ABBA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szwedzkiej grupy muzycznej. Zobacz też: inne znaczenia słowa Abba.
ABBA
Ilustracja
ABBA podczas nagrania telewizyjnego (1974)
Rok założenia 1972
Pochodzenie Szwecja
Gatunek pop, pop-rock, europop, disco[1]
Aktywność 1972–1982, od 2018
Wydawnictwo muzyczne Polar Music, Polydor, Philips, Atlantic, Universal, Epic, Vogue, Discomate, RCA Records, PolyGram, Carnaby, Sunshine
Powiązania Hep Stars, Hootenanny Singers, Benny Anderssons Orkester
Skład
Agnetha Fältskog
Björn Ulvaeus
Benny Andersson
Anni-Frid Lyngstad
Współpracownicy
Stig Anderson
Rutger Gunnarsson[2]
Strona internetowa
Logotyp zespołu

ABBA[3] (także Abba lub ᗅᗺᗷᗅ)– szwedzki zespół muzyczny grający muzykę pop, założony w 1972 przez Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Uważany jest za jeden z bardziej znaczących na rynku oraz kasowych zespołów muzycznych w historii, sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie[4][5].

Przyjęta w 1973 nazwa zespołu jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion wokalistów[6].

Działalność muzyczna grupy przypada na lata 70. i początek lat 80. W 1974 zwyciężyli w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji z przebojem „Waterloo”, zapewniając Szwecji pierwsze zwycięstwo w historii konkursu[7]. W 1982 ogłosili zakończenie współpracy.

5 lipca 2008 członkowie zespołu spotkali się przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu Mamma Mia!, pojawiając się razem publicznie po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat[8]. 27 kwietnia 2018 potwierdzili reaktywację i wydanie nowych piosenek.

W 2010 zespół został wprowadzony na Rock and Roll Hall of Fame[9]. 7 maja 2013 w Sztokholmie otwarto muzeum poświęcone zespołowi[10].

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

1960–1969: Przed powstaniem zespołu[edytuj | edytuj kod]

Benny Andersson razem z zespołem Hep Stars, 1967
Björn Ulvaeus z zespołem Hootenanny Singers, 1967

W 1964 Benny Andersson został członkiem popularnego szwedzkiego pop-rockowego zespołu Hep Stars, który określany była mianem „szwedzkich Beatlesów”. W 1966 grupa nagrała piosenkę „Isn’t It Easy to Say”, której autorami byli Andersson i Björn Ulvaeus z zespołu The Hootenanny Singers. Za namową Stiga Andersona, menedżera The Hootenanny Singers i założyciela wytwórni Polar Music, panowie nawiązali trwałą współpracę przy komponowaniu piosenek. Obaj zaczęli grywać także z innymi zespołami na scenie aż do 1969.

W 1969 Andersson napisał piosenkę „Hej, Clown”, z którą Jan Malmsjö brał udział w Melodifestivalen, koncercie mającym wylonić reprezentanta Szwecji w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji[11]. W trakcie finału poznał Anni-Frid Lyngstad, która również uczestniczyła w konkursie (z piosenką „Härlig är vår jord” zajęła dzielone czwarte miejsce). Kilka tygodni później spotkali się podczas koncertu w południowej Szwecji, a wkrótce później zaczęli się spotykać. W maju 1969 podczas nagrywania specjalnego programu telewizyjnego Björn poznał piosenkarkę Agnethę Fältskog[12]. Również w 1969 Benny wyprodukował singiel Lyngstad „Peter Pan”, którą napisał razem z Björnem[13].

