Wersja ortograficzna: A-Schule

A-Schule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

A-Schule – to dwie duże szkoły szpiegowskie prowadzone przez SS podczas II wojny światowej: A-Schule West (Szkoła Zachód) w pobliżu Hagi w Holandii[1] i Schule Ost (Szkoła Wschód) w Belgradzie w Jugosławii[2]. Szkoła A-Schule West została założona jesienią 1942 roku[1] i była prowadzona przez holenderską SS Koos Sprey w rezydencji Catshuis - Sorghvliet Park. Ze szkołą kontakty utrzymywał Otto Skorzeny[3], a szkolił się tam np. Fawzi el-Kutub[4].

Szpiegów nauczano tam elementów rzemiosła wywiadowczego, m.in.: kodu Morse'a, obsługi radia, zakładania ładunków wybuchowych, jazdy motocyklem, posługiwania się bronią, strzelania z wszelkiego typu pistoletów z obu rąk na wypadek zranienia. Szkolenie, w zależności od charakteru zajęć, jakie miał wykonywać przyszły agent, prowadzone było w niewielkich, pięcio- lub sześcioosobowych grupach. Podobnie jak w innych placówkach edukacyjnych III Rzeszy, duży nacisk kładziono na wychowanie fizyczne oraz nazistowską indoktrynację polityczną.

Pobyt słuchaczy w A-Schule (której teren mogli opuszczać wyłącznie w asyście członków personelu szkoły) trwał od kilku tygodni do kilku miesięcy. Podczas II wojny światowej działało tam też kilka innych szkół szpiegowskich o mniejszym znaczeniu, po ukończeniu których ich przeszkoleni funkcjonariusze, agenci itp. trafiali do pracy w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy i podległych jej organach: Tajnej Policji Politycznej Gestapo, wywiadzie, kontrwywiadzie i służbie bezpieczeństwa SS, czyli Sicherheitsdienst (SD).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A-Schule Westen (ang.). Stichting Atlantikwall Museum Scheveningen. [dostęp 2016-06-24].
  2. Spy Book [1]
  3. Otto Skorzeny
  4. Fawzi el-Kutub

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman Polmar, Spy Book: the encyclopedia of espionage, Thomas B Allen, wyd. 1st ed, New York: Random House, 1997, ISBN 0-679-42514-4, OCLC 35243519.