24h Le Mans 1926

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
24h Le Mans 1926
4. edycja wyścigu
Data 12-13 czerwca
Liczba zespołów 41
Wyścig ukończyło 16
Zwycięzcy
Kierowcy Robert Bloch
André Rossignol
Samochód Lorraine-Dietrich B3-6

1925 1926 1927

24h Le Mans 1926 – 4. edycja długodystansowego wyścigu 24h Le Mans. Wyścig odbył się w dniach 12-13 czerwca 1926, udział w nim wzięło 82 kierowców z 3 państw.

Informacje[edytuj | edytuj kod]

Statystyki
Długość okrążenia 17,262 km
Dystans wyścigu 2552,414 km
Średnia prędkość 106,350 km/h
Przewaga lidera 18,882 km
Najszybsze okrążenie Francja Gérard de Courcelles (9:03)
Kierowcy według narodowości
 Francja 71
 Wielka Brytania 6
 Włochy 5
Łącznie 82

Wyniki wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klasa Nr Zespół Kierowcy Samochód Silnik Okrążenia
1 5.0 6 Francja Robert Bloch
Francja André Rossignol
Lorraine-Dietrich B3-6 Lorraine-Dietrich 3.4L I6 147
2 5.0 5 Francja Gérard de Courcelles
Francja Marcel Mongin
Lorraine-Dietrich B3-6 Lorraine-Dietrich 3.4L I6 146
3 5.0 4 FrancjaStalter
Francja Édouard Brisson
Lorraine-Dietrich B3-6 Lorraine-Dietrich 3.4L I6 139
4 2.0 17 Królestwo Włoch (1861–1946) Officine Meccaniche (O.M.) Królestwo Włoch (1861–1946) Ferdinando Minoia
Królestwo Włoch (1861–1946) Giulio Foresti
O.M. Tipo 665 Superba O.M. 2.0L I6 134
5 2.0 18 Królestwo Włoch (1861–1946) Officine Meccaniche (O.M.) Królestwo Włoch (1861–1946) Mario Danieli
Królestwo Włoch (1861–1946) Tino Danieli
O.M. Tipo 665 Superba O.M. 2.0L I6 131
6 2.0 27 Francja Pierre Tabourin
Francja Auguste Lefranc
Théo Schneider 25SP Théo Schneider 2.0L I4 118
7 2.0 21 Francja Aimé Nezeloff
Francja Jean Lasalle
Rolland-Pilain C23 Rolland-Pilain 2.0L I4 117
8 1.5 37 Francja Etablissements Henri Precioux (E.H.P.) Francja Henri de Costier
Francja Pierre Bussienne
E.H.P. DS C.I.M.E. 1.2L I4 111
9 1.1 46 Francja Georges Casse
Francja André Rousseau
Salmson GS Salmson 1.1L I4 110
10 1.5 33 Francja Jean Errecaldé
Francja André Galoisy
Corre La Licorne W16 Corre 1.4L I4 109
11 1.1 42 Francja André Marandet
Francja Gonzaque Lécureul
S.A.R.A. BDE S.A.R.A. 1.1L I4 108
12 1.1 43 Francja Gaston Duval
Francja Henri Armand
S.A.R.A. BDE S.A.R.A. 1.1L I4 104
13 1.1 49 Francja Fernand Gabriel
Francja Louis Paris
Ariès 5-9 Sup CV Ariès 1.0L I4 101
14
NS
2.0 20 Francja Gaston Delalande
Francja Louis Sire
Rolland-Pilain C23 Rolland-Pilain 2.0L I4 109
15
NS
1.5 35 FrancjaVan Cuyck
Francja Roger Camuzet
Ravel 9CV Ravel 1.5L I4
16
NS
1.5 30 Francja Léon Molon
Francja Lucien Molon
Jousset M1 Jousset 1.5L I4 101
17
NU
3.0 7 Wielka Brytania Bentley Motors Ltd. Wielka Brytania Dr. Dudley Benjafield
Wielka Brytania Sammy Davis
Bentley 3 Litre Speed Model Bentley 3.0L I4 138
18
NU
3.0 15 Stany Zjednoczone Willys-Overland Co. FrancjaDeprez
Francja Maurice Dumont
Overland 93 Six Overland 2.8L I6 117
