60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 16-27 maja 2007 roku. Imprezę otworzył pokaz hongkońskiego filmu Jagodowa miłość w reżyserii Wonga Kar-waia[1]. W konkursie głównym zaprezentowane zostały 22 filmy pochodzące z 13 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem brytyjskiego reżysera Stephena Frearsa przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę, rumuńskiemu filmowi 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni w reżyserii Cristiana Mungiu. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix, przyznano japońskiemu obrazowi Las w żałobie w reżyserii Naomi Kawase[2].

Oficjalny plakat promocyjny festiwalu przedstawiał znanych filmowców (Pedro Almodóvar, Juliette Binoche, Jane Campion, Souleymane Cissé, Penélope Cruz, Gérard Depardieu, Samuel L. Jackson, Wong Kar-wai i Bruce Willis) w obiektywie włoskiego fotografa Alexa Majoli. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła niemiecka aktorka Diane Kruger.

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury konkursu głównego Stephen Frears.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Cinéfondation i filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Złota Kamera[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Jagodowa miłość Wong Kar-wai  Hongkong
Zamykający Dni ciemności Denys Arcand  Kanada

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotą Palmę[4]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni
4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile Cristian Mungiu  Rumunia
Aleksandra
Александра
Aleksandra
Aleksandr Sokurow  Rosja
Na krawędzi nieba
Auf der anderen Seite Fatih Akın  Niemcy
Piosenki o miłości
Les chansons d'amour Christophe Honoré  Francja
Grindhouse: Death Proof
Death Proof Quentin Tarantino  Stany Zjednoczone
Import/Export
Import/Export Ulrich Seidl  Austria
Wygnanie
Изгнание
Izgnanije
Andriej Zwiagincew  Rosja
Człowiek z Londynu
A londoni férfi Béla Tarr  Węgry
Sekretne światło
밀양
Milyang
Lee Chang-dong  Korea Południowa
Las w żałobie
殯の森
Mogari no mori
Naomi Kawase  Japonia
Jagodowa miłość
My Blueberry Nights Wong Kar-wai  Hongkong
To nie jest kraj dla starych ludzi
No Country for Old Men Joel i Ethan Coenowie  Stany Zjednoczone
Paranoid Park
Paranoid Park Gus Van Sant  Stany Zjednoczone
Persepolis
Persepolis Marjane Satrapi i Vincent Paronnaud  Francja
Motyl i skafander
Le scaphandre et le papillon Julian Schnabel  Francja
Oddech

Soom
Kim Ki-duk  Korea Południowa
Ciche światło
Stellet licht Carlos Reygadas  Meksyk
Tehilim
Tehilim Raphaël Nadjari  Izrael
Stara kochanka
Une vieille maîtresse Catherine Breillat  Francja
Królowie nocy
We Own the Night James Gray  Stany Zjednoczone
Obiecaj mi!
Завет
Zavet
Emir Kusturica  Serbia
Zodiak
Zodiac David Fincher  Stany Zjednoczone

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Dni ciemności
L'âge des ténèbres Denys Arcand  Kanada
Przejście
Boarding Gate Olivier Assayas  Francja
Kocham kino
Chacun son cinéma różni  Francja
Go Go Tales
Go Go Tales Abel Ferrara  Stany Zjednoczone
Cena odwagi
A Mighty Heart Michael Winterbottom  Stany Zjednoczone
Ocean's Thirteen
Ocean's Thirteen Steven Soderbergh  Stany Zjednoczone
Chorować w USA
Sicko Michael Moore  Stany Zjednoczone
Trójkąt
铁三角
Tiet sam gok
Ringo Lam, Johnnie To i Tsui Hark  Hongkong
U2 3D
U2 3D Catherine Owens i Mark Pellington  Stany Zjednoczone

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji "Un Certain Regard"[5]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Aktorki
Actrices Valeria Bruni Tedeschi  Francja
A na koniec przyszli turyści
Am Ende kommen Touristen Robert Thalheim  Niemcy
Adwokat terroru
L'avocat de la terreur Barbet Schroeder  Francja
Papieska toaleta
El baño del Papa César Charlone i Enrique Fernández  Urugwaj
Przyjeżdża orkiestra
ביקור התזמורת
Bikur Ha-Tizmoret
Eran Kolirin  Izrael
California Dreamin'
California Dreamin' Cristian Nemescu  Rumunia
Calle Santa Fe
Calle Santa Fe Carmen Castillo  Chile
Do ciebie, człowieku
Du levande Roy Andersson  Szwecja
Z kim do łóżka?
Et toi, t'es sur qui? Lola Doillon  Francja
Fabryka przyjemności
快乐工厂
Kuaile gongchang
Ekachai Uekrongtham  Singapur
Magnus
Magnus Kadri Kõusaar  Estonia
Przeklęta góra
盲山
Mang shan
Li Yang  Chiny
Mój brat jest jedynakiem
Mio fratello è figlio unico Daniele Luchetti  Włochy
Pan Samotny
Mister Lonely Harmony Korine  Stany Zjednoczone
Munyurangabo
Munyurangabo Lee Isaac Chung  Rwanda
Lilie wodne
Naissance des pieuvres Céline Sciamma  Francja
Zabłąkana narzeczona
Una novia errante Ana Katz  Argentyna
Samotność
La soledad Jaime Rosales  Hiszpania
Podróż czerwonego balonika
Le voyage du ballon rouge Hou Hsiao-hsien  Francja
Nocny pociąg
夜車
Ye che
Diao Yinan  Chiny

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Laureat Złotej Palmy Cristian Mungiu.
Złota Palma
Grand Prix
Nagroda Jury
Najlepsza reżyseria
Najlepsza aktorka
Najlepszy aktor
Najlepszy scenariusz
Nagroda Specjalna z okazji 60-lecia festiwalu

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Zdobywca kilku nagród Eran Kolirin.
Nagroda Główna
Nagroda Specjalna Jury
Nagroda Coup de Cœur

Pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zwyciężczyni sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki" Lucía Puenzo.
Złota Kamera za najlepszy debiut reżyserski
Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Nagroda Cinéfondation dla najlepszej etiudy studenckiej
Nagroda Główna w sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki"
Nagroda Główna w sekcji "Quinzaine des Réalisateurs" – CICAE Award
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Vulcan dla artysty technicznego
Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda im. François Chalais dla filmu propagującego znaczenie dziennikarstwa
Nagroda Palm Dog dla najlepszego psiego występu na festiwalu
Honorowa Złota Palma za całokształt twórczości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 'My Blueberry Nights' at Cannes: In the mood for something sweet (ang.). "The New York Times". [dostęp 2019-07-05].
  2. Gritty Romanian tale of abortion and sacrifice wins Cannes Palme d'Or (ang.). "The Guardian". [dostęp 2019-07-05].
  3. 2007 Members of the Feature Film Jury (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2019-07-05].
  4. 2007 Selection (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2019-07-06].
  5. Manohla Dargis & A.O. Scott: Romania rules at Cannes Film Festival (ang.). "The New York Times", 2007-05-27. [dostęp 2020-06-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]