7. ceremonia wręczenia Orłów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
7. ceremonia wręczenia Orłów
Data 5 marca 2005
Miejsce Hotel InterContinental, Warszawa
Prowadzenie Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat
Nawigacja

7. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2004, miała miejsce 5 marca 2005[1] w Hotelu InterContinental w Warszawie. Ceremonię wręczenia nagród poprowadzili Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat[2].

Polskie Nagrody Filmowe zostały przyznane po ogłoszeniu nominacji w dniu 3 lutego w Hotelu InterContinental. Nagrody zostały wręczone w 16 kategoriach. O nominację do nagród tegorocznie ubiegała się najmniejsza liczba filmów w historii, jedynie 13[2]. Był to jedyny przypadek, gdy liczba kategorii przewyższała liczbę ubiegających się o nagrodę filmów.


Najwięcej nominacji – po 10 – otrzymały trzy obrazy: Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego, Pręgi Magdaleny Piekorz oraz Wesele Wojciecha Smarzowskiego. Wszystkie wyżej wymienione filmy nominowane zostały w kategorii najlepszy film. Cztery nominacje otrzymali twórcy filmu Ubu Król[3] .

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej po raz pierwszy głosowali w nowej kategorii: najlepszy film europejski. Nominacje w tej kategorii otrzymały następujące filmy: Dziewczyna z perłą, hiszpańskie Złe wychowanie oraz rosyjski Powrót.

Zeszłoroczna laureatka Orła za najlepszą główną rolę kobiecą, Katarzyna Figura, również w tym roku otrzymała nominację, za rolę w filmie Ubu Król. Jest to czwarta nominacja aktorki do Polskich Nagród Filmowych (trzecia przyznana z rzędu w tej kategorii). Pozostałe nominowane w kategorii najlepsza główna rola kobieca, to: Agnieszka Grochowska za film Pręgi (pierwsza nominacja do nagrody) oraz Krystyna Feldman za rolę w filmie Mój Nikifor (Feldman jest już laureatką nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie To ja, złodziej).

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominowana została po raz czwarty Kinga Preis (łącznie to piąta nominacja aktorki, wraz z kategorią głównej roli kobiecej; Preis otrzymała dwie nagrody), tegorocznie za rolę w filmie Symetria. Kategorię zamykają Dorota Kamińska (nominacja za rolę w Pręgach) oraz Iwona Bielska (za film Wesele). Dla obu aktorek to pierwsze nominacje do nagród.

O nagrodę za najlepszą główną rolę męską, trzeci raz ubiega się Michał Żebrowski, tegorocznie nominowany za rolę w filmie Pręgi. Pozostali konkurenci w tej kategorii to: Marian Dziędziel (za film Wesele) oraz Jan Peszek (za rolę w filmie Ubu Król). Dla obu aktorów to pierwsze nominacje.

Zeszłoroczny laureat Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską, Jan Frycz, również tegorocznie nominowany został w tej kategorii, za rolę w filmie Pręgi. Dla Frycza to łącznie piąta nominacja do Polskich Nagród Filmowych. Pozostali nominowani w tej kategorii, to: Borys Szyc, za rolę w Symetrii; Arkadiusz Jakubik, za film Wesele oraz Krzysztof Globisz, który wystąpił w obrazie Zerwany.

Piątą nominację do Orłów otrzymał operator filmowy Krzysztof Ptak, dwukrotny laureat nagrody. Siódmą nominację otrzymał dźwiękowiec Marek Wronko, natomiast jego kontrkandydat Nikodem Wołk-Łaniewski piątą.


Najwięcej nagród – po 6 – otrzymały dwa filmy: Wesele Wojciecha Smarzowskiego oraz Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego[2]. Pierwszy z wymienionych tytułów, odebrał nagrody w kategorii najlepszy film i reżyseria. Mój Nikifor otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz oraz główną rolę kobiecą Krystyny Feldman. Film Pręgi pomimo dziesięciu nominacji, otrzymał jedną nagrodę – za drugoplanową rolę męską Jana Frycza, dla którego to druga nagroda otrzymana z rzędu w tej kategorii[4].

Nagrodę za najlepszą główną rolę męską otrzymał aktor Marian Dziędziel za rolę w filmie Wesele. Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą zagrała Iwona Bielska, która również wystąpiła w filmie Smarzowskiego.

Nagrodę za najlepszy film europejski przyznano brytyjskiemu filmowi Dziewczyna z perłą w reżyserii Petera Webbera.

Podobnie jak Jan Frycz, operator filmowy Krzysztof Ptak odebrał drugą nagrodę z rzędu dla najlepszych zdjęć, tym razem w filmie Mój Nikifor. Dźwiękowiec Nikodem Wołk-Łaniewski za pracę nad tym samym obrazem, otrzymał trzecią statuetkę. Nagrodę za osiągnięcia życia przyznano Jerzemu Kawalerowiczowi[5].

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film[edytuj | edytuj kod]

Reżyser / Producenci / Koproducenci – Film

Najlepszy film europejski[edytuj | edytuj kod]

Reżyser − Film • Kraj produkcji

Najlepsza reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza główna rola kobieca[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza główna rola męska[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza drugoplanowa rola męska[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza muzyka[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza scenografia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze kostiumy[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy montaż[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Nagroda publiczności[edytuj | edytuj kod]

Nagroda za osiągnięcia życia[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie ilości nominacji[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

10 : Wesele, Pręgi, Mój Nikifor
4 : Ubu Król
3 : Symetria
2 : Vinci

Podsumowanie ilości nagród[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nagród)

6 : Wesele, Mój Nikifor

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie Nagrody Filmowe 2005. Stopklatka.pl. [dostęp 2011-06-01].
  2. a b c KS, gw: Orły 2005. "Wesele" najlepszym filmem roku (pol.). Stopklatka.pl, 2005-03-05. [dostęp 2011-06-01].
  3. KS, gw: Orły 2005. Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych (pol.). Stopklatka.pl, 2005-02-03. [dostęp 2011-06-01].
  4. Marcin Kamiński: "Wesele" triumfuje na rozdaniu Orłów 2005 (pol.). Filmweb, 2005-03-05. [dostęp 2011-06-01].
  5. Orły 2005: Kawalerowicz nagrodzony za całokształt (pol.). Filmweb, 2005-03-02. [dostęp 2011-06-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]