1970–1973: Początki istnienia grupy i album Ring Ring[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą próbę połączenia swych talentów podjęli w kwietniu 1970 w trakcie wspólnych wakacji na Cyprze. Podczas odpoczynku śpiewali dla przyjemności na plaży, co kończyło się improwizowanymi występami na żywo przed żołnierzami Organizacji Narodów Zjednoczonych stacjonującymi na wyspie. Ulvaeus i Andersson nagrali w tamtym czasie swój pierwszy wspólny album studyjny, zatytułowany Lycka, który został wydany we wrześniu. Fältskog i Lyngstad zostały chórzystkami w kilku utworach umieszczonych na płycie. Pomysł założenia zespołu zaowocował własnym scenicznym występem podczas festiwalu Festfolket, organizowanego 1 listopada tego samego roku, na którym wykonali wówczas m.in. przebój „Hej, Gamle Man” autorstwa Ulvaeusa i Anderssona. Kompozycja, opowiadająca o starym członku Armii Zbawienia, stała się pierwszym przebojem w dorobku zespołu oraz dotarła do piątego miejsca listy sprzedaży i do pierwszego miejsca Svensktoppen, utrzymując się w zestawieniu przez 15 kolejnych tygodni. Pierwsza sesja nagraniowa dała wiarę we wspólną produkcję wokalistów, jednak żaden z nich nie był zainteresowany stałą współpracą, koncentrując się na projektach solowych. W maju Agnetha, Björn i Benny wyruszyli razem we wspólną trasę koncertową, podczas gdy Anni-Frid koncertowała solowo. Wokalistów połączyła najbardziej sesja nagraniowa, która odbyła się latem[14].

Zespół ABBA podczas nagrania programu Popzien, 1973

Po wydaniu albumu Lycka Björn i Benny planowali wydanie w kraju dwóch kolejnych singli, „Det kan ingen doktor hjälpa” i „Tänk om jorden vore ung”, z wyraźnie podkreślonymi partiami wokalnymi zaśpiewanymi przez Fältskog i Lyngstad. W tym samym czasie Agnetha wydała swoją czwartą płytę studyjną. Menedżer zespołu Stig Anderson był skłonny wejść na rynek międzynarodowy z muzyką Ulvaeusa i Anderssona, przewidział również napisanie ogólnoświatowego przeboju przez jednego z członków duetu[15]. Zachęcił solistów do skomponowania utworu, który miałby zostać zgłoszony do Melodifestivalen. Po dwóch odrzuconych zgłoszeniach w 1971[16], w 1972 grupa wysłała do krajowego nadawcy publicznego utwór „Säg det med en sång”, który miała wykonać Lena Anderson. Utwór zajął trzecie miejsce w finale i stał się przebojem w Szwecji[17].

Pierwszy poważny sukces zespołu przyszedł po wydaniu w marcu 1972 przez Benny’ego i Björna singla „She’s My Kind of Girl”. Utwór został wydany w Japonii, gdzie trafił do pierwszej dziesiątki listy przebojów. Zespół nagrał w kraju jeszcze dwie piosenki: „En Carousel” (pierwotnie: „Merry-Go-Round”) i „Love Has Its Ways”, który napisali wspólnie z japońskim kompozytorem Kōichi Moritą[18]. W czerwcu 1972 Anderson wydał utwór „People Need Love” jako pierwszy singel grupy Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Piosenka dotarła do 17. miejsca szwedzkiej listy przebojów i stała się też pierwszym nagraniem, które weszło na amerykańską listę przebojów, sporządzaną przez magazyn Billboard[19]. Zespół zdecydował się wówczas nagrać swój pierwszy wspólny album studyjny, rozpoczynając sesję nagraniową 26 września 1972. Wokalistki zaśpiewały razem w utworze „Nina, Pretty Ballerina”.

1973–1975: Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

W 1973 zespół ponownie wystartował w Melodifestivalen, tym razem z piosenką „Ring Ring”, nagraną techniką „ściany dźwięku” podczas sesji prowadzonej przez Michaela B. Tretowa. Angielskie tłumaczenie tekstu utworu napisali Neil Sedaka i Phil Cody. 10 lutego 1973 wystąpili w finale eurowizyjnych eliminacji jako jeden z faworytów do wygrania, ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Po udziale w selekcjach wydali pierwszy wspólny album studyjny, zatytułowany Ring Ring[20].

