A.J. Foyt Enterprises

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A.J. Foyt (po prawej) i były kierowca zespołu Darren Manning na Indianapolis 500 w 2007 roku
Coyote-Foyt którym A.J. Foyt zwyciężył na Indianapolis 500 w 1977 roku
Darren Manning podczas przygotowań do Indianapolis 500 w 2008 roku

A.J. Foyt Enterprises – zespół wyścigowy startujący w serii IRL IndyCar Series. W przeszłości startowali także m.in. w NASCAR oraz serii CART. Właścicielem zespołu jest A.J. Foyt, jeden z najbardziej utytułowanych amerykańskich kierowców.

CART / IndyCar[edytuj | edytuj kod]

Do 1992 roku głównym kierowcą zespołu był A.J. Foyt, jednak starty bywały nieregularne. Główny nacisk był kładziony na Indianapolis 500 którego zespół Foyta nigdy nie opuszczał (sam A.J. Foyt jest rekordzistą w kolejnych startach w tej imprezie - ma ich na koncie 35). W sezonie 1993 zespół zatrudnił młodego Robbiego Gordona, co zaowocowało jednym z najlepszych wyników w historii startów w CART - 10. miejsce w klasyfikacji i dwukrotnie miejsce na podium wyścigu.

W 1996 roku wraz z powstaniem Indy Racing League Foyt Enterprises przeniosło się do tej serii. Ponieważ poziom rywalizacji nie był na początku zbyt wysoki, zespół Foyta należał do ścisłej czołówki. W pierwszym krótkim sezonie współmistrzem został Scott Sharp, a drugi tytuł mistrzowski dla zespołu zdobył Kenny Bräck w 1998 roku. W późniejszych latach w miarę przenoszenia się silnych zespołów z CART do IRL, Foyt Enterprises stał się zespołem środka stawki.

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

NASCAR[edytuj | edytuj kod]

W 1973 roku Foyt rozpoczął nieregularne starty w serii NASCAR.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]