62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach 31 sierpnia−10 września 2005 roku. Imprezę otworzył pokaz hongkońskiego filmu Siedem mieczy w reżyserii Tsui Harka[1][2]. W konkursie głównym zaprezentowano 20 filmów pochodzących z 10 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem włoskiego scenografa Dante Ferrettiego przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotego Lwa, amerykańskiemu filmowi Tajemnica Brokeback Mountain w reżyserii Anga Lee. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Nagrodę Specjalną Jury, przyznano amerykańskiemu filmowi Maria w reżyserii Abla Ferrary[3][4][5].

Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości odebrali japoński twórca filmów animowanych Hayao Miyazaki i włoska aktorka Stefania Sandrelli[6]. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła hiszpańska aktorka Inés Sastre[7].

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury konkursu głównego Dante Ferretti.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Siedem mieczy Tsui Hark  Hongkong
Zamykający Perhaps Love Peter Chan  Hongkong

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotego Lwa[10][11]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Zwyczajni kochankowie
Les amants réguliers Philippe Garrel  Francja
Bestia w sercu
La bestia nel cuore Cristina Comencini  Włochy
Tajemnica Brokeback Mountain
Brokeback Mountain Ang Lee  Stany Zjednoczone
Nieustraszeni bracia Grimm
The Brothers Grimm Terry Gilliam  Wielka Brytania
Wiekopomny żal
長恨歌
Chang hen ge
Stanley Kwan  Hongkong
Pani Zemsta
친절한 금자씨
Chinjeolhan geumjassi
Park Chan-wook  Korea Południowa
Wierny ogrodnik
The Constant Gardener Fernando Meirelles  Wielka Brytania
Magiczne zwierciadło
Espelho Mágico Manoel de Oliveira  Portugalia
Fatalista
O Fatalista João Botelho  Portugalia
Gabrielle
Gabrielle Patrice Chéreau  Francja
Garpastum
Гарпастум
Garpastum
Aleksiej German młodszy  Rosja
Czas porzucenia
I giorni dell'abbandono Roberto Faenza  Włochy
Good Night and Good Luck
Good Night, and Good Luck George Clooney  Stany Zjednoczone
Maria
Mary Abel Ferrara  Stany Zjednoczone
Persona non grata
Persona non grata Krzysztof Zanussi  Polska
Dowód
Proof John Madden  Stany Zjednoczone
Romanse i papierosy
Romance & Cigarettes John Turturro  Stany Zjednoczone
Druga noc poślubna
La seconda notte di nozze Pupi Avati  Włochy
Takeshis'
Takeshis' Takeshi Kitano  Japonia
Na południe
Vers le sud Laurent Cantet  Francja

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Wszystkie niewidzialne dzieci
All the Invisible Children Mehdi Charef, Emir Kusturica, Spike Lee, Kátia Lund, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso i John Woo  Włochy
Kulisy sławy
Backstage Emmanuelle Bercot  Francja
Bańka
Bubble Steven Soderbergh  Stany Zjednoczone
Casanova
Casanova Lasse Hallström  Stany Zjednoczone
Człowiek ringu
Cinderella Man Ron Howard  Stany Zjednoczone
Gnijąca panna młoda
Corpse Bride Tim Burton i Mike Johnson  Stany Zjednoczone
Zejście
The Descent Neil Marshall  Wielka Brytania
Pechowy poker
Edmond Stuart Gordon  Stany Zjednoczone
Elizabethtown
Elizabethtown Cameron Crowe  Stany Zjednoczone
Egzorcyzmy Emily Rose
The Exorcism of Emily Rose Scott Derrickson  Stany Zjednoczone
Final Fantasy VII: Advent Children
ファイナルファンタジーVII アドベントチルドレン
Fainaru fantajî sebun adobento chirudoren
Tetsuya Nomura  Japonia
The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha
The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha John Irvin  Wielka Brytania
Czterej bracia
Four Brothers John Singleton  Stany Zjednoczone
Delikatna
Frágiles Jaume Balagueró  Hiszpania
Perfumy kobiety w czerni
Le parfum de la dame en noir Bruno Podalydes  Francja
Siedem mieczy
七劍
Qi jian
Tsui Hark  Hongkong
Perhaps Love
如果·愛
Ru guo · Ai
Peter Chan  Hongkong
Initial D
頭文字D
Tau man ji D
Andrew Lau i Alan Mak  Hongkong
Wielka wojna goblinów
妖怪大戦争
Yôkai daisensô
Takashi Miike  Japonia