ABBA podczas nagrania programu w telewizji Dutch TV, kwiecień 1974

W tym samym czasie Anderson zaczął pracę nad utworem, który mógłby zgłosić do selekcji w 1974. Menedżer uznał bowiem, że zarówno krajowe eliminacje, jak i sam Konkursu Piosenki Eurowizji to dobry pomysł na osiągnięcie sukcesu na rynku muzycznym. Pod koniec 1973 zespół został zaproszony przez szwedzką telewizję do współpracy nad utworem na 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Spośród wielu kompozycji grupa wybrała utwór „Waterloo”, zachowany w stylu glam rock i wyprodukowany techniką „ściany dźwięku”, zaproponowaną przez Tretowa. W lutym 1974 piosenka wygrała finał Melodifestivalen, zostając tym samym kompozycją reprezentującą kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. W finale konkursu zespół zajął pierwsze miejsce po zdobyciu 24 punktów. Dzięki wygranej zespół rozpoczął trasę koncertową po Europie i rozpoczął gościnne występu w wielu popularnych programach telewizyjnych. Singel „Waterloo” przyniósł im międzynarodową rozpoznawalność, trafił na czołowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Australii[21]. Piosenka dotarła także do szóstego miejsca notowania Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu formacja miała możliwość wydania swojego pierwszego albumu oraz odbycia trasy koncertowej poza granicami Europy[22]. Pierwsza podróż ABBY do USA obejmowała krótki występ promocyjny w programie rozrywkowym The Mike Douglas Show, a ich album Waterloo zajął 145. miejsce na liście najlepszych albumów Billboard 200[23].

Kolejny singel zespołu, „Honey, Honey”, trafił do 27. miejsca na amerykańskiej liście przebojów[22] oraz do drugiego miejsca w Niemczech. Wytwórnia Epic Records zdecydowała się ponownie wydać w Wielkiej Brytanii zremiksowaną wersję piosenki „Ring Ring” oraz singel „Honey, Honey” w wersji zespołu Sweet Dreams. Oba utwory zadebiutowały na brytyjskich listach przebojów, jednak nie dotarły do pierwszej trzydziestki notowania, przez co zaczęto spekulować, że ABBA to grupa jednego przeboju[21]. Podobne opinie pojawiły się po wydaniu singla „So Long”, który nie osiągnął spodziewanego sukcesu komercyjnego.

W listopadzie 1974 zespół wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową, która obejmowała występy m.in. w Danii, Zachodnich Niemczech oraz w Australii. Widowiska nie odniosły spodziewanego sukcesu, a wiele biletów się nie sprzedało, dlatego grupa odwołała część występów, wliczając w to koncert w Szwajcarii. Drugi etap trasy koncertowej odbył się w styczniu 1975 w Skandynawii. Ich występ w parku rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie zgromadził ok. 19 200 widzów[24]. Latem zespół wydał kolejny singel „I Do, I Do, I Do, I Do, I Do”, który zajął 38. miejsce na szwedzkiej liście przebojów. Kilka miesięcy później ukazał się kolejny album zespołu, zatytułowany ABBA, oraz nowy singel – „S.O.S.”. Utwór dotarł do 6. miejsca zestawienia przebojów w kraju[21], był także drugim singlem zespołu, który zajął pierwsze miejsce m.in. w Niemczech czy Austrii. Sukces zespołu utrwalił kolejny singel „Mamma Mia”, który błyskawicznie wskoczył na szczyt wielu list przebojów[21]. W styczniu 1976 w singel dotarł do 10. miejsca amerykańskiej listy World Record Top 100 Singles oraz do 15. miejsca na liście Billboard Hot 100[22]. W tym samym czasie zespół otrzymał nagrodę od wytwórni BMI za jeden z najczęściej granych utworów w amerykańskich stacjach radiowych w 1975. Album ABBA znalazł się na 174. miejscu listy Billboard 200[22] oraz na 165. miejscu na liście Cashbox[25].

