Wersja ortograficzna: 48 godzin

48 godzin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
48 godzin
48 Hours
Gatunek sensacyjny
komedia kryminalna
Rok produkcji 1982
Data premiery Stany Zjednoczone8 grudnia 1982
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 96 minut
Reżyseria Walter Hill
Scenariusz Larry Gross
Roger Spottiswoode
Walter Hill
Steven E. De Souza
Główne role Nick Nolte
Eddie Murphy
Muzyka James Horner
Zdjęcia Ric Waite
Scenografia John Vallone
Kostiumy Marilyn Kay Vance
Montaż Freeman A. Davies
Mark Warner
Billy Weber
Produkcja Lawrence Gordon
Joel Silver
Wytwórnia Paramount Pictures
Budżet 12 000 000 USD
Kontynuacja Następne 48 godzin (1990)

48 godzin (ang. 48 Hrs.) − amerykański film sensacyjny z 1982 w reżyserii Waltera Hilla.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Groźny przestępca Albert Ganz (James Remar) odsiaduje wyrok w więzieniu stanowym. Podczas robót na torach kolejowych, z pomocą swojego indiańskiego kompana Billy'ego Niedźwiedzia, który pozostał na wolności, ucieka, zabijając przy tym dwóch strażników więziennych. Jadą do San Francisco, gdzie namierzają dawnego wspólnika Luthera i domagają się by oddał im 500 000 USD, będącymi łupem z ostatniego napadu. Pieniądze znajdują się w miejscu, które będzie otwarte dopiero w poniedziałek rano, więc przestępcy są zmuszeni przeczekać weekend. Aby mieć pewność że Luther ich nie wykiwa, biorą jego dziewczynę za zakładniczkę. Następnie jadą do hotelu Walden, po uprzednim zamówieniu dziewczyn na telefon.

Po otrzymaniu cynku o napadzie rabunkowym, do tego samego hotelu przyjeżdżają później trzej policjanci z departamentu policji San Francico, wśród których jest detektyw Jack Cates (Nick Nolte). Trafiają oni do pokoi Ganza i Niedźwiedzia, jednak ci nie zamierzają dać się złapać. Dochodzi do wymiany ognia, z której żywy wychodzi tylko Cates. Ganz zabiera jego służbowy rewolwer i ucieka wraz z Billym.

Jack jest wściekły i przyjmuje sobie za punkt honoru, by dopaść Ganza i pomścić zabitych kolegów. Na posterunku Cates otrzymuje zastępczą broń oraz intensywnie próbuje znaleźć sposób na wyśledzenie uciekinierów. W więzieniu osadzony jest jeszcze jeden członek bandy Ganza, Reggie Hammond (Eddie Murphy), któremu zostało pół roku odsiadki. Jack jedzie do niego próbując zmusić go do współpracy. Hammond oznajmia, że może pomóc jedynie będąc na wolności. Mimo, że wie czemu Ganz nawiał, nie mówi o tym Catesowi. Policjant załatwia mu przepustkę na tytułowe 48 godzin. Pomimo różnic jakie ich dzielą i wzajemnej niechęci, muszą oni działać razem, aby każdy z nich mógł wyrównać swoje własne rachunki. Po kilku niepowodzeniach i zbyt długim czasie błądzenia po omacku dochodzi między nimi do bójki, po której Reggie jest zmuszony wyznać gliniarzowi prawdę o faktycznych zamiarach Ganza. Od tego momentu muszą podjąć inną drogę współpracy. Z czasem ta współpraca zaowocuje początkiem szczerej przyjaźni.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

i inni

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]