ATP Cup 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ATP Cup 2020
Miejsce  Australia
Brisbane
Perth
Sydney
Nawierzchnia Twarda
Data 03-12.01.2020
ATP Tour
Pula nagród 15 000 000 $
Drabinka 24 drużyny
Dyrektor Tom Larner[1]
Zwycięzcy
Gra podwójna
Serbia Nikola Ćaćić
Serbia Novak Đoković
Serbia Dušan Lajović
Serbia Nikola Milojević
Serbia Viktor Troicki
2021
Strona internetowa

ATP Cup 2020 – pierwsza edycja międzynarodowego, drużynowego turnieju tenisowego, zorganizowanego pod auspicjami ATP w sezonie 2020 z cyklu ATP Cup rozgrywanego w dniach 3–12 stycznia 2020 roku w Brisbane, Perth i Sydney na kortach twardych o puli nagród wynoszącej 15 000 000 dolarów amerykańskich. Był to pierwszy turniej drużynowy rozgrywany pod egidą ATP od 2012 roku, kiedy po raz ostatni przeprowadzono Drużynowy Puchar Świata.

Dwadzieścia cztery drużyny, reprezentujące poszczególne państwa, rywalizowały pomiędzy sobą o Puchar ATP, najpierw w fazie grupowej, później w fazie finałowej.

Punkty rankingowe ATP[edytuj | edytuj kod]

Za zwycięstwo zawodnik otrzymywał punkty zgodnie z poniższą tabelą. Niepokonany zawodnik mógł otrzymać nie więcej niż 750 punktów w grze pojedynczej oraz nie więcej niż 250 punktów w grze podwójnej[2].

Konkurencja Ranking
zawodnika
Runda Punkty zależne od zajmowanego miejsca w rankingu przez przeciwnika
Nr 1–10 Nr 11–20 Nr 21–30 Nr 31–50 Nr 51–100 Nr 101+
Gra pojedyncza Nr 1–300 Finał 250 200 150 105 75 50
Półfinał 180 140 105 75 50 35
Ćwierćfinał 120 100 75 50 35 25
Faza grupowa 75 65 50 35 25 20
Nr 301+ Finał 85 55
Półfinał 55 35
Ćwierćfinał 35 25
Faza grupowa 25 15
Gra podwójna Finał 80
Półfinał 75
Ćwierćfinał 55
Faza grupowa 40

Okoliczności i przebieg turnieju[edytuj | edytuj kod]

15 listopada 2018 ATP w porozumieniu z Tennis Australia ogłosili powstanie nowego męskiego turnieju drużynowego o nazwie Puchar ATP (ATP Cup) w styczniu 2020.

7 stycznia 2019 podano, że dwoma pierwszym gospodarzami turnieju będą miasta Sydney i Brisbane[3]. 28 marca ujawniono, że trzecim miastem, które zorganizuje rozgrywki, będzie Perth[4]. Oznacza to, że turnieje ATP Brisbane International, Sydney International oraz pokazowy Puchar Hopmana nie zostaną rozegrane dla mężczyzn.

4 maja 2019 opublikowano kalendarz tenisowy na sezon 2020 i ustalono, że pierwsza edycja ATP Cup odbędzie się w dniach 3-12 stycznia z fazą grupową w Brisbane i Perth oraz finałem w Sydney[5].

16 września zakwalifikowano do turnieju pierwszych dziewiętnaście drużyn, w tym gospodarza - Australię. Rozlosowano też podział reprezentacji na sześć grup, a najwyższymi numerami rozstawiono Serbię, Hiszpanię, Szwajcarię i Austrię[6].

30 października z udziału w zawodach wycofał się z przyczyn rodzinnych Roger Federer[7]. Wobec tego, że Stan Wawrinka również nie zdecydował się wystąpić w turnieju, drużyna Szwajcarii została skreślona z drabinki (pozostali tenisiści z tego kraju nie spełniali kryteriów, pozwalających temu państwu na uzyskanie kwalifikacji).

Decyzja Szwajcara wywołała negatywne reakcje wśród fanów, którzy zakupili bilety na sesje meczów w Sydney[8]. Ceny biletów na spotkania z udziałem Federera wynosiły 205 dolarów, podczas gdy pojedynków innych drużyn - po 65 dolarów. Właściciele biletów domagali się od ATP zwrotu poniesionych kosztów.