1976–1982: Kolejne albumy[edytuj | edytuj kod]

Płyta albumu pt. Super Trouper z 1980

W październiku 1976 na rynku muzycznym ukazał się czwarty album zespołu ABBA, zatytułowany Arrival, który okazał się przełomową płytą w karierze grupy. Wydawnictwo promowały takie przeboje, jak: „Dancing Queen”, „Knowing Me, Knowing You”, „Money, Money, Money”, „That’s Me” czy „Fernando”, który znalazł się na nowozelandzkim, australijskim i południowoafrykańskim wydaniu albumu i trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 13 krajach (m.in. w Niemczech czy Australii) oraz sprzedał się w ilości ponad 10 milionów egzemplarzy[26]. Tego samego roku zespół odwiedził Polskę, występując w programie Studio 2. W kolejnym roku wyruszył w trasę koncertową po Australii. Na południowej półkuli wylądowali w niedzielę 27 lutego 1977[27]. Zapis koncertów znalazł się na fabularyzowanym filmie pt. ABBA The Movie. Produkcja dokumentu połączona była z realizacją materiału na kolejną płytę zespołu, pt. The Album. Album promowały m.in. single „Take a Chance on Me” i „The Name of the Game”.

W listopadzie 1978 zespół odwiedził Japonię, gdzie wystąpił w programach rozrywkowych. Po trasie promocyjnej płyty, grupa zaczęła sesję nagraniową szóstego krążka pt. Voulez-Vous, który utrzymany był w stylu disco i ukazał się 23 kwietnia 1979[28]. Album zawierał m.in. „I Have a Dream” i „Chiquitita”. W ramach trasy koncertowej, zespół wystąpił w Szwajcarii, gdzie zaprezentował piosenki: „The King Has Lost His Crown[29], „Kisses of Fire[30], „Lovers (Live a Little Longer)[31], „Chiquitita”, „Does Your Mother Know[32] oraz hity pochodzące z poprzednich wydawnictw[33]. Tego samego roku zespół rozpoczął światową trasę promocyjną, która zakończyła się premierą kolejnego albumu – Super Trouper. Oprócz tytułowego singla, na płycie znalazły się także takie utwory, jak: „The Winner Takes It All”, „On and On and On”, „Happy New Year” i „Lay All Your Love on Me[34].

Zespół podczas wizyty w Rotterdamie, 1979

W sierpniu 1982 nakładem wytwórni PolyGram wydali ostatni wspólny album studyjny pt. The Visitors. Wydawnictwo promowały single: „One of Us”, „Head Over Heels”, „When All Is Said and Done” oraz tytułowy utwór, który nawiązywał do ówczesnej komunistycznej dyktatury Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) wobec innych krajów „demokracji ludowej”. W tym samym roku grupa wystąpiła w programie Express Show, podczas którego zaśpiewała piosenki „Under Attack”, „Cassandra[35] i „The Day Before You Came”, która okazała się ostatnią kompozycją zaśpiewaną wspólnie przez wokalistów[36].