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji "Horyzonty":

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Prognoza suszy
Árido Movie Lírio Ferreira  Brazylia
Carmen
Carmen Jean-Pierre Limosin  Francja
Drawing Restraint 9
Drawing Restraint 9 Matthew Barney  Stany Zjednoczone
Wszystko jest iluminacją
Everything Is Illuminated Liev Schreiber  Stany Zjednoczone
Wstyd
红颜
Hong yan
Li Yu  Chiny
Musikanten
Musikanten Franco Battiato  Włochy
Pierwsi na Księżycu
Первые на Луне
Pierwyje na Łunie
Aleksiej Fiedorczenko  Rosja
Teksas
Texas Fausto Paravidino  Włochy
Odległa błękitna planeta
The Wild Blue Yonder Werner Herzog  Niemcy
Stale w ruchu
無窮動
Wu qiong dong
Ning Ying  Chiny
W drodze
Yolda - Rüzgar geri getirirse Erden Kıral  Turcja

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Ludzka godność
La dignidad de los nadies Fernando Solanas  Argentyna
Na wschód od raju
East of Paradise Lech Kowalski  Francja
Wielka cisza
Die große Stille Philip Gröning  Niemcy
Veruschka - życie dla kamery
Veruschka - Die Inszenierung (m)eines Körpers Bernd Böhm i Paul Morrissey  Niemcy
Wokalne paralele
Вокальные параллели
Vokaldy paralelder
Rustam Chamdamow  Kazachstan
Śmierć człowieka pracy
Workingman's Death Michael Glawogger  Austria

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Złoty Lew
Nagroda Specjalna Jury
Srebrny Lew dla najlepszego reżysera
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora
Złota Osella za najlepszy scenariusz
Złota Osella za wybitne osiągnięcie techniczne
Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla początkującego aktora lub aktorki
Specjalny Lew za dorobek artystyczny

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Główna za najlepszy film fabularny
Nagroda Główna za najlepszy film dokumentalny

Wybrane pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Lew Jutra - Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa za najlepszy debiut reżyserski
Srebrny Lew za najlepszy film krótkometrażowy w sekcji "Corto Cortissimo"
Nagroda Publiczności w sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki"
Nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
Nagroda FIPRESCI
Nagroda im. Francesco Pasinettiego (SNGCI - Narodowego Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych)
Nagroda SIGNIS (Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich)
Nagroda CICAE (Międzynarodowej Konfederacji Kin Studyjnych)
Honorowy Złoty Lew za całokształt twórczości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew C.C. Huang: Return of the kungfu master (ang.). "Taiwan News", 2005-07-29. [dostęp 2021-01-12].
  2. A.O. Scott: FILM (ang.). "The New York Times", 2005-08-28. [dostęp 2021-01-12].
  3. Brian Brooks: “Brokeback Mountain” Wins Golden Lion in Venice (ang.). IndieWire, 2005-09-10. [dostęp 2019-01-04].
  4. Ang Lee wins Golden Lion at Venice (ang.). "Irish Examiner", 2005-09-12. [dostęp 2021-01-13].
  5. ‘Brokeback Mountain’ big winner in Venice (ang.). Today, 2005-09-11. [dostęp 2021-01-13].
  6. Marcin Kamiński: Stefania Sandrelli laureatką honorowego Złotego Lwa (pol.). Filmweb, 2005-08-08. [dostęp 2019-01-04].
  7. Inés Sastre será la madrina de la Mostra Cinematográfica de Venecia (hiszp.). "El Mundo", 2005-08-30. [dostęp 2021-01-13].
  8. Jennifer Green: Ferretti named as Venice festival jury president (ang.). Screen Daily, 2005-05-14. [dostęp 2021-01-12].
  9. Lido lights up (ang.). "Variety", 2005-09-05. [dostęp 2021-01-12].
  10. Nick Vivarelli: Venice fest has Far East flavor (ang.). "Variety", 2005-07-28. [dostęp 2021-01-13].
  11. 19 films for the Venice Film Festival (ang.). "Italy Magazine", 2005-07-29. [dostęp 2021-01-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]