14 listopada do drabinki dołączono kolejnych sześć drużyn. Bułgaria, jako najwyżej notowana spośród nich, zastąpiła w grupie C Szwajcarię. Pozostałe ekipy (Chile, Polskę, Urugwaj, Mołdawię i Norwegię) dolosowano do grup w czasie specjalnej ceremonii[9].

Zwycięzcą pierwszej edycji zostali Serbowie, którzy w meczu finałowym pokonali Hiszpanów 2:1[10].

Mecze turniejowe[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A (Brisbane)[edytuj | edytuj kod]

Państwo
Kapitan
Zawodnik
(1)  Serbia Nenad Zimonjić Novak Đoković
Dušan Lajović
Nikola Milojević
Viktor Troicki
Nikola Cacić
 Francja Gilles Simon Gaël Monfils
Lucas Pouille
Benoît Paire
Nicolas Mahut
Édouard Roger-Vasselin
 Południowa Afryka Jeff Coetzee Kevin Anderson
Lloyd Harris
Ruan Roelofse
Khololwam Montsi
Raven Klaasen
 Chile Paul Capdeville Cristian Garín
Nicolás Jarry
Alejandro Tabilo
Marcelo Tomas Barrios Vera
Hans Podlipnik-Castillo
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Serbia 3–0 7–2 15–6 114–92
2.  Południowa Afryka 2–1 5–4 12–10 102–101
3.  Francja 1–2 4–5 10–13 110–110
4.  Chile 0–3 2–7 6–14 81–104

Grupa B (Perth)[edytuj | edytuj kod]

Państwo
Kapitan
Zawodnik
(2)  Hiszpania Francisco Roig Rafael Nadal
Roberto Bautista-Agut
Albert Ramos-Viñolas
Feliciano López
Pablo Carreño-Busta
 Japonia Satoshi Iwabuchi Kei Nishikori
Yoshihito Nishioka
Gō Soeda
Yasutaka Uchiyama
Ben McLachlan
 Gruzja Dawit Kwernadze Nikoloz Basilaszwili
Alexandre Metreveli
George Tsivadze
Aleksandre Bakshi
Zura Tkemaladze
 Urugwaj Felipe Maccio Pablo Cuevas
Martin Cuevas
Franco Roncadelli
Juan Martin Fumeaux
Ariel Behar
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Hiszpania 3–0 9–0 18–2 108–56
2.  Japonia 2–1 5–4 11–9 99–80
3.  Gruzja 1–2 3–6 7–13 72–100
4.  Urugwaj 0–3 1–8 4–16 57–100

Grupa C (Sydney)[edytuj | edytuj kod]

Państwo
Kapitan
Zawodnik
(3)  Szwajcaria Roger Federer
Henri Laaksonen
 Belgia Steve Darcis David Goffin
Steve Darcis
Kimmer Coppejans
Sander Gillé
Joran Vliegen
 Wielka Brytania Tim Henman[11] Andy Murray
Daniel Evans
Cameron Norrie
Joe Salisbury
Jamie Murray
 Bułgaria Grigor Dimitrow Grigor Dimitrow
Dimitar Kuzmanow
Aleksandar Lazarow
Aleksander Donski
Adrian Andriejew
 Mołdawia Vladimir Albot Radu Albot
Aleksander Kozbinow
Egor Matwiewici
Dmitrij Baskow
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Wielka Brytania 2–1 6–3 14–7 106–80
2.  Belgia 2–1 6–3 12–10 103–97
3.  Bułgaria 2–1 5–3 13–10 105–92
4.  Mołdawia 0–3 1–8 4–16 71–116

Grupa D (Perth)[edytuj | edytuj kod]

Państwo
Kapitan
Zawodnik
(3)  Rosja Marat Safin Daniił Miedwiediew
Karen Chaczanow
Jewgienij Donskoj
Tejmuraz Gabaszwili
Iwan Nedełko
 Włochy Alberto Giraudo Fabio Fognini
Matteo Berrettini
Stefano Travaglia
Paolo Lorenzi
Simone Bolelli
 Stany Zjednoczone David Macpherson John Isner
Taylor Fritz
Reilly Opelka
Rajeev Ram
Austin Krajicek
 Norwegia Christian Ruud Casper Ruud
Viktor Durasovic
Lukas Hellum Lilleengen
Leyton Rivera
Herman Hoeyeraal
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Rosja 3–0 8–1 16–4 111–75
2.  Włochy 2–1 5–4 11–9 94–94
3.  Norwegia 1–2 3–6 6–14 80–106
4.  Stany Zjednoczone 0–3 2–7 8–14 100–110