W latach 80. wyruszyli w swoją ostatnią trasę koncertową. Pod koniec kwietnia 1981 wystąpili w programie Dick Cavett meets ABBA, podczas którego wykonała swoje największe przeboje. W styczniu tego samego roku Ulvaeus poślubił Lenę Källersjö, a Stig Anderson świętował swoje 50. urodziny, z okazji których zespół nagrał utwór „Hovas vittne”. Singel został wydany w 200 winylowych egzemplarzach i rozdany gościom podczas przyjęcia urodzinowego menedżera. Wiosną kolejnego roku rozpoczęła się kolejna sesja nagraniowa zespołu, po której miała odbyć się mała trasa koncertowa. W trakcie sesji wokaliści prowadzili rozmowy dotyczące materiału na nową płytę, które kończyły się sporami, doprowadzając do nagrania jedynie trzech propozycji: „You Owe Me One”, „I Am the City” i „Just Like That”. Andersson i Ulvaeus nie byli usatysfakcjonowani rezultatami i postanowili odstawić prace nad albumem, robiąc sobie przerwę na czas lata[37]. Na początku sierpnia grupa powróciła do studia nagraniowego i zmieniła strategię działania na resztę roku. Muzycy postanowili wydać podwójny album kompilacyjny, zawierający ich największe przeboje – The Singles: The First Ten Years, oraz napisać i nagrać kilka nowych kompozycji. Na przełomie października i listopada ukazały się single: „The Day Before You Came”/„Cassandra” i „Under Attack”/„You Owe Me One”[37]. Na początku listopada 1982 zespół wyruszył do Londynu w celach promocyjnych, pojawił się wówczas w kilku ogólnokrajowych programach telewizyjnych, m.in. w Saturday Superstore i The Late, Late Breakfast Show. Utwór „The Day Before You Came” pojawił się w najlepszej piątce zestawień m.in. w Niemczech, Holandii i Belgii[21]. Album trafił na pierwsze miejsce listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii i Belgii, na piąte miejsce w Niemczech i Holandii oraz do pierwszej dwudziestki w wielu innych europejskich krajach[21]. Single „I Am the City” i „Just Like That” nie znalazły się na kompilacji The Singles: The First Ten Years, ponieważ planowano zamieścić je na kolejnym albumie, który jednak nigdy nie został wyprodukowany.

po 1982: Rozpad i dalsza działalność[edytuj | edytuj kod]

Krasnale ogrodowe stylizowane na członków zespołu

19 listopada 1982 zespół po raz ostatni wystąpił w pełnym składzie podczas szwedzkiego programu Nöjesmaskinen, a 11 grudnia zagrał na scenie w studiu telewizyjnym talk-show The Late, Late Breakfast Show w Sztokholmie. W styczniu 1983 Fältskog zaczęła nagrywać materiał na solową płytę, podczas kiedy Lyngstad kilka miesięcy wcześniej wydała album zatytułowany Something's Going On[38]. Ulvaeus i Andersson zaczęli pisać utwory do musicalu Chess. W wywiadach z tamtego okresu wokaliści dementowali pogłoski o rozpadzie grupy[39].

Poza występem w telewizji w 1986 cała czwórka nie prezentowała się razem publicznie aż do 2008, kiedy to pojawili się podczas szwedzkiej premiery filmu Mamma Mia!, którego scenariusz oparty został na największych przebojach formacji[8]. W 2002 Ulvaeus zaprzeczył, jakoby grupa miałaby się reaktywować[40][41]. W wywiadzie udzielonym magazynowi Sunday Telegraph niedługo przed premierą musicalu Ulvaeus i Andersson ponownie zdementowali wszelkie informacje o powrocie na scenę muzyczną jako zespół ABBA. Powiedzieli także, że nie ma żadnego powodu ani motywacji do reaktywacji grupy[42].

27 kwietnia 2018 potwierdzili reaktywację zespołu, której efektem ma być pięć piosenek nagranych w studiu.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

W roku rozpadu zespołu ABBA (1983), we Francji wyprodukowano specjalne show Abbacadabra, w którym młodzież wykonała 14 największych przebojów w dorobku grupy. Na początku lat 90. brytyjski zespół Erasure nagrał swoje wersje utworów formacji, trafiając z nimi na pierwsze miejsca list przebojów w 1992. W tym samym roku w Sztokholmie swój koncert zagrał zespół U2, który w trakcie występu złożył hołd szwedzkiemu kwartetowi, zapraszając Björna Ulvaeusa i Benny’ego Anderssona do wspólnego wykonania piosenki „Dancing Queen”[43]. We wrześniu 1992 wydany został nowy album kompilacyjny pt. ABBA Gold: Greatest Hits, promowany przez singel „Dancing Queen”, który powrócił na brytyjskie listy przebojów, docierając tam do 16. miejsca[21]. Rok później pojawiła się kolejna wersja płyty – More ABBA Gold: More ABBA Hits, a w 1994 wydana została czteropłytowa składanka pt. Thank You for the Music, która zawierała wszystkie przeboje zespołu.