19
NU
2.0 25 Francja Robert Gautier
Francja Pierre Clause
Bignan Bignan 2.0L I4 113
20
NU
3.0 9 Wielka Brytania Bentley Motors Ltd. Wielka Brytania Tommy Thistlewayte
Wielka Brytania Capt. R. Clive Gallop
Bentley 3 Litre Super Sport Bentley 3.0L I4 105
21
NU
2.0 19 Królestwo Włoch (1861–1946) Officine Meccaniche (O.M.) Królestwo Włoch (1861–1946) Renato Balestrero
Francja Frédéric Thelluson
O.M. Tipo 665 Superba O.M. 2.0L I6 94
22
DS
5.0 2 Francja André Boillot
Francja Louis Rigal
Peugeot 174S Peugeot 3.8L I6 82
23
DS
5.0 3 Francja Louis Wagner
Francja Christian Dauvergne
Peugeot 174S Peugeot 3.8L I6 76
24
NU
3.0 8 Wielka Brytania Bentley Motors Ltd. Wielka Brytania George Duller
Wielka Brytania Frank Clement
Bentley 3 Litre Speed Model Bentley 3.0L I4 72
25
NU
3.0 10 Francja Robert Laly
Francja Jean Chassagne
Ariès Surbaissée 3-Litre Ariès 3.0L I4 65
26
NU
1.5 29 Francja René Bonneau
Francja Raymond Saladin
Jousset M1 Jousset 1.5L I4 64
27
NU
1.5 38 Francja Etablissements Henri Precioux (E.H.P.) FrancjaMorac
Francja Marcel Ballot
E.H.P. DS C.I.M.A. 1.2L I4 62
28
NU
2.0 26 Francja Robert Poirier
Francja Antonin Fontaine
Théo Schneider 25SP Théo Schneider 2.0L I4 61
29
NU
1.5 39 Francja Lionel de Marmier
Francja Jean Sachot
Salmson DZ Salmson 1.2L I4 54
30
NU
2.0 22 FrancjaStremler
Francja Paul Chalamel
Rolland-Pilain C23 Rolland-Pilain 2.0L I4 53
31
NU
1.5 36 Francja Georges Kling
Francja Pierre Rey
Ravel 9CV Ravel 1.5L I4 46
32
NU
1.5 34 Francja Louis Abit
Francja C. Duverger
Ravel 9CV Ravel 1.5L I4 45
33
NU
1.1 47 Francja André de Victor
Francja J. Hasley
Salmson GS Salmson 1.1L I4 35
34
NU
1.5 28 Francja Etablissements Henri Precioux (E.H.P.) Francja Guy Bouriat
Francja Guy Dollfuss
E.H.P. C.I.M.A. 1.5L I4 34
35
NU
1.1 48 Francja Roger Delano
Francja Edmond Closset
Ariès Ariès 1.0L I4 31
36
NU
1.5 31 Francja W. Lestienne
Francja Louis Balart
Corre La Licorne G6 Corre 1.5L I4 31
37
NU
3.0 11 Francja Charles Flohot
Francja Arthur Duray
Ariès 5-8 CV 3-Litre Ariès 3.0L I4 31
38
NU
1.5 32 Francja Albert Colomb
Francja Fernand Vallon
Corre La Licorne G6 Corre 1.5L I4 11
39
NU
5.0 1 Stany Zjednoczone Willys-Overland Francja Paul Gros
Francja Paul Leduc
Willys 66 Knight 3.9L V8 8
40
NU
2.0 24 Francja Léon Derny
Francja Amedée Rossi
Georges Irat 4A/3 Georges Irat 2.0L I4 7
41
NU
2.0 23 Francja Maurice Rost
Francja Emil Burie
Georges Irat 4A/3 Georges Irat 2.0L I4 6
Poz. Klasa Nr Zespół Kierowcy Samochód Silnik Okrążenia
Legenda
4 Zwycięzcy poszczególnych
klas
7 Najszybsze
okrążenie
16
NS
Niesklasyfikowani
31
NU
Nie ukończyli
21
DS
Dyskwalifikacja

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Christian Moity, Jean-Marc Teissèdre, Alain Bienvenu: Les 24 heures du Mans 1923-1992. Éditions J.P. Barthélémy. ISBN 2-90941-30-63. (fr.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]