9. ceremonia wręczenia Orłów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
9. ceremonia wręczenia Orłów
Data 5 marca 2007
Miejsce Teatr Narodowy, Warszawa
Prowadzenie Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat
Nawigacja

9. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2006, miała miejsce 5 marca 2007[1] w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ceremonię wręczenia nagród poprowadzili Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat[2].

Nominacje do nagród zostały ogłoszone w dniu 29 stycznia br. O nominację do nagród ubiegało się aż 29 filmów[3]. Polskie Nagrody Filmowe zostały przyznane w szesnastu kategoriach. Wręczenie nagród odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


Tegorocznie najwięcej nominacji – po 9 – otrzymały dwa filmy: Jasminum w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami Marka Koterskiego. O osiem nagród ubiegał się film Plac Zbawiciela w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze[4]. Wszystkie wyżej wymienione tytuły nominowane zostały w kategorii najlepszy film.

Laureatka trzech Orłów, aktorka Kinga Preis, tegorocznie otrzymała siódmą nominację do nagrody w karierze. Nominację w kategorii najlepsza główna rola kobieca, otrzymała w tym roku za rolę w filmie Statyści. Pozostałe nominowane w tej kategorii, to: Karolina Gruszka, za rolę w filmie Kochankowie z Marony oraz Jowita Budnik, za udział w filmie Plac Zbawiciela. Dla obu aktorek to pierwsze nominacje do nagrody[5].

Szóstą nominację do Orłów, tegorocznie otrzymał aktor Janusz Gajos, laureat Orła za drugoplanową rolę męską w filmie To ja, złodziej. Tegorocznie otrzymał nominację za grę w filmie Jasminum. Również szóstą nominację tegorocznie otrzymał, w tej samej kategorii, Marek Kondrat, laureat nagrody za główną rolę męską w filmie Dzień świra, gdzie wcielał się w postać Adasia Miauczyńskiego. W tym roku nominowany za tę samą rolę w filmie Wszyscy jesteśmy Chrystusami. Kategorię najlepsza główna rola męska, zamyka Leon Niemczyk, który otrzymał pośmiertną nominację, za rolę w filmie Po sezonie.

Drugą nominację do Orłów, tegorocznie otrzymała Jadwiga Jankowska-Cieślak, za rolę drugoplanową w filmie Co słonko widziało. Kategorię tę uzupełniają: Ewa Wencel, nominowana za rolę w filmie Plac Zbawiciela oraz Anna Romantowska, która zagrała w filmie Statyści. Dla obu aktorek to pierwsze nominacje do nagrody.

Czwartą nominację do nagrody, otrzymał zeszłoroczny laureat Orła za najlepszą główną rolę męska w filmie Komornik, Andrzej Chyra. Aktor tegorocznie nominowany w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, za rolę w filmie Wszyscy jesteśmy Chrystusami. Drugą nominację w karierze, w tej kategorii otrzymał Krzysztof Kiersznowski, który wystąpił w filmie Statyści. Kategorię zamyka, nominowany za rolę w filmie Jasminum Adam Ferency. Dla aktora to pierwsza nominacja do nagrody.

Szóstą nominację w karierze, otrzymał operator filmowy Krzysztof Ptak, laureat cztrerech nagród w kategorii najlepsze zdjęcia. Piątą nominację w karierze otrzymał kompozytor Zygmunt Konieczny, laureat dwóch Polskich Nagród Filmowych. Szóstą i siódmą nominację tegorocznie otrzymał dźwiękowiec Nikodem Wołk-Łaniewski, jednak jego kontrkandydat z kategorii najlepszy dźwięk, Marek Wronko, w tym roku otrzymał ósmą nominację w karierze.


Najwięcej nagród, siedem, otrzymał film Jasminum Jana Jakuba Kolskiego. Cztery nagrody, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię, przypadły twórcom filmu Plac Zbawiciela[6].

Dwie nagrody aktorskie dla aktorek otrzymały Jowita Budnik i Ewa Wencel, które wystąpiły w filmie Plac Zbawiciela[7]. Podczas ceremonii wręczenia nagród, doszło do pomyłki, w rezultacie której, Szymon Bobrowski, wręczający nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, otrzymawszy złą kopertę, w której znajdował się wynik nagrody w kategorii najlepsza główna rola kobieca, przed czasem, wręczył nagrodę Jowicie Budnik. Po krótkim zamieszaniu, omyłkę naprawiono.

Nagrodę za najlepszą główną rolę męską otrzymał Janusz Gajos, który zagrał w filmie Jasminum. Najlepszą drugoplanową rolę męską wykonał Krzysztof Kiersznowski, w filmie Statyści.

Nagrodę za osiągnięcia życia przyznano Witoldowi Sobocińskiemu.

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film[edytuj | edytuj kod]

Reżyser / Producenci / Koproducenci – Film

Najlepszy film europejski[edytuj | edytuj kod]

Reżyser − Film • Kraj produkcji

Najlepsza reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza główna rola kobieca[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza główna rola męska[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza drugoplanowa rola męska[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza muzyka[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza scenografia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze kostiumy[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy montaż[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy dźwięk[edytuj | edytuj kod]

Nagroda publiczności[edytuj | edytuj kod]

Nagroda za osiągnięcia życia[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie ilości nominacji[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

9 : Jasminum, Wszyscy jesteśmy Chrystusami
8 : Plac Zbawiciela
6 : Statyści
5 : Kochankowie z Marony
2 : Palimpsest

Podsumowanie ilości nagród[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nagród)

7 : Jasminum
4 : Plac Zbawiciela
2 : Wszyscy jesteśmy Chrystusami

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie Nagrody Filmowe 2007. Stopklatka.pl. [dostęp 2011-06-02].
  2. ab: Orły 2007 rozdane (pol.). Wprost 24, 2007-03-05. [dostęp 2011-06-02].
  3. 29 filmów zawalczy o Złote Orły! (pol.). Filmweb, 2007-01-03. [dostęp 2011-06-02].
  4. Paweł Marczewski: Orły 2007 - ogłoszono nominacje do „polskich Oscarów” (pol.). Filmweb, 2007-01-29. [dostęp 2011-06-03].
  5. Krzysztof Spór: Orły 2007. Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych (pol.). Stopklatka.pl, 2007-01-29. [dostęp 2011-06-03].
  6. Marcin Kamiński: Orły rozdane! „Plac Zbawiciela” najlepszym filmem! (pol.). Filmweb, 2007-03-05. [dostęp 2011-06-03].
  7. KS, AC: Orły 2007. „Plac Zbawiciela” najlepszym filmem roku (pol.). Stopklatka.pl, 2007-03-05. [dostęp 2011-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]