Woskowe figury członków grupy znajdujące się w muzeum

Utwory zespołu ABBA wykonało wielu międzynarodowych artystów: Evan Dando z zespołu The Lemonheads nagrał swoją wersję piosenki „Knowing Me, Knowing You[44], Sinéad O’Connor i członek zespołu Boyzone Stephen Gately wykonali utwór „Chiquitita[45], Tanita Tikaram, Blancmange i Steven Wilson nagrali własne wykonanie singla „The Day Before You Came[46][47][48], Cliff Richard nagrał nową wersję singla „Lay All Your Love on Me[49], a Dionne Warwick, Peter Cetera i zespół Celebrity Skin stworzyli cover przeboju „S.O.S.[50][51][52]. Amerykański muzyk alternatywny i rockowy Marshall Crenshaw na swoich koncertach wykonywał swoją aranżację utworu „Knowing Me, Knowing You”[53], szwedzki gitarzysta metalowy Yngwie Malmsteen stworzył własną wersję singla „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)[54], a szwedzki zespół metalowy Therion nagrał swoje wykonanie piosenki „Summer Night City[55].

W 1997 powstał zespół składający hołd twórczości grupy ABBA – the ABBA Teens, który z czasem zmienił nazwę na A*Teens, by nadać swojej grupie niezależności. Pierwszy album formacji, zatytułowany The ABBA Generation, zawierał nowe wersje przebojów zespołu ABBA[56].

Członkowie ABBY wraz z aktorami z filmu Mamma Mia! podczas premiery, 2008

W 2004 wokaliści zagrali gościnnie w specjalnym nagranym minifilmie zatytułowanym Our Last Video Ever, który został zaprezentowany podczas półfinału 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, 30 lat po zwycięstwie zespołu podczas finału imprezy[7]. Obrazek został później wydany w formie DVD pt. The Last Video[57]. Rok później członkowie formacji pojawili się w Sztokholmie podczas premiery musicalu Mamma Mia![58], a 4 lipca 2008 – podczas szwedzkiej premiery amerykańskiego filmu opartego na fabule spektaklu[59]. 14 sierpnia oficjalna ścieżka dźwiękowa filmu dotarła na pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów[21]. W listopadzie wydana została specjalna płyta kompilacyjna pt. The Albums, która zawierała wszystkie osiem albumów studyjnych zespołu oraz dziewiąty z rzadko publikowanymi piosenkami[60]. W tym samym roku Sony Computer Entertainment Europe, we współpracy z Universal Music Group Sweden AB wydał grę SingStar ABBA na konsole PlayStation 2 i PlayStation 3, jako część serii SingStar[61][62]. 15 listopada 2011 firma Ubisoft wydała taneczną grę na konsolę WiiABBA: You Can Dance[63]. 7 maja 2013 w Sztokholmie odbyło się otwarcie muzeum poświęconego zespołowi[10].

Nazwa i logotyp zespołu[edytuj | edytuj kod]

Początkowe logo zespołu

Na początku 1973 Anderson długo zastanawiał się nad nazwą zespołu, zaczął odnosić się do wokalistów zwrotem ABBA, akronimem utworzonym od pierwszych liter ich imion[6]. Początkowo uznawano to za grę słów, ABBA była bowiem nazwą szwedzkiego przedsiębiorstwa konserw rybnych. Menedżer stwierdził, że nazwa firmy znana jest jedynie w kraju, dlatego przyjął nazwę ABBA jako dobrą dla zespołu z szansami na karierę na rynku międzynarodowym. W późniejszym czasie formacja negocjowała z przedsiębiorstwem rybnym o nadanie im praw autorskich do nazwy[64]. Pierwsza litera B w logo promocyjnego materiału zespołu w 1976 była zapisana lustrzanym odbiciem, które później zostało przyjęte i stało się zarejestrowanym znakiem towarowym formacji. Po raz pierwszy nowa nazwa grupy została napisana na arkuszu sesji nagraniowej ze Studia Metronom w Sztokholmie z 16 października 1973.

