54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

54. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 14-25 maja 2001 roku. Imprezę otworzył pokaz australijskiego filmu Moulin Rouge! w reżyserii Baza Luhrmanna[1]. W konkursie głównym zaprezentowane zostały 23 filmy pochodzące z 11 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem norweskiej aktorki i reżyserki Liv Ullmann przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę, włoskiemu filmowi Pokój syna w reżyserii Nanniego Morettiego. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix, przyznano austriackiemu obrazowi Pianistka w reżyserii Michaela Hanekego[2][3].

Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła brytyjska aktorka Charlotte Rampling[4].

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodnicząca jury konkursu głównego Liv Ullmann.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Cinéfondation i filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Złota Kamera[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Moulin Rouge! Baz Luhrmann  Australia
Zamykający Srogie dusze Raúl Ruiz  Francja

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotą Palmę[6]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Ciepła woda pod czerwonym mostem
赤い橋の下のぬるい水
Akai hashi no shita no nurui mizu
Shohei Imamura  Japonia
Sala oficerska
La chambre des officiers François Dupeyron  Francja
Oddalenie
映画
Distance
Hirokazu Koreeda  Japonia
Pochwała miłości
Éloge de l'amour Jean-Luc Godard  Francja
Wracam do domu
Je rentre à la maison Manoel de Oliveira  Francja
Człowiek, którego nie było
The Man Who Wasn't There Joel Coen  Stany Zjednoczone
Rzemiosło wojenne
Il mestiere delle armi Ermanno Olmi  Włochy
Moulin Rouge!
Moulin Rouge! Baz Luhrmann  Australia
Mulholland Drive
Mulholland Drive David Lynch  Stany Zjednoczone
Która tam jest godzina?
你那邊幾點
Ni na bian ji dian
Tsai Ming-liang  Tajwan
Ziemia niczyja
Ничија земља
Ničija zemlja
Danis Tanović  Bośnia i Hercegowina
Pau i jego brat
Pau i el seu germà Marc Recha  Hiszpania
Pianistka
La pianiste Michael Haneke  Austria
Obietnica
The Pledge Sean Penn  Stany Zjednoczone
Millennium Mambo
千禧曼波
Qianxi mànbo
Hou Hsiao-hsien  Tajwan
Próba generalna
La répétition Catherine Corsini  Francja
Roberto Succo
Roberto Succo Cédric Kahn  Francja
Kandahar
قندهار
Safar e Ghandehar
Mohsen Makhmalbaf  Iran
Shrek
Shrek Andrew Adamson i Vicky Jenson  Stany Zjednoczone
Pokój syna
La stanza del figlio Nanni Moretti  Włochy
Cielec
Телец
Tieliec
Aleksandr Sokurow  Rosja
Pustynny księżyc
月の砂漠
Tsuki no sabaku
Shinji Aoyama  Japonia
Kto wie?
Va savoir Jacques Rivette  Francja

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
ABC Afryka
ای‌بی‌سی آفریق
ABC Africa
Abbas Kiarostami  Iran
Srogie dusze
Les âmes fortes Raúl Ruiz  Francja
Czas apokalipsy
(wersja reżyserska)
Apocalypse Now Redux Francis Ford Coppola  Stany Zjednoczone
Avalon
アヴァロン
Avalon
Mamoru Oshii  Japonia
Centrum świata
The Center of the World Wayne Wang  Stany Zjednoczone
CQ
CQ Roman Coppola  Stany Zjednoczone
Wojna plemników
Human Nature Michel Gondry  Stany Zjednoczone
Historia kina włoskiego według Martina Scorsese
Il mio viaggio in Italia Martin Scorsese  Włochy
Sobibór
Sobibor, 14 octobre 1943, 16 heures Claude Lanzmann  Francja
Głód miłości
Trouble Every Day Claire Denis  Francja

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji "Un Certain Regard":

