3 Batalion Fizylierów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
3 Batalion Fizylierów
Historia
Państwo  Francja
Sformowanie 13 marca 1797
Dowódcy
Pierwszy Ludwik Dembowski
Działania zbrojne
Wojny napoleońskie
Organizacja
Dyslokacja Mantua
Rodzaj sił zbrojnych Wojska lądowe
Rodzaj wojsk Piechota
Podległość Legion Polski Posiłkowy Lombardii

3 (I) Batalion Fizylierów – polski oddział wojskowy w służbie Lombardii.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

13 marca 1797 roku w Mantui utworzono 3 batalion fizylierów, który wszedł w skład Legionu Polskiego Posiłkowego Lombardii[1]

17 maja 1797 roku Bonaparte podjął decyzję o reorganizacji Legionów. Powstać miały dwa legiony polskie po trzy bataliony. Miejsce batalionów specjalnościowych zajęły bataliony mieszane. Każdy batalion posiadał kompanię grenadierską, strzelecką oraz osiem fizylierskich.

Dowódcy batalionu[edytuj | edytuj kod]

Mundur fizylierów[edytuj | edytuj kod]

Fizylierzy mieli nosić granatowe kurtki i spodnie z jasnoniebieskimi wyłogami. Z uwagi na tempo prac organizacyjnych, zrezygnowano z epoletów u fizylierów, a szyto czarne czapki z jasnobłękitnym barankiem, czerwonymi kitkami oraz biało-karmazynowymi kordonami. Ponieważ planowanych dla legionistów butów z półcholewkami nie dostarczono, żołnierze nosili buty używane w armii francuskiej. W zestawieniu ze spodniami połowa łydki pozostawała odkryta. Wyposażono wiec żołnierzy w małe płócienne, czarne kamasze[2].

Chorągiew[edytuj | edytuj kod]

Chorągiew batalionu fizylierów[3]

Chorągiew zeszyta z trzech brytów tkaniny jedwabnej. Po stronie głównej strefa pierwsza karmazynowa, środkowa biała, trzecia, wzdłuż drzewca błękitna. Pośrodku wieniec z liści dębowych, haftowany różnobarwnymi jedwabiami, związany u góry wstęgą żółtą z tkaniny jedwabnej, aplikowanej do bławatu. Na wstędze napis wyszyty nićmi czarnymi: LEGIONE POLACCA AUSILIARI DI LOMBARDIA. W wieńcu czapka Wolności, haftowana jedwabiami barwnymi, pod nią zaś napis nićmi czarnymi: TUTTI GLI UOMINI LIBERI /SONO FRATELLI, niżej narzędzie do ustalania poziomu — symbol równości. Na rogach dolnych: na stronie karmazynowej, na tle aplikowanym białym, napis nićmi czarnymi: FUCILIERI, na strefie błękitnej w ten sam sposób wykonany napis: 1 ° BATAGLIONE.

Stronę lewą chorągwi stanowią strefy: błękitna wzdłuż drzewca, biała i karmazynowa. Na nich napisy, wykonane tą samą techniką co po stronie odwrotnej: LEGION POLSKI AUXILIARNY LOMBARDYI /WSZYSCI LUDZIE/WOLNI SA BRACIA/ FISYLIERY/ 1.zcy BATALION.

Chorągiew ta została ofiarowana przez władze Rzeczypospolitej Lombardzkiej, za pierwsze czyny bojowe legii w marcu 1797 roku. Chorągiew znajdowała się w Heeresmuseum w Wiedniu. Do Polski nie powróciła[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]