84 Charing Cross Road (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
84 Charing Cross Road
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 100 min
Reżyseria David Hugh Jones
Scenariusz Hugh Whitemore
Główne role Anthony Hopkins
Anne Bancroft
Muzyka George Fenton
Zdjęcia Brian West
Wytwórnia Brooksfilms
Columbia Pictures
Dystrybucja Columbia Pictures (USA)

84 Charing Cross Road – film fabularny produkcji brytyjsko-amerykańskiej z roku 1987, w reżyserii Davida Hugh Jonesa, zrealizowany na podstawie autobiograficznej książki Helen Hanff.

W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins, Anne Bancroft i Judi Dench. Anne Bancroft za swą rolę otrzymała w 1988 r. nagrodę BAFTA.

Historia korespondencji między londyńskim antykwariuszem i nowojorską pisarką, która przeradza się w niezwykłą przyjaźń.

Akcja toczy się w, trudnych dla Europy, latach powojennych, kiedy to jedzenie i inne dobra, nawet w Anglii były na kartki. W USA dóbr materialnych było pod dostatkiem, za to rzadkie książki trzeba było sprowadzać zza oceanu. Pisarka Helen Hanff zamawia książki w małym londyńskim antykwariacie, którego reklamę znajduje w czasopiśmie literackim. Antykwariat, prowadzony przez Franka Doela, zatrudnia kilkoro pracowników, stanowiących małą rodzinę. Korespondencja rozwija się przez ponad dwadzieścia lat, w czasie których Helen korespondencyjnie zaprzyjaźnia się z Frankiem, jego żoną i pracownikami. Przez ocean płyną nie tylko listy z zamówieniami, ale także opisy życia rodzinnego, dobre rady, a także paczki świąteczne (zamawiane w Danii przez Helen, dla Franka i pracowników antykwariatu w Londynie). Kiedy Helen decyduje się w końcu odwiedzić Londyn, Frank już nie żyje, a w antykwariacie pozostały jedynie meble.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]