Grupa E (Sydney)[edytuj | edytuj kod]

Państwo
Kapitan
Zawodnik
 Austria Thomas Muster Dominic Thiem
Dennis Novak
Sebastian Ofner
Jürgen Melzer
Oliver Marach
 Chorwacja Luka Kutanjac Borna Ćorić
Marin Čilić
Viktor Galović
Nikola Mektić
Ivan Dodig
 Argentyna Gastón Gaudio Diego Schwartzman
Guido Pella
Juan Ignacio Londero
Anders Molteni
Máximo González
 Polska Marcin Matkowski Hubert Hurkacz
Kamil Majchrzak
Kacper Żuk
Wojciech Marek
Łukasz Kubot
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Argentyna 2–1 5–4 12–10 100–91
2.  Chorwacja 2–1 5–4 11–10 97–98
3.  Polska 1–2 4–5 10–13 101–111
4.  Austria 1–2 4–5 12–12 120–118

Grupa F (Brisbane)[edytuj | edytuj kod]

Państwo
Kapitan
Zawodnik
 Niemcy Boris Becker Alexander Zverev
Jan-Lennard Struff
Mats Moraing
Kevin Krawietz
Andreas Mies
 Grecja Apostolos Tsitsipas Stefanos Tsitsipas
Michail Pervolarakis
Markos Kalovelonis
Alexandros Skorilas
Petros Tsitsipas
 Kanada Adriano Fuorivia Denis Shapovalov
Félix Auger-Aliassime
Steven Diez
Peter Polansky
Adil Shamasdin
 Australia Lleyton Hewitt Alex de Minaur
Nick Kyrgios
John Millman
John Peers
Chris Guccione
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Australia 3–0 9–0 18–5 132–101
2.  Kanada 2–1 5–4 12–8 99–87
3.  Niemcy 1–2 3–6 7–13 83–98
4.  Grecja 0–3 1–8 5–16 86–114

Tabela drużyn z drugich miejsc w grupach[edytuj | edytuj kod]

Poz. Państwo Konfrontacje Mecze Sety Gemy
1.  Belgia 2–1 6–3 12–10 103–97
2.  Kanada 2–1 5–4 12–8 99–87
3.  Japonia 2–1 5–4 11–9 99–80
4.  Włochy 2–1 5–4 11–9 94–94
5.  Południowa Afryka 2–1 5–4 12–10 102–101
6.  Grecja 2–1 5–4 11–10 97–98

Faza finałowa (Sydney)[edytuj | edytuj kod]

Drabinka fazy finałowej[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
  1   Hiszpania 2  
7   Belgia 1  
  1   Hiszpania 3  
  2   Australia 0  
2   Australia 2
  5   Wielka Brytania 1  
    1   Hiszpania 1
  4   Serbia 2
  3   Rosja 3  
6   Argentyna 0  
  3   Rosja 0
  4   Serbia 3  
4   Serbia 3
  8   Kanada 0  

Mecze fazy finałowej[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]
Wielka Brytania–Australia[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania

1
NSW Tennis Centre, Sydney
9 stycznia 2020
Twarda

Australia

2
1 2 3
1 Wielka Brytania
Australia
Cameron Norrie
Nick Kyrgios
2
6
2
6
   
2 Wielka Brytania
Australia
Daniel Evans
Alex de Minaur
77
64
4
6
77
62
 
3 Wielka Brytania
Australia
Jamie Murray / Joe Salisbury
Alex de Minaur / Nick Kyrgios
6
3
3
6
16
18
 
Argentyna–Rosja[edytuj | edytuj kod]

Argentyna

0
NSW Tennis Centre, Sydney
9 stycznia 2020
Twarda

Rosja

3
1 2 3
1 Argentyna
Rosja
Guido Pella
Karen Chaczanow
2
6
64
77
   
2 Argentyna
Rosja
Diego Schwartzman
Daniił Miedwiediew
4
6
6
4
3
6
 
3 Argentyna
Rosja
Máximo González / Andrés Molteni
Tejmuraz Gabaszwili / Konstantin Krawczuk
65
77
4
6
   
Serbia–Kanada[edytuj | edytuj kod]

