74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach 30 sierpnia-9 września 2017 roku. Imprezę otworzył pokaz amerykańskiego filmu Pomniejszenie w reżyserii Alexandra Payne'a[1]. W konkursie głównym zaprezentowano 21 filmów pochodzących z 10 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem amerykańskiej aktorki Annette Bening przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotego Lwa, amerykańskiemu filmowi Kształt wody w reżyserii Guillermo del Toro. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix Jury, przyznano izraelskiemu filmowi Fokstrot w reżyserii Samuela Maoza[2][3].

Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości odebrali amerykańscy aktorzy Jane Fonda i Robert Redford[4]. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadził włoski aktor Alessandro Borghi[5].

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodnicząca jury konkursu głównego Annette Bening.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Pomniejszenie Alexander Payne  Stany Zjednoczone
Zamykający Koniec wściekłości Takeshi Kitano  Japonia

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotego Lwa[7][8]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Miłość i kule
Ammore e malavita Antonio Manetti i Marco Manetti  Włochy
Pomniejszenie
Downsizing Alexander Payne  Stany Zjednoczone
Ex Libris: Nowojorska Biblioteka Publiczna
Ex Libris: The New York Public Library Frederick Wiseman  Stany Zjednoczone
Rodzina
Una famiglia Sebastiano Riso  Włochy
Pierwszy reformowany
First Reformed Paul Schrader  Stany Zjednoczone
Fokstrot
פוֹקְסטְרוֹט
Foxtrot
Samuel Maoz  Izrael
Hannah
Hannah Andrea Pallaoro  Włochy
Wędrówki ludów
Human Flow Ai Weiwei  Niemcy
Zniewaga
قضية رقم ٢٣
L'insulte
Ziad Doueiri  Liban
Anioły w bieli
嘉年华
Jia nian hua
Vivian Qu  Chiny
Jeszcze nie koniec
Jusqu'à la garde Xavier Legrand  Francja
Polegaj na mnie
Lean on Pete Andrew Haigh  Wielka Brytania
Ella i John
The Leisure Seeker Paolo Virzì  Włochy
Mektoub. Moja miłość: Pieśń pierwsza
Mektoub, My Love: Canto Uno Abdellatif Kechiche  Francja
Mother!
Mother! Darren Aronofsky  Stany Zjednoczone
Trzecie morderstwo
三度目の殺人
Sandome no satsujin
Hirokazu Koreeda  Japonia
Kształt wody
The Shape of Water Guillermo del Toro  Stany Zjednoczone
Suburbicon
Suburbicon George Clooney  Stany Zjednoczone
Sweet Country
Sweet Country Warwick Thornton  Australia
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Martin McDonagh  Stany Zjednoczone
Dom nad morzem
La villa Robert Guédiguian  Francja

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych[9][10]:

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Koniec wściekłości
アウトレイジ 最終章
Autoreiji Saishūshō
Takeshi Kitano  Japonia
Blok 99
Brawl in Cell Block 99 S. Craig Zahler  Stany Zjednoczone
Ukryty kolor rzeczy
Il colore nascosto delle cose Silvio Soldini  Włochy
Diva!
Diva! Francesco Patierno  Włochy
Na krawędzi
Le fidèle Michaël Roskam  Belgia
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara
Loving Pablo Fernando León de Aranoa  Hiszpania
Melodia
La mélodie Rachid Hami  Francja
Nasze noce
Our Souls at Night Ritesh Batra  Stany Zjednoczone
Życie prywatne kobiety współczesnej
The Private Life of a Modern Woman James Toback  Stany Zjednoczone
Pan Rotpeter
(film krótkometrażowy)
Il signor Rotpeter Antonietta De Lillo  Włochy
Powiernik królowej
Victoria & Abdul Stephen Frears  Wielka Brytania
Wormwood
(odcinki 1-6)
Wormwood Errol Morris  Stany Zjednoczone
Zama
Zama Lucrecia Martel  Argentyna
Manhunt
追捕
Zhui bu
John Woo  Hongkong