Oficjalne logo ᗅᗺᗷᗅ, wykonane czcionką News Gothic, zostało zaprojektowane przez Rune Söderqvista i umieszczone po raz pierwszy na singlu „Dancing Queen” w sierpniu 1976, a później na wszystkich oryginalnych płytach zespołu. Pomysł oficjalnego logotypu został zaproponowany przez niemieckiego fotografa Wolfganga Heilemanna podczas sesji zdjęciowej do młodzieżowego czasopisma Bravo. Na jednym ze zdjęć każdy członek zespołu trzymał olbrzymi inicjał litery swego imienia, jednak Andersson trzymał swoją tabliczkę do góry nogami.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia ABBA.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jason Ankeny: ABBA Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-10-04].
 2. Rutger Gunnarsson nie żyje. Miał 69 lat (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-05-13].
 3. Abba – Wielki słownik ortograficzny PWN (pol.). W: sjp.pwn.pl [on-line]. [dostęp 2020-02-09].
 4. ABBA doczekała się swojego muzeum. Będzie można zaśpiewać z członkami zespołu (pol.). wyborcza.pl, 2013-05-03. [dostęp 2015-04-24].
 5. Paweł Piotrowicz / Onet.pl: ABBAkadabra (pol.). muzyka.onet.pl, 2011-10-06. [dostęp 2011-10-07].
 6. a b ABBA’s biography (ang.). W: abbasite.com [on-line]. 2012. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-03)].
 7. a b Eurovision Song Contest 1964 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-07-10].
 8. a b Mamma Mia! ABBA znowu razem! (pol.).
 9. ABBA: inducted in 2010 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
 10. a b SVT: TV: Abba-museet öppnades (szw.). www.svt.se. [dostęp 2013-05-07].
 11. Palm 2001 ↓, s. 110.
 12. Palm 2001 ↓, s. 162.
 13. Palm 2001 ↓, s. 41–58.
 14. Palm 2001 ↓, s. 163–170.
 15. Palm 2001 ↓, s. 150.
 16. Palm 2001 ↓, s. 173.
 17. Palm 2001 ↓, s. 174.
 18. Palm 2001 ↓, s. 182.
 19. Palm 2001 ↓, s. 185.
 20. Palm 2001 ↓, s. 191–211.
 21. a b c d e f g h Abba – The Worldwide Chart Lists. web.archive.org, 2018-04-16. [dostęp 2018-12-11].
 22. a b c d ARTISTS / ABBA / CHARTS HISTORY. [dostęp 2013-02-27].
 23. ARTISTS / ABBA. [dostęp 2013-02-28].
 24. Palm 2001 ↓, s. 268.
 25. U.S. Cash Box Charts. [dostęp 2013-02-28].
 26. Philip Tagg: Fernando the Flute. [dostęp 2013-02-27].
 27. Sunday Night with [[Rahni Sadler]] and ABBA aired on the 17th September 2017 [dostęp 2020-03-16].
 28. Palm 2001 ↓, s. 383–386.
 29. ABBA – The King Has Lost His Crown (Voulez Vous album 1979) Switzerland Tour. [dostęp 2013-02-28].
 30. ABBA – Kisses of Fire (Voulez Vous album 1979). [dostęp 2013-02-28].
 31. ABBA – Lovers (Live a Little Longer)-Voulez Vous album 1979 Switzerland Tour. [dostęp 2013-02-28].
 32. ABBA – Does Your Mother Know (Voulez Vous album 1979) Switzerland Tour. [dostęp 2013-02-28].
 33. ᗅᗺᗷᗅ – Take a chance on me HD (Switzerland '79). [dostęp 2013-02-28].
