2 Eskadra Lotnictwa Myśliwskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
2 Eskadra Lotnictwa Myśliwskiego
Historia
Państwo  Polska
Rozformowanie 1999
Nazwa wyróżniająca Mierzęcice
Organizacja
Dyslokacja Mierzęcice (1989-1999)

Strachowice (1999)

Rodzaj sił zbrojnych Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej
Rodzaj wojsk Wojska lotnicze
Podległość 11 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

2 Eskadra Lotnictwa Myśliwskiego "Mierzęcice" (2 elm)eskadra 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, która w latach 19891999 bazowała na lotnisku w Mierzęcicach (obecnie MPL Katowice).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1987 rozformowano 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego stacjonujący dotychczas w garnizonie Mierzęcice. W ten sposób lotnisko pozostało bez jednostki bojowej i stało się nieetatową bazą wycofanych z eksploatacji statków powietrznych.

W styczniu 1989 roku na Lotnisko Mierzęcice zostaje przebazowana wydzielona z 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego 2 Eskadra Lotnictwa Myśliwskiego.

Cechą, która wyróżniała 2 ELM spośród innych takich jednostek było posiadanie własnej grupy remontowej. W ten sposób skracano do minimum czas wykonania obsług bieżących, jak również usuwania niesprawności zaistniałych podczas wykonywania lotów.

Jednostka stacjonowała w Mierzęcicach do roku 1999, w którym to powróciła do 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Strachowice”. Jednakże już w listopadzie 1999 roku 11 Pułk został rozwiązany.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym samolotem używanym w eskadrze był MiG-21 M/MF. Uzupełnieniem były szkolno-bojowe MiG-21 UM. Zgodnie z etatem eskadra powinna posiadać ich 16 sztuk, ale w praktyce ich liczba wahała się pomiędzy 10-15. Innym typem samolotu wykorzystywanego w jednostce był odrzutowiec szkolno-treningowy TS-11 Iskra.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]