61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w dniach 14-25 maja 2008 roku. Imprezę otworzył pokaz kanadyjskiego filmu Miasto ślepców w reżyserii Fernando Meirellesa[1]. W konkursie głównym zaprezentowane zostały 22 filmy pochodzące z 14 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem amerykańskiego aktora Seana Penna przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę, francuskiemu filmowi Klasa w reżyserii Laurenta Canteta. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix, przyznano włoskiemu filmowi Gomorra w reżyserii Matteo Garrone[2].

Oficjalny plakat promocyjny festiwalu przedstawiał zdjęcie modelki Anouk Marguerite w okularach 3D autorstwa Pierre'a Colliera. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadził francuski aktor Édouard Baer.

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury konkursu głównego Sean Penn.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Cinéfondation i filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Złota Kamera[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Miasto ślepców Fernando Meirelles  Kanada
Zamykający Co jest grane? Barry Levinson  Stany Zjednoczone

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotą Palmę[4]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Adoracja
Adoration Atom Egoyan  Kanada
Miasto ślepców
Blindness Fernando Meirelles  Kanada
Oszukana
Changeling Clint Eastwood  Stany Zjednoczone
Che. Rewolucja i Che. Boliwia
Che: Part One & Che: Part Two Steven Soderbergh  Stany Zjednoczone
Świąteczne opowieści
Un conte de Noël Arnaud Desplechin  Francja
Delta
Delta Kornél Mundruczó  Węgry
Boski
Il divo Paolo Sorrentino  Włochy
Klasa
Entre les murs Laurent Cantet  Francja
24 City
二十四城记/二十四城記
Er shi si cheng ji
Jia Zhangke  Chiny
Granica świtu
La frontière de l'aube Philippe Garrel  Francja
Gomorra
Gomorra Matteo Garrone  Włochy
Lwica
Leonera Pablo Trapero  Argentyna
Linha de Passe
Linha de Passe Walter Salles i Daniela Thomas  Brazylia
Kobieta bez głowy
La mujer sin cabeza Lucrecia Martel  Argentyna
Mój czarodziej
My Magic Eric Khoo  Singapur
Spotkanie w Palermo
Palermo Shooting Wim Wenders  Niemcy
Serwis
Serbis Brillante Mendoza  Filipiny
Milczenie Lorny
Le silence de Lorna Jean-Pierre i Luc Dardenne  Belgia
Synekdocha, Nowy Jork
Synecdoche, New York Charlie Kaufman  Stany Zjednoczone
Trzy małpy
Üç Maymun Nuri Bilge Ceylan  Turcja
Kochankowie
Two Lovers James Gray  Stany Zjednoczone
Walc z Baszirem
ואלס עם באשיר
Vals Im Bashir
Ari Folman  Izrael

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
W pogoni
추격자
Chugyeogja
Na Hong-jin  Korea Południowa
Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull Steven Spielberg  Stany Zjednoczone
Dobry, zły i zakręcony
좋은 놈, 나쁜 놈, 이상한 놈
Joheunnom nabbeunnom isanghannom
Kim Jee-woon  Korea Południowa
Kung Fu Panda
Kung Fu Panda Mark Osborne i John Stevenson  Stany Zjednoczone
Maradona według Kusturicy
Maradona by Kusturica Emir Kusturica  Serbia
Dochodzenie
Surveillance Jennifer Lynch  Stany Zjednoczone
Vicky Cristina Barcelona
Vicky Cristina Barcelona Woody Allen  Stany Zjednoczone
Co jest grane?
What Just Happened Barry Levinson  Stany Zjednoczone

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji "Un Certain Regard"[5]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Afterschool
Afterschool Antonio Campos  Stany Zjednoczone
Los bastardos
Los bastardos Amat Escalante  Meksyk
Mimowolnie
De ofrivilliga Ruben Östlund  Szwecja
A Festa da Menina Morta
A Festa da Menina Morta Matheus Nachtergaele  Brazylia
Głód
Hunger Steve McQueen  Wielka Brytania
Chcę zobaczyć
Je veux voir Joana Hadjithomas i Khalil Joreige  Liban
Wściekły Pies
Johnny Mad Dog Jean-Stéphane Sauvaire  Liberia
Sól tej ziemi
ملح هذا البحر
Milh Hadha al-Bahr
Annemarie Jacir  Palestyna
O' Horten
O' Horten Bent Hamer  Norwegia
Współczesne życie
Profils paysans: La vie moderne Raymond Depardon  Francja
Soi Cowboy
Soi Cowboy Thomas Clay  Tajlandia
Parking
停車
Ting che
Chung Mong-Hong  Tajwan
Tokyo!
Tokyo! Michel Gondry, Leos Carax i Bong Joon-ho  Francja
Tokijska sonata
トウキョウソナタ
Tokyo Sonata
Kiyoshi Kurosawa  Japonia
Tulpan
Тюльпан
Tulpan
Siergiej Dworcewoj  Kazachstan
Tyson
Tyson James Toback  Stany Zjednoczone
Wersal
Versailles Pierre Schoeller  Francja
Wendy i Lucy
Wendy and Lucy Kelly Reichardt  Stany Zjednoczone
W siódmym niebie
Wolke 9 Andreas Dresen  Niemcy
Płomień oceanu
一半海水,一半火燄
Yi ban hai shui, yi ban huo yan
Liu Fendou  Hongkong

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Laureat Złotej Palmy Laurent Cantet.
Złota Palma
Grand Prix
Nagroda Jury
Najlepsza reżyseria
Najlepsza aktorka
Najlepszy aktor
Najlepszy scenariusz

Sekcja "Un Certain Regard"[edytuj | edytuj kod]

Zdobywca Nagrody Głównej w sekcji "Un Certain Regard" Siergiej Dworcewoj.
Nagroda Główna
Nagroda Jury
Nagroda Coup de Cœur
Nagroda za całkowity knockout
Nagroda dla twórcy obiecującego na przyszłość

Wybrane pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobywczyni kilku nagród Waleria Gaj Germanika.
Złota Kamera za najlepszy debiut reżyserski
Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Nagroda Cinéfondation dla najlepszej etiudy studenckiej
Nagroda Główna w sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki"
Nagroda Główna w sekcji "Quinzaine des Réalisateurs" – CICAE Award
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Vulcan dla artysty technicznego
Nagroda Jury Ekumenicznego
Nagroda im. François Chalais dla filmu propagującego znaczenie dziennikarstwa
Nagroda Palm Dog dla najlepszego psiego występu na festiwalu
Nagroda specjalna za całokształt twórczości
Honorowa Złota Palma za całokształt twórczości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słaby start festiwalu w Cannes (pol.). Dziennik. [dostęp 2019-01-01].
  2. Złota Palma dla filmu "Entre les murs" (pol.). RMF24. [dostęp 2019-01-01].
  3. 2008 Members of the Feature Film Jury (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2019-01-01].
  4. 2008 Selection (ang.). Festival de Cannes. [dostęp 2019-07-10].
  5. Fabien Lemercier: Tulpan scoops top honours (ang.). CinEuropa, 2008-05-24. [dostęp 2020-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]