Serbia

3
NSW Tennis Centre, Sydney
9 stycznia 2020
Twarda

Kanada

0
1 2 3
1 Serbia
Kanada
Dušan Lajović
Félix Auger-Aliassime
6
4
6
2
   
2 Serbia
Kanada
Novak Đoković
Denis Shapovalov
4
6
6
1
77
64
 
3 Serbia
Kanada
Nikola Ćaćić / Viktor Troicki
Peter Polansky / Adil Shamasdin
6
3
6
2
   
Belgia–Hiszpania[edytuj | edytuj kod]

Belgia

1
NSW Tennis Centre, Sydney
9 stycznia 2020
Twarda

Hiszpania

2
1 2 3
1 Belgia
Hiszpania
Kimmer Coppejans
Roberto Bautista-Agut
1
6
4
6
   
2 Belgia
Hiszpania
David Goffin
Rafael Nadal
6
4
77
63
   
3 Belgia
Hiszpania
Sander Gillé / Joran Vliegen
Pablo Carreño-Busta / Rafael Nadal
79
67
5
7
7
10
 
Półfinały[edytuj | edytuj kod]
Serbia–Rosja[edytuj | edytuj kod]

Serbia

3
NSW Tennis Centre, Sydney
11 stycznia 2020
Twarda

Rosja

0
1 2 3
1 Serbia
Rosja
Dušan Lajović
Karen Chaczanow
7
5
77
61
   
2 Serbia
Rosja
Novak Đoković
Daniił Miedwiediew
6
1
5
7
6
4
 
3 Serbia
Rosja
Nikola Ćaćić / Viktor Troicki
Tejmuraz Gabaszwili / Konstantin Krawczuk
6
4
79
67
   
Australia–Hiszpania[edytuj | edytuj kod]

Australia

0
NSW Tennis Centre, Sydney
11 stycznia 2020
Twarda

Hiszpania

3
1 2 3
1 Australia
Hiszpania
Nick Kyrgios
Roberto Bautista-Agut
1
6
4
6
   
2 Australia
Hiszpania
Alex de Minaur
Rafael Nadal
6
4
5
7
1
6
 
3 Australia
Hiszpania
Chris Guccione / John Peers
Pablo Carreño-Busta / Feliciano López
2
6
78
66
4
10
 
Finał[edytuj | edytuj kod]
Serbia–Hiszpania[edytuj | edytuj kod]

Serbia

2
NSW Tennis Centre, Sydney
12 stycznia 2020
Twarda

Hiszpania

1
1 2 3
1 Serbia
Hiszpania
Dušan Lajović
Roberto Bautista-Agut
5
7
1
6
   
2 Serbia
Hiszpania
Novak Đoković
Rafael Nadal
6
2
77
64
   
3 Serbia
Hiszpania
Novak Đoković / Viktor Troicki
Pablo Carreño-Busta / Feliciano López
6
3
6
4
   

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ATP Cup, Order of Play - Sunday, 12 January 2020 (ang.). protennislive.com. [dostęp 2021-02-03].
  2. ATP Cup rules (ang.). tennis.com.au. [dostęp 2021-02-03].
  3. ATP Cup Confirms Sydney And Brisbane As Hosts For 2020 | ATP Tour | Tennis, atptour.com [dostęp 2019-07-15].
  4. Perth To Host ATP Cup In 2020 | ATP Tour | Tennis, atptour.com [dostęp 2019-07-15].
  5. ATP Cup Set To Rock Start Of 2020 ATP Tour Season | Video Search Results | ATP Tour | Tennis, atptour.com [dostęp 2019-07-15].
  6. ATP Cup 2020 Draw - Roger Federer and Andy Murray To Set up a Clash in Sydney - Essentially Sports, essentiallysports.com [dostęp 2019-09-17] (ang.).
  7. Federer Withdraws From ATP Cup | ATP Cup, atpcup.com [dostęp 2019-11-03] (ang.).
  8. Fans ask for refund with Roger Federer ATP CUP withdrawal, tennisworldusa.org [dostęp 2019-11-03] (ang.).
  9. Final 6 Teams Complete ATP Cup Field | ATP Cup, www.atpcup.com [dostęp 2019-11-15] (ang.).
  10. Kevin Mitchell, Novak Djokovic leads Serbia to glory against Spain in inaugural ATP Cup, The Guardian [dostęp 2021-02-03].
  11. Tim Henman to captain Great Britain at ATP Cup, www.tennisworldusa.org [dostęp 2019-11-13] (ang.).