8 Brygada Pancerna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
8 Brygada Pancerna
Ilustracja
Symbol 8 Brygady Pancernej
Historia
Państwo  Izrael
Sformowanie 24 maja 1948
Organizacja
Numer 8
Rodzaj sił zbrojnych wojska lądowe
Rodzaj wojsk wojska pancerne

8 Brygada Pancerna (hebr. חטיבה שמונה, Hativat Shmoneh) – rezerwowy pancerny związek taktyczny Sił Obronnych Izraela. Jest dowodzony przez Dowództwo Północne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

8 Brygada pancerna została sformowana 24 maja 1948 jako pierwsza izraelska brygada uzbrojona w transportery opancerzone, samochody pancerne i jeepy. Brygada początkowo posiadała na swoim uzbrojeniu zaledwie dwa czołgi i była w rzeczywistości jednostką piechoty zmotoryzowanej, nosiła jednak ze względów propagandowych nazwę Brygady Pancernej. Była jedną z brygad żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana.

Do zadań powierzonych 8 Brygadzie Pancernej należało otworzenie korytarza komunikacyjnego z Jerozolimą. Dowódcą został Jicchak Sade[1]:

  • 82 Batalion – jedyny izraelski batalion uzbrojony w czołgi. Na jego uzbrojeniu znajdowały się dwa brytyjskie czołgi Cromwell, a w lipcu 1948 dołączył jeden amerykański M4 Sherman oraz dwanaście francuskich lekkich czołgów Hotchkiss H-35 i Renault R-35.
  • 88 Batalion
  • 89 Batalion

Członkami brygady byli Machal – ochotnicy żydowscy będący weteranami brytyjskiej i amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej. Podczas wojny o niepodległość brygada uczestniczyła w ciężkich walkach o Latrun, natomiast 89 Batalion został skierowany jako pomoc na front południowy. Od października cała brygada uczestniczyła w walkach z Egipcjanami. Po wojnie, pod koniec 1949 brygada została przekształcona w rezerwową brygadę piechoty, a większość pojazdów mechanicznych przeniesiono do 7 Brygady Pancernej.

Podczas kryzysu sueskiego w 1956 brygada pozostawała w odwodzie, nie biorąc udziału w walkach. Na początku 1967 na uzbrojenie jednego z batalionów weszły czołgi Sherman. Podczas wojny sześciodniowej jej oddziały uczestniczyły w zajęciu południowej części półwyspu Synaj. Następnie została przegrupowana na północ, w rejon Doliny Chula, skąd zaatakowała Wzgórza Golan zajmując miasto Al-Kunajtira. W wojnie Jom Kipur w 1973 brygada uczestniczyła w walkach obronnych na półwyspie Synaj. W czasie wojny libańskiej w 1982 brygada pozostała w odwodzie i nie wzięła udziału w walkach[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozmiary i warunki sił izraelskich (arab.). W: Encyclopedia Fighter of Desert [on-line]. [dostęp 2011-05-10].
  2. 8 Brygada Pancerna (hebr.). W: Israel Defence Forces [on-line]. [dostęp 2011-05-10].