3,4-Metylenodioksyamfetamina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
3,4-Metylenodioksyamfetamina
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C10H13NO2
Masa molowa 179,22 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 4764-17-4
51497-09-7
61614-60-6
65620-66-8
PubChem 1614[1]
Podobne związki
Pochodne 3,4-metylenodioksykatynon, 3,4-metylenodioksymetamfetamina
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce substancja psychotropowa grupy I-P

3,4-Metylenodioksyamfetamina (MDA, tenamfetamina) – organiczny związek chemiczny, empatogenna substancja psychoaktywna, pochodna fenyloetyloaminy. Po raz pierwszy została otrzymana przez G. Mannish'a i W. Jacobsona w 1910 roku.

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Dawkowanie MDA waha się w przedziale 80–160 mg. Efekty działania MDA są bardzo zbliżone do MDMA i obejmują: euforię, poprawienie nastroju, uczucie szczęścia i miłości, pobudzenie, otwartość emocjonalną, intensyfikację odczuć na bodźce zewnętrzne. Niektórzy uważają, że MDA powoduje więcej efektów właściwych psychodelikom niż MDMA. Efekty uboczne obejmują: podniesienie ciśnienia, przyspieszenie pulsu, szczękościsk, suchość w ustach. Toksyczność MDA nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że MDA jest bardziej neurotoksyczne od MDMA. MDA jest też silnym agonistą receptorów serotoninowych.

Synteza[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejsza metoda syntezy podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy to izomeryzacja safrolu do izosafrolu. Drugi na utlenieniu izosafrolu do MDP2P. Trzeci na redukcji MDP2P amoniakiem. W podobny sposób, tylko zastępując amoniak metyloaminą lub etyloaminą można otrzymać MDMA i MDEA.

Właściwości medyczne MDA[edytuj | edytuj kod]

MDA w roku 1939 było testowane na zwierzętach. Pierwsze testy na ludziach odbyły się w 1941 w ramach szukania leku na chorobę Parkinsona. W latach 50' badano właściwości medyczne MDA pod jak leku antydepresyjnego i przeciw anoreksji. Amerykańska armia badała przydatność MDA jako „serum prawdy”. MDA jest również przydatne w psychoterapii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]