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Miłej zimy, do zobaczenia na plaży!
Buon inverno Giovanni Totaro  Włochy
Kamerzysta na Kubie
Cuba and the Cameraman Jon Alpert  Stany Zjednoczone
Diabeł i ojciec Amorth
The Devil and Father Amorth William Friedkin  Stany Zjednoczone
Jim i Andy
Jim & Andy: The Great Beyond – Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton Chris Smith  Kanada
Michael Caine: Moje pokolenie
My Generation David Batty  Wielka Brytania
Piazza Vittorio
Piazza Vittorio Abel Ferrara  Włochy
Ryuichi Sakamoto: Coda
Ryuichi Sakamoto: Coda Stephen Nomura Schible  Japonia
To jest Kongo
This Is Congo Daniel McCabe  Demokratyczna Republika Konga

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Złoty Lew
Wielka Nagroda Jury
Srebrny Lew dla najlepszego reżysera
Nagroda Specjalna Jury
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora
Nagroda im. Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski
Złota Osella za najlepszy scenariusz

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Główna
Nagroda Specjalna Jury
Nagroda za najlepszą reżyserię
Nagroda za najlepszą rolę żeńską
Nagroda za najlepszą rolę męską
Nagroda za najlepszy scenariusz
Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy

Pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Lew Jutra – Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa za najlepszy debiut reżyserski
Nagroda za reżyserię w sekcji "Venice Days"
Nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
Nagroda im. Francesco Pasinettiego (SNGCI) dla najlepszego filmu festiwalu
Nagroda sekcji "Venice Classics" za najlepiej odrestaurowany film
Nagroda sekcji "Venice Classics" za najlepszy film dokumentalny o tematyce filmowej
Nagroda FIPRESCI
Nagroda SIGNIS (Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich)
Wyróżnienie Specjalne SIGNIS (Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich)
Nagroda Queer Lion dla najlepszego filmu o tematyce LGBT
Honorowy Złoty Lew za całokształt twórczości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ramin Setoodeh: Alexander Payne’s ‘Downsizing’ to Open Venice Film Festival (ang.). "Variety", 2017-07-14. [dostęp 2020-01-24].
  2. Barbara Hollender: Wenecja 2017: Jury przyznało Lwy (pol.). "Rzeczpospolita", 2017-09-10. [dostęp 2020-01-24].
  3. Krzysztof Kwiatkowski: Festiwal w Wenecji zakończony: Złoty Lew dla "Kształtu wody", nagroda dla "Księcia i dybuka" (pol.). "Gazeta Wyborcza", 2017-09-09. [dostęp 2019-01-02].
  4. Ariston Anderson: Venice Film Festival to Honor Jane Fonda and Robert Redford (ang.). "The Hollywood Reporter", 2017-07-17. [dostęp 2020-01-24].
  5. Simona Santoni: Venezia 2017, Alessandro Borghi "padrino" della Mostra del cinema (wł.). Panorama, 2017-06-09. [dostęp 2020-01-24].
  6. Jochen Kürten: Why Annette Bening will make a good jury president at the Venice Film Festival (ang.). Deutsche Welle, 2017-08-30. [dostęp 2020-01-24].
  7. Nancy Tartaglione: Venice Film Festival Sets Lido Launch For Aronofsky, Clooney, Del Toro, Payne & More As Awards Buzz Begins – Full List (ang.). Deadline, 2017-07-27. [dostęp 2019-12-24].
  8. Nick Vivarelli: Venice Lineup Includes Films From Darren Aronofsky, George Clooney, Guillermo del Toro (ang.). "Variety", 2017-07-27. [dostęp 2020-01-24].
  9. Kate Erbland: Venice Announces 2017 Lineup, Including ‘The Shape of Water,’ ‘Suburbicon,’ ‘mother!,’ and Many More (ang.). IndieWire, 2017-07-27. [dostęp 2019-12-24].
  10. Tom Grater: Venice Film Festival Unveils 2017 Line-up (ang.). Screen Daily, 2017-07-27. [dostęp 2020-01-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]