2C-P

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
2C-P
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C13H21NO2
Masa molowa 223,31 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 207740-22-5
PubChem 44350080[1]
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce substancja psychotropowa grupy II-P

2C-Porganiczny związek chemiczny z grupy fenyloetyloamin. Jest to syntetyczny psychodelik zbliżony pod względem dawkowania i efektów do 2C-E, lecz działający dłużej i intensywniej oddziałujący na wrażenia wizualne[potrzebny przypis].

Działanie[edytuj | edytuj kod]

W wypadku spożycia tej substancji przez człowieka, po ok. 1-3 godzinach zaczynają się pojawiać efekty podobne do LSD i nieustannie nasilają się jeszcze przez 2-3 godziny, po czym następuje peak, czyli najmocniejszy moment działania substancji. W wypadku dawek wyższych niż te, opisane przez Alexandra Shulgina (twórcę książek TiHKaL i PIHKaL w których opisuje powstanie i efekty tej i innych substancji) czyli 6-10mg, może nastąpić przytłoczenie, natłok myśli, osoba pod wpływem 2c-p doznaje bardzo szybkiego przelotu dużej ilości rozmaitych przemyśleń z których niektóre mogą być przygnębiające, lub wyciągające na wierzch złe wspomnienia (jest to tzw. Bad Trip), takie zjawiska występują przeważnie gdy osoba doświadczająca, przeżyła w ostatnim okresie coś przykrego (setting) lub miała zły nastrój przed przyjęciem (set) tej fenyloetyloaminy. - Efekty są ściśle zależne od nastawienia i przeżyć z przeszłości (tzw. set and setting), jednak zazwyczaj po spożyciu środka w ilości 6–10 mg występujące efekty to rozjaśnienie i wyrazistość barw, stymulacja, euforia, słowotok, poczucie zwolnienia czasu, dezorientacja, halucynacje (także tzw. closed-eye visualizations)[potrzebny przypis].

Stan prawny w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W roku 2015 związek został wpisany na listę substancji psychotropowych w grupie II-P obejmującej substancje o niewielkich zastosowaniach medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2C-P (CID: 44350080) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. z 2015 r. poz. 875).

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.