 34. ABBA on German TV 1980 (Show Express, ZDF) The Winner Takes It All, Super Trouper, On & On & On. [dostęp 2013-02-28].
 35. ABBA Cassandra – Under Attack (Show Express ZDF Germany '82) Remasterd Audio HD. [dostęp 2013-02-28].
 36. ABBA The Day Before You Came Show Express 1982 Cold Ending. [dostęp 2013-02-28].
 37. a b Palm 2001 ↓, s. 455–56.
 38. Frida – Something’s Going On. [dostęp 2013-02-28].
 39. ABBA’s Björn Ulvaeus: The Billboard interview. [dostęp 2013-02-28].
 40. Oliver Rau: ABBA rejects reunion (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2002-11-28. [dostęp 2014-07-21].
 41. Roel Philips: Björn Ulvaeus rules out Abba reunion (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-10. [dostęp 2014-12-24].
 42. Chris Hastings: ABBA’s Bjorn Ulvaeus and Benny Anderson: We will never reform. W: The Daily Telegraph [on-line]. Londyn, 2008-08-05. [dostęp 2013-02-27].
 43. U2 feat. Björn & Benny (ABBA): Dancing Queen (Live Sweden 1992). [dostęp 2013-02-28].
 44. Palm 2001 ↓, s. 504.
 45. Sinéad O’Connor-Chiquitita (live). [dostęp 2013-02-28].
 46. The day before you came – Tanita Tikaram (Personal Vídeoclip). [dostęp 2013-02-28].
 47. Blancmange – The Day Before You Came. [dostęp 2013-02-28].
 48. Steven Wilson – Cover Version II (The day before you came). [dostęp 2013-02-28].
 49. Cliff Richard|Lay All Your Love On Me|2001. [dostęp 2013-02-28].
 50. Dionne Warwick sings ABBA – SOS. [dostęp 2013-02-28].
 51. Peter Cetera – S.O.S.. [dostęp 2013-02-28].
 52. Celebrity Skin S O S. [dostęp 2013-02-28].
 53. Marshall Crenshaw-Knowing Me, Knowing You (ABBA Cover). [dostęp 2013-02-28].
 54. Gimme! Gimme! Gimme! – Yngwie Malmsteen / ABBA. [dostęp 2013-02-28].
 55. Therion – Summer Night City. [dostęp 2013-12-08].
 56. Płyta The ABBA Generation – A Teens. [dostęp 2013-02-28].
 57. ABBA – The Last Video [HQ]. [dostęp 2013-02-28].
 58. Abba reunite for musical premiere. BBC News, Londyn, 2005-02-14. [dostęp 2013-02-27].
 59. Abba quartet at Mamma Mia showing. BBC News, Londyn, 2008-08-05. [dostęp 2013-02-27].
 60. Stephen Thomas: The Albums – ABBA. W: AllMusic [on-line]. 2008-11-24. [dostęp 2013-02-27].
 61. SingStar ABBA [PS2]. [dostęp 2013-02-27].
 62. SingStar ABBA [PS3]. [dostęp 2013-02-27].
 63. ABBA You Can Dance [Wii]. [dostęp 2013-02-27].
 64. Palm 2001 ↓, s. 210.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Carl Magnus Palm: Bright Lights, Dark Shadows: The Real Story of ABBA. Londyn: Omnibus, 2001. ISBN 0-7119-8389-5.
 • Andrew Oldham, Tony Calder, Colin Irvin, ABBA: The Name of the Game, 1995, ISBN 0-283-06232-0.
 • Jean-Marie Potiez: ABBA – The Book. 2000. ISBN 1-85410-928-6.
 • Carl Joslin Palm: From ABBA to Mamma Mia!. 2004. ISBN 1-85227-864-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]