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Chłopięce miłości
Amour d'enfance Yves Caumon  Francja
Party na słodko
The Anniversary Party Alan Cumming i Jennifer Jason Leigh  Stany Zjednoczone
Mężczyzna chodzący po śniegu
歩く、人
Aruku, hito
Masahiro Kobayashi  Japonia
Atanarjuat, biegacz
ᐊᑕᓈᕐᔪᐊᑦ
Atanarjuat
Zacharias Kunuk  Kanada
Carrément à l'Ouest
Carrément à l'Ouest Jacques Doillon  Francja
Clément
Clément Emmanuelle Bercot  Francja
Jutro
Domani Francesca Archibugi  Włochy
Łzy Czarnego Tygrysa
ฟ้าทะลายโจร
Fah talai jone
Wisit Sasanatieng  Tajlandia
Dostać nowe życie
Ganhar a Vida João Canijo  Portugalia
H Story
H Story Nobuhiro Suwa  Japonia
Ślub mimo woli
חתונה מאוחרת‎
Hatuna Meuheret
Dover Koshashvili  Izrael
Hijack Stories
Hijack Stories Oliver Schmitz  Południowa Afryka
Droga
Жол
Jol
Dareżan Omirbajew  Kazachstan
Puls
回路
Kairo
Kiyoshi Kurosawa  Japonia
Lan Yu
藍宇
Lan Yu
Stanley Kwan  Hongkong
La libertad
La libertad Lisandro Alonso  Argentyna
Lovely Rita
Lovely Rita Jessica Hausner  Austria
Szympans
Маймыл
Maimil
Aktan Arym Kubat  Kirgistan
Nie ma takiej rzeczy
No Such Thing Hal Hartley  Stany Zjednoczone
Pieski dzień
പട്ടിയുടെ ദിവസം
Pattiyude Divasam
Murali Nair  Indie
Słowa mojego ojca
Le parole di mio padre Francesca Comencini  Włochy
Święta
'R Xmas Abel Ferrara  Stany Zjednoczone
Opowiadanie
Storytelling Todd Solondz  Stany Zjednoczone
Ty i ja, i my z tobą
(film krótkometrażowy)
Ты да я, да мы с тобой
Ty da ja, da my s toboj
Aleksandr Wieliedinski  Rosja

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Laureat Złotej Palmy Nanni Moretti.
Złota Palma
Grand Prix
Najlepsza reżyseria
Najlepsza aktorka
Najlepszy aktor
Najlepszy scenariusz

Wybrane pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobywca nagrody FIPRESCI Kiyoshi Kurosawa.
Nagrodzony reżyser Mohsen Makhmalbaf.
Nagroda Główna w sekcji "Un Certain Regard"
Złota Kamera za najlepszy debiut reżyserski
Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Nagroda Cinéfondation dla najlepszej etiudy studenckiej
Nagroda Główna w sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki"
Nagroda FIPRESCI
Wielka Nagroda Techniczna
Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda im. François Chalais dla filmu propagującego znaczenie dziennikarstwa
Nagroda Palm Dog dla najlepszego psiego występu na festiwalu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moulin Rouge confirmed as Cannes opener (ang.). "The Guardian", 2001-03-21. [dostęp 2020-07-05].
  2. Eugene Hernandez: CANNES 2001: Moretti’s “La Stanza Del Figlio” Takes the Palme d’Or, While “La Pianiste” Wins Three (ang.). IndieWire, 2001-05-21. [dostęp 2020-07-05].
  3. Kenneth Turan: The Son's Room wins Palme d'Or in Cannes (ang.). "The Irish Times", 2001-05-20. [dostęp 2020-07-05].
  4. Mathilde Laurelli & Laetitia Reboulleau: 10 maîtresses de cérémonie qui ont marqué les esprits (fr.). "Marie Claire". [dostęp 2020-07-05].
  5. 2001 Members of the Feature Film Jury (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2020-07-06].
  6. 2001 Cannes Film Festival Competition Lineup (ang.). IndieWire, 2001-03-19. [dostęp 2020-07-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]