70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 20 lutego-1 marca 2020 roku. Imprezę otworzył pokaz kanadyjskiego filmu Mój rok z Salingerem w reżyserii Philippe'a Falardeau[1]. W konkursie głównym zaprezentowanych zostało 18 filmów pochodzących z 13 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem brytyjskiego aktora Jeremy'ego Ironsa przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotego Niedźwiedzia, irańskiemu filmowi Zło nie istnieje w reżyserii Mohammada Rasoulofa. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Srebrnego Niedźwiedzia − Grand Prix Jury, przyznano amerykańskiemu obrazowi Nigdy, rzadko, czasami, zawsze w reżyserii Elizy Hittman[2].

Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości odebrała brytyjska aktorka Helen Mirren[3].

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury konkursu głównego Jeremy Irons.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Mój rok z Salingerem Philippe Falardeau  Kanada
Zamykający Zło nie istnieje Mohammad Rasoulof  Iran

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia i Srebrne Niedźwiedzie[5]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Berlin Alexanderplatz
Berlin Alexanderplatz Burhan Qurbani  Niemcy
DAU. Natasza
ДАУ. Наташа
DAU. Natasza
Ilja Chrzanowski i Jekatierina Oertel  Rosja
Biegnąca kobieta
도망친 여자
Domangchin yeoja
Hong Sang-soo  Korea Południowa
Wykasuj historię
Effacer l’historique Benoît Delépine i Gustave Kervern  Francja
Złe baśnie
Favolacce Damiano D'Innocenzo i Fabio D'Innocenzo  Włochy
Pierwsza krowa
First Cow Kelly Reichardt  Stany Zjednoczone
Napromieniowani
Irradiés Rithy Panh  Kambodża
Nigdy, rzadko, czasami, zawsze
Never Rarely Sometimes Always Eliza Hittman  Stany Zjednoczone
Intruz
El prófugo Natalia Meta  Argentyna
Dni
日子
Rizi
Tsai Ming-liang  Tajwan
Niewybrane drogi
The Roads Not Taken Sally Potter  Wielka Brytania
Moja młodsza siostra
Schwesterlein Stéphanie Chuat i Véronique Reymond  Szwajcaria
Słone łzy
Le sel des larmes Philippe Garrel  Francja
Zło nie istnieje
شیطان وجود ندارد
Sheytan vojud nadarad
Mohammad Rasoulof  Iran
Syberia
Siberia Abel Ferrara  Włochy
Wszyscy zmarli
Todos os Mortos Marco Dutra i Caetano Gotardo  Brazylia
Undine
Undine Christian Petzold  Niemcy
Chciałem się ukryć
Volevo nascondermi Giorgio Diritti  Włochy

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Amerykański sektor
The American Sector Courtney Stephens i Pacho Velez  Stany Zjednoczone
Szarlatan
Charlatan Agnieszka Holland  Czechy
Curveball
Curveball Johannes Naber  Niemcy
DAU. Degeneracja
ДАУ. Вырождение
DAU. Wyrożdienije
Ilja Chrzanowski i Ilja Permiakow  Rosja
Golda Maria
Golda Maria Patrick Sobelman i Hugo Sobelman  Francja
High Ground
High Ground Stephen Johnson  Australia
Hillary
Hillary Nanette Burstein  Stany Zjednoczone
Ostatni i pierwsi ludzie
Last and First Men Jóhann Jóhannsson  Islandia
Minamata
Minamata Andrew Levitas  Wielka Brytania
Mój rok z Salingerem
My Salinger Year Philippe Falardeau  Kanada
Numery
Номери
Nomery
Ołeh Sencow i Achtem Seitabłajew  Ukraina
Zwariowany profesor
(wersja odrestaurowana)
The Nutty Professor Jerry Lewis  Stany Zjednoczone
Naprzód
Onward Dan Scanlon  Stany Zjednoczone
Paris Calligrammes
Paris Calligrammes Ulrike Ottinger  Niemcy
Poufne lekcje perskiego
Persian Lessons Vadim Perelman  Niemcy
Pinokio
Pinocchio Matteo Garrone  Włochy
Nocny konwój
Police Anne Fontaine  Francja
Czas łowów
사냥의 시간
Sanyangeui sigan
Yoon Sung-hyun  Korea Południowa
Speer jedzie do Hollywood
Speer Goes to Hollywood Vanessa Lapa  Izrael
Na horyzoncie morze jest błękitne
一直游到海水变蓝
Yi zhi you dao hai shui bian lan
Jia Zhangke  Chiny

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Złoty Niedźwiedź
Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Grand Prix Jury
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki
Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora
Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz
Srebrny Niedźwiedź za wybitne osiągnięcie artystyczne
Srebrny Niedźwiedź na 70-lecie festiwalu

Sekcja "Spotkania"[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Główna
Nagroda za reżyserię
Nagroda Specjalna Jury
Wyróżnienie Specjalne

Wybrane pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Nagroda za najlepszy debiut reżyserski
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Jury Ekumenicznego
Honorowy Złoty Niedźwiedź za całokształt twórczości

Galeria laureatów[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scott Roxborough: 'My Salinger Year' to Open Berlin Film Festival. W: The Hollywood Reporter [on-line]. 24.01.2020. [dostęp 15.03.2020].
  2. Martin Blaney: ‘There Is No Evil’ wins Golden Bear at 2020 Berlin Film Festival (ang.). Screen Daily, 29.02.2020. [dostęp 2020-03-15].
  3. The Honorary Golden Bear (ang.). Berlinale. [dostęp 2020-01-11].
  4. Berlinale announces juries of 70th edition’s competitions (ang.). "Daily News Egypt", 2020-02-10. [dostęp 2020-09-26].
  5. Chris Lindahl: Berlin International Film Festival Reveals 2020 Lineup (ang.). IndieWire, 29.01.2020. [dostęp 2020-03-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]