com, 2018-07-19. [dostęp 2019-07-20].
  59. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 96. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  60. Nie żyje sędzia Bogusław Nowacki (pol.). pzla.pl. [dostęp 2018-08-31].
  61. 2015 world 400m hurdles champion Bett dies (ang.). iaaf.org. [dostęp 2018-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-08)].
  62. Ronald Crawford (NSW) (ang.). Athletics Australia. [dostęp 2019-07-17].
  63. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 102. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  64. Warwick Selvey (NSW) (ang.). Athletics Australia. [dostęp 2019-07-20].
  65. Clarence Darrow Hooper (ang.). dignitymemorial.com. [dostęp 2018-09-07].
  66. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 96. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  67. Jean Darot nous a quitté (fr.). eco-cjf.com, 2018-08-28. [dostęp 2019-07-19].
  68. 1998 world half marathon champion Koech dies (ang.). iaaf.org. [dostęp 2018-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-06)].
  69. Diane Leather, 85, First Woman to Run Mile in Under 5 Minutes, Dies (ang.). nytimes.com. [dostęp 2018-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-25)].
  70. Mein Nachruf auf Karl-Heinz Stadtmüller (niem.). geherpokal.de. [dostęp 2019-07-17].
  71. L'ultimo saluto ad Ito Giani, fidal.it, 28 września 2018 [dostęp 2019-04-07] (wł.).
  72. Умер латвийский призер Олимпийских игр Юрий Силов (ros.). mixnews.lv. [dostęp 2018-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-02)].
  73. Meeri Saari 1925–2018 (fiń.). hs.fi, 2018-11-17. [dostęp 2019-07-20].
  74. ATLETICA IN LUTTO, E' MORTO FRANCO SAR, OLIMPICO E "PADRE" DELLA SNIA (wł.). fidalmilano.it, 2018-10-01. [dostęp 2019-07-20].
  75. Elhunyt Bartháné Szabó Aranka (węg.). atletika.hu, 2018-10-17. [dostęp 2019-07-20].
  76. Pat Leane (Vic) (ang.). Athletics Australia. [dostęp 2019-07-20].
  77. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 104. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  78. Horst Mann : Traueranzeige (niem.). trauer.shz.de. [dostęp 2019-07-20].
  79. Former Olympic runner Izumi Maki dies of cancer at 49 (ang.). japantimes.co.jp, 2018-10-25. [dostęp 2019-07-20].
  80. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 102. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  81. Dorothea Kress : Traueranzeige (niem.). trauer.shz.de. [dostęp 2019-07-20].
  82. Peter Matthews (red.): Athletics 2019. The International Track and Field Annual. York: SportsBooks Ltd, 2019, s. 101. ISBN 978-1-907524-58-5. (ang.)
  83. Gedenkseite von Walter Krüger (niem.). trauer-anzeigen.de. [dostęp 2019-06-11].
  84. Veteran Kenyan Athlete Naftali Bon Passes on (ang.). kenyans.co.ke. [dostęp 2018-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-15)].
  85. In Memoriam Leopold Marien (fr.). eco-cjf.com, 2018-11-09. [dostęp 2019-07-20].
  86. Скромная чемпионка: коллеги рассказали об абхазской спортсменке Саиде Гунба (ros.). sputnik-abkhazia.ru. [dostęp 2018-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-26)].
  87. Eliza Niedzielska z d. Krysińska (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2018-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-09)].
  88. Lawrence Allen (ang.). announcements.johnstonpress.co.uk. [dostęp 2019-07-17].
  89. Hugh Jack (Vic) (ang.). Athletics Australia. [dostęp 2019-07-17].
  90. El adiós a la inolvidable Beatriz Capotosto (ang.). cada-atletismo.org, 2018-12-21. [dostęp 2019-07-19].
  91. Lars Hindmar (szw.). sok.se. [dostęp 2019-07-19].
  92. Jamaican Olympian sprint hurdler dies from cancer (ang.). sportsmax.tv. [dostęp 2018-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-29)].
  93. New Zealand Olympian and distance running folk hero Bill Baillie dies (ang.). www.stuff.co.nz, 2018-12-27. [dostęp 2019-07-19].
  94. Mabuza's death a huge loss for athletics (ang.). pressreader.com, 2018-09-01. [dostęp 2019-07-20].